Tuz Gölü

29 Kasım 2015 Pazar

Türkiye'nin 2.büyük gölü ve flamingo üreme merkezi

Tuz gölü dünyanın ikinci büyük flamingo üreme merkezi konumundadır. O yüzden flamingo popülasyon için Tuz gölü çok bir öneme sahiptir.

Tuz Gölü Gezi Künyesi

Ziyaret: 29 Kasım 2015

Yüz ölçümü: 1500kilometre kare

Yüzey Rakımı: 905metre

Derinlik: 2 metre

Lokasyon: İç Anadolu(Ankara, Konya, Aksaray)

Tuz Gölünde Derinlik

Türkiye’nin tuz ihtiyacının neredeyse yarısını bu gölde çıkarılıyor. Ülkemizin en büyük 2. Gölü konumundadır Tuz gölünün en derin noktası 2 metre kadardır. Tuz gölü sanıldığı gibi derin bir göl değil aksine sığ bir göldür. Kenarda içeriye doğru epey bir mesafede yürüme şansınız vardır. Tuz gölünün diğer bir özelliği de kapalı olmasıdır. Nehir veya ırmaklarla dışarıya bir akıntısı yoktur. Buna rağmen dışarıdan gölü besleyen nehirler vardır.

Tuz gölü sığ bir göldür. Yağışın bol olduğu dönemler de ortalama yükseklik 1 metreyi biraz aşmaktadır. Yazın kuraklık hâkim olduğunda ise ortama 40 cm’ye kadar inmektedir. Yaz aylarında Kaldırım tuzlasından karşıya yürüyerek geçilmesi mümkün hale gelmektedir.

Flamingolar

Tuz gölü kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır. En büyük misafiri Flamingolardır. Tuz gölü dünyanın ikinci büyük flamingo üreme merkezi konumundadır. O yüzden flamingo popülasyon için Tuz gölü çok bir öneme sahiptir.

Tuz gölü kış aylarında donmadığından birçok su kuşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunların başında flamingolar gelmektedir. Hatta dünyanın 2. Büyük üreme merkezi burasıdır. Tuz gölü bu nedenle flamingo popülasyonunda büyük öneme sahiptir. Flamingolar dışında; kılıç gaga, angıt turnalar, yaban kazları ve yaban ördekleri toplu halde yaşamaktadır. Göl ve çevresi ıssız olması nedeniyle kuşlar yakın çevredeki su birikintilerde, meralarda rahat beslenme yapabilmektedir.

Tuz Gölü’nün çevresinde bulunan Tersakan, Güden, Bolluk, Eşmekaya , Köpek Gölü, Akgöl göllerinde sayısı kuş türü bulunmaktadır.

Tuz Gölünün Kızıllığı

Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Tuz gölünün kaynağı yer altı kaynakları, çevresindeki dereler ve yağmurlardır. Yaz aylarındaki kuraklıktan kaynaklı suda ciddi bir çekilme görünmektedir. Yer altı kaynaklarının kontrolsüz kullanımı ve tuz gölü üzerindeki tuz üretim tesislerinin artması nedenleri ile Tuz gölünün son yıllarda küçülmeye doğru gitmektedir. Aksar Aksaray üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre gölün %85’i kurumuş olduğunu ortaya koymuştur.

Tuz Gölünün büyük bir bölümü buz mavisidir. Bu mavisi ile çok güzel yansımalar ve görüntüler vermektedir. Ancak zaman zaman güneybatı kıyılarının kızıl rengi aldığı görünmektedir. Bunun nedeni ise dunaliella salina adı verilen bir türlü su yosunun neden olduğu bilinmektedir. Bu yosunun büyüklüğü ise bir toplu iğnenin başlının binde biri kadardır.

Tuz Gölü ve Fotoğraflar

Ankara’ya yakın kıyısı Şereflikoçhisar’da bulunmaktadır. Buraya gelerek güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Mayıs veya Kasım ayılarında yağışın bol olduğu aylarda gitmekte fayda var. Yazın gitmeniz durumunda suya ulaşmak için kilometrece büyük bir tuz kütlesinin üzerinde yürümek zorunda kalabilirsiniz. Sonbaharda güneş ışığı daha yatık geldiğin için bu mevsim fotoğraf çekmek için uygun zaman dilimidir diyebilirim. Burada daha çok yansıma ve siluet fotoğrafları çekebilirsiniz. Tabi yanınıza bir model getirmenizde fayda var.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment