Vitamin ve Mineraller

06 Mayıs 2020 Çarşamba

Bağışıklık sistemi ve vitamin & mineraller

Korona virüs pandemisi ile birlikte yaşamımızın tam ortasına bir kavram düştü. Bağışıklık sistemi.
Korona virüs pandemisi ile birlikte yaşamımızın tam ortasına bir kavram düştü. Bağışıklık sistemi. Televizyonlarda uzmanlar sürekli bağışıklık sistemimizin öneminden bahsediliyor. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için bağışıklık sistemi için gerekli tüm faktörlerin yerinde ve zamanında vücudumuz tarafından üretilip işlevlerini doğru şekilde yapabilmelerine bağlıdır. Bütün bunları doğru bir biçimde çalışması için vitamin ve mineraller ihtiyaç duyarız.

Aslında vitamin ve mineraller sağlıklı ve dengeli beslendiğimizde eksikliği olmaması gereken moleküllerdir. Size doğadan örnek vereyim. Doğada C vitamini eksik olan bir kaplan yada aslan duydunuz mu? Doğada hayvanlar beslenmesi gerektiği zaman gerektiği kadar besini aldığı sürece ekstradan vitamin ve minerale ihtiyaç duymazlar. Ama evlerimizde beslediğimiz hayvanlar öyle mi? Evcil hayvanlarımızın canlılığını hatta üremesini sağlamak için vitamin takviyeleri vermek durumda kalıyoruz. Buda gösteriyor ki modern şehir hayatında ki beslenme düzenimize bir şekilde vitamin ve mineral eksikliği ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Vitamin ve minerallerin tamamını besinlerde bulabiliriz. Bunların birçoğunu dışarıdan almak durumdayız. O yüzden sebze ve meyvelerde vitamin ve mineral almak durumdayız. Doğru beslenme ile vitamin ve mineral aldığımızda vücudumuz görevlerini doğru bir şekilde yerine getirecektir.

Vücudumuzun enerji kaynakları makro besinlerdir. Bunlar Karbonhidrat, protein ve yağlardır. Bunların vücudumuzda enerji olarak kullanılması için vücudumuzda parçalanıp, işlenmesi gerekiyor. Bu parçalama ve işleme işlevini vitamin ve mineraller sağlıyor. Vücudumuz her gün dış dünyanın olumsuz etkilerine maruz kalıyor. Bu olumsuz etkilerden korumak için vitamin ve minerallere ihtiyacımız var.

Vitaminlerin ne büyük görevi bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Bu şekilde hastalıklar daha kolay mücadele edebiliriz. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Vücudumuzda kanser hücreleri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemimiz bu hücrelerin aktif hale gelmesini engelliyor. Özellikle aşırı şekerli gıdalar bağışıklık sistemini zayıflatabiliyor. Zayıflayan bağışıklık sistemini fırsat bilen kanser hücreleri şekeri kendi için kullanmaya başlıyor. Sonrasın da çeşitli kanser vakalarıyla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Sağlıklı beslenemediğimiz her durumda vitamin ve mineral eksiliğini görülmektedir. Vitamin ve mineral eksikliğinin görüldüğü diğer bir durumda yetersiz beslenmedir. Kilo vermek için vücudu aç bırakmak yetersiz beslenmeye örnek verilebilir. Yeterince beslendiğimizi düşündüğüm zamanlarda bile aslında yetersiz besleniyor olabiliriz. Özellikle vejetaryen ve vegan beslenme düzeni sağlıklı gibi görünse da hayvansal gıdalardan almamız gereken gıdaları alamazsak yine yetersiz beslenme yapmış oluruz.

Vitamin ve minerallerin eksikliği hemen görülmeyebilir. Aylar hatta yıllar sonra bu eksikliğini etkileri görülmektedir. O yüzden belli aralıklara vitamin ve mineral testlerini yaptırıp eksiklerini bir an evvel gidermemiz gerekiyor. Çünkü vitamin eksikliği sadece yetersiz beslenmeden kaynaklanmaz. Aldığımız vitaminleri vücut yeterince ememediği zamanda vitamin eksikliği ile karşı karşıya kalabiliriz. Vitamini almamız kadar vücudun onu kullanabilmesi de gerekiyor.

Vitaminler kendi aralarında; yağda (A, D, E ve K) ve suda (B grubu ve C) çözünen (eriyen) vitaminler olarak iki grupta incelenmektedir. Suda eriyen vitaminler ince bağırsakta emilirler ve bunları vücutta üretilmezler. O yüzden sürekli dışarıdan almamız gerekiyor. Suda çözülen vitaminlerin vücutta depolanmazlar. Fazla alınan B gurubu ve C vitaminleri vücuttan dışarı atılırlar. Bunların fazlalıkları vücuda zarar vermez.

Diğer vitamin gurubu ise yada eriyen vitaminlerdir. Temel olarak 4 tane yağda eriyen vitaminler vardır. Bunlar A vitamini, D vitamini, E vitamin, K vitamini. Bunlar yine bağırsakta çözülürler. Ancak bunların ince bağırsakta çözülebilmesi için safradan gelen safra sıvısına yani yağa ihtiyacı vardır. ADEK vitaminleri ince bağırsakta yağ ile çözünür ve yine yağ ile birlikte kanda taşınırlar. ADEK’lerin fazla yağ dokusunda depo edilirler. Bu vitaminleri aşırı alımı fazla vitamin birikimine neden olur bu sağlığımız için zararlı olabilir.

Vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemi için gerekli olduğunu zaten her gün korona virüs pandesi sayesinde öğrendik. Amacımın öncelikle beslenme düzenimizdeki besinlerinde almak olmalı. Ama çeşitli nedenler ötürü bunları bazıları eksik kalabiliyor. O yüzen takviyelere müracaat etmek durumdan kalabiliyoruz. Bu takviyelerinin bitkisel olmasına ve ilaç olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için size 5 tane ürün tavsiye edeceğim.

Xtra-Cal

Kemikler için gerekli mineral kalsiyumdur. Özellikle kadınlar doğum öncesi ve sonrası ve ilerleyen yaşlarda kemiklerin beslenmesine daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Kalsiyum eksikliği dişlerde çürümeye kemiklerde erimeye neden olabiliyor. O yüzden kalsiyum kaynaklarını bol bol tüketmek gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken konu kalsiyumu sadece almak değil onun kemikler tarafından emilebilmesi gerekiyor. Bunun içinde D vitamine ihtiyaç duyuyoruz
D vitamini de aldık ama eğer vücutta magnezyum eksikliği varsa bu sefer kandaki kalsiyum değerini düşüyor. Kısacası yeterince kalsiyumu vücutta emilebilmesi için D vitamin ve magnezyumu ihtiyacımız var. Herbalife Xtra-cal içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. 3 tablette 999mg kalsiyum bulunmaktadır. Bu kalsiyumu emebilmesi için D vitamini ve magnezyum yanı sıra manganez, çinko ve bakır minerallerinde bulunmaktadır. Xtal-Cal’ kalsiyum desteğini en iyi şekilde karşılamak için tasarlanmıştır.  Her öğünde 1 tablet toplam 3 tablet alınması tavsiye ediliyor

Formül 2 Vitamin ve Mineral Desteği

Kadınların bağışıklık sistemi erkelere göre daha güçlüdür. Çünkü bağışıklık sisteminin genlerini taşıyan gen materyali X genidir. Kadınlarda X geni iki tanedir. Erkelerin geni ise XY olduğu için bir tane X geni bulunmaktadır.   Kadınların ve erkeklerin sistemleri farklıdır. Bu yüzden de ihtiyaçları da farklı olacaktır. Herbalife bu nedenden ötürü kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı üretmiştir. Günde iki adet vitamin ve mineral takviyesini besinlerle birlikte aldığınız taktirde günlük vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılamış olacağız.

Liftoff

Kronik yorgunluk sendromunda, aşırı stres ve baskı altında vücudumuz metabolizmayı hızlandırmak için vitaminleri hızlı bir şekilde kullanıyor. Bu durum geçici vitamin eksikliğine neden oluyor ve kendimizi yorgun hissediyoruz. Bu esnada vitamin takviyesi çoğu zaman başarılı olamayabiliyor. Çünkü o anda sinirlerimizi uyarılması ve canlandırılması gerekiyor. Liftofun içeriğinde sinilerini canlandırmak için kafein, inositol, taurin ve guarana tohumu ekstresi bulunmaktadır.
Bu maddelerin yanında sıra 8 adet vitamin bulunmaktadır. Biraz önce bahsettiğim yorgunluk sırasında enerjimi toparlayabilmemiz için muhteşem bir kombinasyon oluşturulmuştur. Liftoff böylesi yorgunluk hallerinde bir tablet suda eriterek kullanabilirsiniz.

Formül 1 Öğün Yerine geçen Shake

Formül1 shake Herbalife’ın ana ürünüdür. Öğün yerine geçmektedir. Formül1 için söylenecek çok söz var aslında. Ama konumuz vitamin ve mineraller olduğu için vitamin ve mineraller üzerinden değerlendirme yapacağım. Formül 1 içerisinde vücudumuz için gerekli olan 22 adet vitamin ve mineral bulunmaktadır. Formül 1 içerindeki vitamin ve mineral değerli bir öğünde almamız gereken miktar kadardır. Örneğin sabah kahvaltınızda Formül1 içtiniz ve sabah ihtiyacınız kadar vitamin ve minerali almış olursunuz.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment