Satranç

18 Şubat 2020 & Salı

Beynimiz multitasking konuda gelişmiş değil.

Hem iş yaparken hem de öğrenirken bir işe veya bir konuya odaklanmanız veriminizi arttıracaktır

İki farklı insan. Farkı zaman, mekân ve şartlarda satranç öğreniyor. Bu iki insan günün birinde bir gemide bir araya gelip satranç oynamasının öyküsü. Bu öyküde her iki insanın satrançla olan maceralarını güzel bir dille anlatıyor. Okumaya değer bir öykü.
Kitabın her iki kahraman farklı dünyalardan farklı kişilikler. Bana göre ortak noktaları satranç oynamaları değil. Satrancı öğrenme metotları. Her ikisi de farklı şartlarda satranç öğrense de ortak olan her ikisinin de bir şekilde sadece ama sadece satranca odaklanması. Nasıl odaklandıklarını kitaptan okumanızı tavsiye ederim.

Ben bu kitap üzerinden beynin öğrenme yetisine vurgu vurmak istiyorum. Beyin multitasking yani aynı anda birçok iş yapma özelliğine sahip değil. Bunu sadece çok zeki insanlar ve bunlarında sadece %3’ü başarabiliyor. Yani beynimiz aynı anda birden fazla işe odaklanamıyor. Biz sadece odaklandığınızı sanıyorum. Öğrenme işlemi o şekilde. Birçok farklı konuyu öğrenmeye çalıştığınızda öğrendikleriniz hepsi yarım yamalak kalmış olduğunu göreceksiniz. O yüzden öğrenme konusunda da kendimize bir alan seçip sadece o alanda öğrenmeye yönelirsek birden fazla konuda öğrendiklerimizden daha fazla konuyu daha rahat öğrenmiş olacağınız.

Okullar da birçok dersi öğrenmeye çalışıyoruz diyebilirsiniz. Ama hepsini en iyisi olmadığınızı sizde göreceksiniz. Sadece bir tanesinde en iyi olabilirsiniz. Yaşımız ilerledikçe seçtiğimi bir alanda başarılı olduğunuzu gördüğünüzde şaşırmanıza gerek yok. Belli bir dönemden sonra uzman oluyoruz. Uzmanlık alanımızda sadece bir. Bilim ve teknoloji ilerledikçe tek bir uzmanlık alanlarımızı bile kendi içinde bir sürü dallara bölünmüş ve her birini bir kişi uzmanlık olarak yaptığını göreceksiniz.

Bu konuda en güzel örnek ortopedi uzmanları. Kendi içlerinde kol, bacak v.s. gibi ayrılmış durumda. Çünkü beyin her zaman bir konuya odaklanabilir ve o konuda kendini daha iyi duruma getirebiliyor. Sürekli aynı konuyla meşgul olan beyin kendini daha iyi geliştiriyor. Beyin daha sade ve yalın kalıyor. Bütün enerjisini bir konuya adapte ederken daha az enerjiye ihtiyaç duyabiliyor.

Hem iş yaparken hem de öğrenme yaparken bir işe veya bir konuya odaklanmanız veriminizi arttıracaktır. Hepimiz multitasking yapmak isteriz ama maalesef beynimiz bu konuda gelişmiş değil. En azından günümüz insanları için bunu söylemek daha doğru olabilir. Belki ilerde insan beynini kullanmayı daha iyi öğrendiğinde multitasking yapabilir. O gün gelene kadar aynı anda bir iş yapamaya devam edeceğiz.

Stefan Zwing’in Satranç adlı eserindeki kahramanlarda satranca odaklanarak öğreniyor ve dünyanın en iyi satranç oyuncusu seviyesine gelebiliyor. Kitabı bu satırlarla anlatmak kitaba belki haksızlık olur. Ama bu bakış açısı ile okuduğunuz da daha keyifli olacağına eminim.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment