Youtube Kanalları

21 Nisan 2020 & Salı

Korona günlerinde takip ettiğim kanallar

Evde kalarak yapılacak şeylerin listesi yavaş yavaş tükenmek üzere. Film izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak, yeni şeyler öğrenmek, yemek yapmak. Liste uzayıp da gitse de bir yerden sonra yine can sıkıntısı baş gösterebiliyor.

Korona günlerinde evde tıkılıp kaldık. Sağlımız için evde kalıyoruz ama bu kadar uzun süre evde kalmak hem fiziki hem de ruhsal sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Bir çoğumuz beklide bu kadar uzun süre evlerde kaldık. Belki de ailemizle bu kadar uzun süre bir arada kaldık ve kalmaya da devam edeceğiz gibi görünüyor.

Evde kalarak yapılacak şeylerin listesi yavaş yavaş tükenmek üzere.  Film izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak, yeni şeyler öğrenmek, yemek yapmak. Liste uzayıp da gitse de bir yerden sonra yine can sıkıntısı baş gösterebiliyor.

Dışarıda istediğimiz kadar gezemiyoruz. Amaç gezmek ise şartlarımız imkân verdiği ölçüde evimizde gezmeye devam edebiliriz. Yürüyüş bandından bahsetmiyorum İnternet gezmekten bahsediyorum. Evet internet uçsuz bucaksız bir mecra. Bu mecrada gezebileceğiniz pek çok site ve içerik keşfedilmeyi bekliyor. Bu iş biraz da samanlıkta iğne aramaya benziyor. Çünkü gerçekten kaliteli içeriklere ulaşmak oldukça güç. Aradığımız bilgiyi bile internetin en ücra köşelerinde bulabiliyor.

Gezdiğimiz her yerin mükemmel olmasına gerek yok. İnternette gezinirken gereksiz birçok içerikle karışılacağız. Ama sonunda muhakkak ilgimizi çekecek ve keyiflime takip edebileceğimiz sayfalar ve içerikler karşımıza çıkacaktır. İlerleyen zamanlarda bu sitelerle ilgili yazı da yazabilirim.

Evde geçirdiğim şu günlerde yaptığım işlerden fırsat buldukça takip ettiğim youtube sayfaları tekrar girerek seyrettiğim bazı videoları tekrar izliyorum. Bu kanallardan bahsetmek istiyorum. Bu kanalları laf olsun veya vakit geçirmek için takip etmiyorum. Yayınladıkları içeriklerden kendimce sonuna kadar faydalanmaya çalışıyorum.  En çok takip ettiğim dört kanaldan bahsedeceğim. Bunların en çok beğendimi en sona sakladım.

Sinan Soylu (3D max öğrendiğim youtube kanalı.)

Korona günleri başlamadan önce 3Dmax modelleme ve animasyon kursuna başlamıştım. Kurs 2 hafta sonra korona tedbirleri kapsamında önce bir hafta sonra 30 Nisan’a kadar tatil oldu. Bu zamanı kamp olarak değerlendirmek istedim. Yaptığım araştırmada Sinan Soylu’nun youtube kanalını keşfettim. 3D Max dışında Vray, aoutocad, photohsop derslerini ücretsiz olarak sunuyor. Dersleri de diğer kanallar gibi karışık değil belli bir düzen içinde yeni başlayanların anlayacağı dille hazırlanmış.  Bu tür programlara ilgi duyuyorsanız tavsiye edeceğim bir kanaldır. 130 adet lik 3Dmax eğitim serinin yarısına kadar geldim. 3Dmax ile bina modelleme eğitim serisi ise bitirdim. Sırada vray, autucad derslerini buradan bitirip bu programlara giriş yapmayı düşünüyorum.  Kanalı buradan inceleyebilirsiniz.

Murat Şen (Amatör Telsiz Lisansı Almama vesile oldu)

“Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar” diyerek başlıyor videolarına. Murat Şen evinde oluşturmuş olduğu atölyesinde yaptığı deneyleri bizlerle paylaşıyor. Deneyleri yaparken de akıcı ve açıklayıcı dille açıklarken tüm detayları veriyor. O yüzden alışkın olduğumuz youtube kanallarında ki videoları 10 dakika gibi kısa süreye sığdırma gereği de duymuyor. Videoları yaklaşık 20-30 dakika aralığında. Elektronik ilginizi çekiyorsa takip edeceğiniz güzel bir youtube kanalı. Eskiden Trt’de MacGyver dizisi vardı. MacGyver diziden bir takıp icatlar yapıyordu. Murat Şen’in kanalını birazda ona benzetiyorum. Lise yıllarında elektronikle ilgilendiğim içinde takip ettiğim youtube kanallarına arasında girdi. Murat Şen’i keşfettikten sonra amatör telsizcilik lisansı aldım. Yaptığı videoları seyrettikçe elektronik damarım kabardı ve kendime bir adet 30voltluk adaptör yaptım.    Kanalı buradan inceleyebilirsiniz.

Berrin Yiğit (Beslenme ve Diyet için takip ediyorum

Uzun yıllar sağlıklı beslenme ilgi alanım. Bunun için herbalife ürünleri kullanıyorum. Ama sadece ürün kullanmakla yetinmeyip öbürü boyu sürdürülebilir sağlıklı beslenme hakkında sürekli olarak kendimi geliştiriyorum. Bu alanda kazanç da sağladığımı belirtmeliyim. Beslenme ile ilgili gerek sosyal medya gerek görsel medyada birçok bilgi dolaşıyor. Ayrıca hemen hemen herkesi fikri olduğu beslenme konusunda sağlıklı ve doğru bilgiye erişmek oldukça zor. O yüzden bu alanda bilgi kaynaklarımı çok dikkatlice seçiyorum. Bu kaynaklardan biride uzun sürerdir takip ettiğim Diyetisyen Berrin Yiğit’in youtube kanalı. Berrin yiğit aynı zamanda Herbalife firmasının Türkiye Danışma Kurulunda bizlere ayıraca beslenme hakkında eğitimler vermektedir. Besleneme ve diyet ile ilgili sağlıklı bilgi almak istiyorsanız Berrin Yiğit’in kanalına da göz atmanızı tavsiye ederim Kanalı buradan takip edebilirsiniz. 

Barış Özcan (bu siteye ilham oldu. )

Son olarak Barış Özcan’dan bahsetmek istiyorum. Kendisini uzun zamandan beri sürekli olarak takip ediyorum. Her pazar günü saat 09:00 videolarını zinciri kırma metodu ile yayınlıyor. Zinciri kırma metodu da kendi bulduğu motivasyon yöntemlerinden biri. Her hafta farklı konuları farklı bakış açısıyla izleyicisine sunuyor. Haftada bir diyorum ama bazen sürpriz yapıp hafta içi de videolarını görebiliyorsunuz. Benim en çok beğendiğim uzay ve uzay çalışmaları hakkında yaptığı videolar. Videoların konusu farklı gibi görünse de çektiği her bir video yedine yetişin kullanabileceği kişisel gelişim konuları sayılabilir.  Youtube hiç kimseyi takip etmiyorsanız bile takip etmeniz gereken tek youtbe kanalı Barış Özcan diyebilirim.  Uzun zamandan beri takip ettiğim Barış Özcan benim bu siteyi oluşturmamda ilham kaynağı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Barış Özcan youtube kanalındaki konularını bir de yazdığını blog sitesi var. Ben işe blog yazarak başlamaya karar verdim. Kanala buradan ulaşabilirsiniz.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment