Taraklı

26 Mayıs 2016 Pazar

İlçede üç asır ayakta kalabilen evler mevcuttur

Taraklı Sakarya iline bağlı tarihi bir şehrimizdir. 1289 yılında Selçuklu devleti buraya gelmiştir. Burada Manav yerleşimi vardır.

Taraklı Gezi Künyesi

Ziyaret: 22 Mayıs 2016

Ulaşım: Karayolu Tur

Ekip: Dijital Akademi

Mekan: Sakarya, Taraklı

Taraklı

Taraklı Sakarya iline bağlı tarihi bir şehrimizdir. 1289 yılında Selçuklu devleti buraya gelmiştir. Burada Manav yerleşimi vardır.

Taraklı ilçesinde 3 asır ayakta kalabilen evler mevcuttur. Bu evler Osmanlı şehir mimarisini oluşturan 3 katlı ahşap evlerden oluşuyor.

Taraklı ilçesinde ki Tarihi yapılardan bir tanesi de Yunus Paşa Camisidir. 1517 yılında Yavuz Sultan Vezirlerinden Yunus Paşa tarafından yaptırılan caminin kubbesi kurşunla kaplıdır. Yunus Paşa Camii, kare planlı, tek minareli klasik uslupta inşa edilmiş, güzel bir Mimar Sinan eseridir. Cephe duvarları, ince yontu küfeki taşından inşa edilmiş olup, yine küfeki taşından işlenmiş saçak kornişleri ile sonuçlanmaktadır. Caminin yakınlarında bulunan hamamın ilk inşasında, hamamdan çıkan buhar caminin altında geçerek camiyi ısıtmak için kullanılmış.

Taraklı tarihi ipek yolunun üzerinde olduğunda burada kervanların konakladığı hanlarda ilçenin tarihi dokusu içinde yer almıştır.

Osmanlı geleneğinde fetih edilen yerler çınar ekme geleneğini Taraklıda sürdürmüş ve Osmanlının dikmiş olduğu 7 asırdan beri ayakta. 7 asırlık çınar büyük bir yangına maruz kalmasına rağmen günümüze gelmiştir. Ancak burada şunu belirtmeliyim ki; günümüzde 7 asırlık ağacın üzerine kazımak sureti ile yazılan yazılar Çınar ağacın tarihi dokusuna hoş olmayan izler bırakmıştır.

Taraklının zamanında savunulması için tepesine yapılmış olan hisar kalıntıları günümüzde kadar gelmiştir. Yaya olarak 20-30 dk çıkıldıktan sonra tüm çevreyi rahatlıkla görebilirsiniz.

Sakarya’nın Taraklı İlçesinde 1293-1294 yıllarında İlçeyi Osmanlı topraklarına katan akıncılarının fetih nişanesi olarak diktiği çınar ağacı halen ayakta duruyor.

700 Yıllık Çınar

Sakarya’nın Taraklı ilçesinde ki çınar ağacı adeta Osmanlı tarihini yaşatıyor. Osmanlı beylik döneminde fetih edilen Taraklı’ya Osmanlı geleneği olan çınar dikme geleneği burada sürdürdü. Osmanlıya tanıklık eden asırlık çınar 2011 yılında birde yangın tehlikesi geçirmiş. 700 yıllık çınar çıkan yangına itfaiyenin yerinde müdahalesi ile Çınarı yanmaktan kurtulmuş.

Bizim Çınar ziyaretimiz de Çınarın altında bir düğüne denk geldik. Çınarın altında dev kazanlara la hem düğüne gelenlere hemde çınarı ziyaret edenlere düğün yemekleri ikram edildi. Yöre halkı 7 asırlık çınarın gölgesinden faydalanıyorlar.

Ancak Çınarın gövdesinde kazınmak sureti ile yazılan yazılar tarihe hoş olmayan izler bırakmış. Tarihten bugüne gelen eserlerin bu şekilde tahrip edilmemesi için bilinçlenmemiz gerektiğini belirtmeliyim.

Her zaman bana ulaşabilirsiniz...

0.531.612 0579

ercankuru@ercankuru.com.tr

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment