Yazı Yazmak

  • 08 Şubat 2022 Salı

Mağara insanı mağara duvarına çizdiği resimlerle ile bizlere mesaj veriyor. Mağara insanından günümüze yazının gelişimi.

İnsanoğlunun en büyük keşiflerinden biri de hiç şüphe yok ki yazı olmuştur. Yazıdan önce insanlar mağara duvarlarına çizdiği resimlerle iletişim kurduğu düşünülüyor. Bazı kaynaklara göre konuşmadan öncesinde resmin olduğunu söyleniyor. Bir bakıma çizilen bu resimlere o dönemin yazıları da diyebiliriz. Nitekim insan sayısı ve ihtiyaçları arttıkça kullandığı araç, gereç ve teknoloji gelişiyor. Günümüzde kullandığımız araç ve gereçlerde o dönemlere ait izlerin olması ise heyecan verici. Bugün çok basit gördüğümüz A harfi duvarlara çizilen öküz başından günümüze gelen şeklidir. Öküz başının A harfine devinimi yaklaşım 3000 yıl almış. Bir dönem dünyanın öküz kafasının üzerinde olduğunu inanışını düşünürsek sanırım bu öküz insanlığın bazı dönemlerine epey bir damga vurmuş. 😊

Sümerler M.Ö. 3500 yılında yazıyı bulmuşlar. Ancak mağara döneminde kullanılan o figürler de bir nevi yazı sayılmaz mı? Nitekim yazının icadında mağara resimlerinin dönüştürüldüğünü düşündüğümüzde aslında yazının mağara döneminde de var olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.

Yazı insanlığın gelişmesinde büyük rol oynarken, yazı araç ve gereçleri de aynı paralellikte ilerlemiştir. Yazı yazmak için aslında iki adet araca ihtiyacımız var. Bu araçlardan birinin adı günümüzde kalem. O zamanlar, kemik, çakmak taşı, kama gibi ucu sivri ve sert cisimler kullanılmış. Bunun en ünlüsü sanırım çivi olsa gerek. Çivi yazısı Mezopotamya bölgesinde çıkmış. Daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Çivi yazısının bu denli yaygınlaşmasının nedeni piktogram kullanımı olduğu söyleyebiliriz. Piktogramlar Sümerler tarafından ticaret alanında sıklıkla kullanılmış.  Piktogramları bugün; günlük yaşamda havaalanları, otogar, AVM gibi kamu alanlarında sıklıkla kullanmaktayız.

Yazı çeşitleri gelişirken yazı yüzeylerinde oldukça gelişmeler görmekteyiz. Yüzey olarak ilk başlarda mağara duvarları olmak üzere taş ve sert zeminler üzerinde olmuş. Bu yüzeylere yazmaktan çok kazıma işlemi yapılıyordu. Zira yumuşak bir kalem ile taşa yazı yazmak zor olsa gerek. Yazarak zor ama boyama yaparak daha yumuşak bir cisim kullanılabilir. Sert cisim üzerine sadece kazıma değil aynı zamanda da boyama yapılmış. Bunu mağara duvarlarındaki resimlerden anlayabiliyoruz.

Sert zeminlere yazı yazmak hem zor hem de onlar saklamak epey bir zordur. O yüzden ağaç yaprakları, hayvan derileri, ipek gibi organik yüzeylerde kullanılmış. Bunların en ünlüsü papirüs olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Papirus M.Ö. 2000 yıllarda sadece Mısır’da Nil nehrinin kenarında yetişen papirüs bitkisinden elde ediliyordu. Papirus hem Mısır için hem insanlık için önemli bir keşif.

Kısacası; şu an bize çok basit gelen yazma eylemi insanoğlu hangi devirde olursa olsun vazgeçemediği bir teknoloji. Ancak yazmaktan daha önemlisi o yazılanları okumak. Yazıyoruz çünkü bir yerde birileri tarafından okunsun diye. Yazıyoruz ama okumuyoruz. Hatta kendi yazdığımız yazıları bile okumuyoruz desek yanlış olmaz. Sanırım bu aralar okumayı keşfetmemiz gerekiyor.

Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız tebrik ederim. Yorumlarınızı bana iletmenizi rica ederim.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

4 yorum

  1. Her konuda bilgi sahibi olmanız takdire şayan .Keşke bizlerde sizin gibi okumayı,araştırmayı bu denli sevebilsek ve herşeye yetişebilsek örnek insan.Neyseki her ihtiyaç duyduğumuzda ulaşabileceğimiz Google gibi donanımlı ve bizlere fayda sağlayacak lider ruhlu sizin gibi bir arkadaşa sahibiz .Derlerki almadan vermek yüce Allah’a ve ardından bir nebzede olsa anne babalara mahsustur.Bu devirde çoğu insan diğerlerinden bilgi saklayıp aşağı çekmek için uğraşırken , sizin yardımsever ve paylaşımcı bir yapınız var.Yazılarınızı,bilgilerinizi,duygularınızı kısacası samimiyetinizi bizlerle paylaştığıniz için çok teşekkür ediyorum.El attığınız her konuda başarılı olduğunuz gibi bu konudada başarılı olacağınıza eminim.Umarım bizlerde bu örnek yapınizdan bir şeyler kapar kendimize birşeyler katariz. Siz bizim hayatımızı kolaylaştırıyorsunuz Allahta sizin hayatınızı kolaylaştırsın.

  2. Tebrikler oldukça aydınlatıcı bir yazı olmuş. Ayrıca bilgilerinizi başka insanlarla paylaşma arzunuzu takdirle karşılıyorum. Kaleminize sağlık. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment