Sorgun Yaylası

31 Ocak 2016 Pazar

Sorgun yaylası Ankara’nın 120 km kuzeyinde yer alır

Fotoğraf merakınız var ise güzel pozlar çekebilir, karda yürümeyi seviyorsanız da kar üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Fotoğraf: Ercan KURU

Çubuk Turşu Festivali Künyesi

Ziyaret: 31 Ocak 2016

Ulaşım: Karayolu Tur

Ekip: Dijital Akademi

Mekan: Sorgun yaylası ve Gölü

Sorgun Yaylası ve Göleti

Sorgun yaylası Ankara’nın 120 km kuzeyinde kalır. Güdül’e bağlı yaylarda insanlar yazın hayvancılık ile uğraşır. Ancak kış mevsiminde halk şehir merkezlerine indiğinden ötürü burada kimseler kalmaz. Adeta terk edilmiş gibidir. Evler ve konaklar kışın karın altında güzel enstantaneler vermektedir.  Güdül’de gördüklerimi bir önümüzdeki haftaki bloğumda yer vereceğim.

Sorgun yaylasının 2km ilerisinde de sorgun gölü bulunmaktadır. Kış mevsiminde sesiz sakin olan Sorgun göleti milli park statüsündedir. Burada karın ve kışın keyfini rahatça burada çıkarabilirsiniz. Fotoğraf merakınız var ise güzel pozlar çekebilir, karda yürümeyi seviyorsanız da kar üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz. Çevresi çam ağaçları ile çevreli bu alanda mangal yakabilir, fotoğraf çekebilir ve yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz aylarında ise kamp kurabilirsiniz. Kışın göl donmaktadır. Ancak üzerinde yürüyebileceğiniz kadar bir buz kütlesi bulunmamaktadır. En azından benim gittiğimde o kadar dayanıklı değildi.

Kış mevsiminde sesiz ve sakin olduğunda arkadaş gurubu ile buranın keyfini günü birlik olarak çıkarabilirsiniz. Mangal yakmanın yanı sıra kar topu oynayabilir ve kardan adam yapabilirsiniz. Şehirlere yakın olmasından ötürü günü birlik gidilebilir. Kış mevsiminde burada kimse kalmamaktadır. Yazın buranın yerlileri burada hayvancılık yapmaktadır. Sorgun göleti milli park statüsünde olduğu için güvenlik bulunmaktadır.

Burada gördüğüm ve eleştirebileceğim konu; gittiğimizde mekanda 4 kişi şahin marka aracın bagajına yerleştirmiş oldukları müzik sisteminde yüksek müzik çalıp alkol alıyor almasıydı. Hiç bir yede görmek istemediğimiz görüntüler. Özellikle milli parklarda hiç görünmemesi gerekiyor. 

Neler Yapılabilir

Sorgun Yaylası ve Sorgun Göletinde kayak imkanı bulunamamaktadır. Burada daha çok karın keyfini sürebilirsiniz. Kar üstüne mangal yakabilirsiniz. Çay demleyip, soğuk havada çay keyfi fena olmaz. Arkadaşlarınızla kar topu oynayıp kardan adam yapabilirsiniz. En önemlisi çok güzel kış manzaraları fotoğrafı çekebilirsiniz. Özellikle yayla evleri size çok güzel enstantaneler verecektir. Bir arkadaşınızı model olarak kullanarak güzel portre fotoğrafları çekebilirsiniz. Yaylanın içinden geçen küçük derede yansıma fotoğrafları çekebilirsiniz. Kısaca Ankara’da günü birlik kar ve kış keyfini sürebileceğiniz bir mekan.

Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Gezilerde neler başımıza geleceğini önceden bilmeyiz. Gitmeden önce hava ve yol durumuna bakmak gerekiyor. Aracınızın kışlık bakımını yaptırmadan gitmeyin. Özelikle kış lastikleri önemli. Zincir de her ihtimale karşı yanınızda bulunmalı. Onun dışında sıcak tutacak kıyafetler ve su geçirmez botlar giymeyi ihmal etmeyiniz. Her ihtimale karşı yedek çorap ve ayakkabı almanızda fayda var.

Mangal yakıp piknik yapmayı düşünüyorsanız. Ardınızda çöp bırakmayınız. Doğa gezileri için öncelikle doğaya saygı göstermekle olur. Sizin dışında insanların geleceğini unutmayın ve onlara da saygı gösterin. Bu tür yerlerde alkol kullanmayın ve çevreyi rahatsız etmeyiniz. Alkol ile eğlence olmadığı belirtmeliyim.

Nasıl Gidilir?

Ankara’dan Ayaş üzerinden giden gidebilirsiniz. Ayaş’ı geçtikten 10km sonra sağ tarafa Güdül ayrımı bulunmaktadır. Bu yol sizi Güdül’e götürecektir. Hemen Sorgun yaylasına çıkmadan önce Güdül’ün içini dolaşabilir ve buranın meşhur leblebicilerinden leblebi alabilir, leblebinin tarihini birde buradan dinleyebilirsiniz. Güdül’de biraz mola verdikten sonra Yeşilöz köyüne doğru dola devam ediyoruz. Yeşilöz köyünden 10-12 km sonra sorgun yaylasına varabilirsiniz.

Kış mevsimi ve Sorgun yaylasında kimse olmamasına rağmen yollar asfalt ve açıktır. Kışın gitmeden önce hava durumu ve yol şartlarını öğrenmeniz de fayda var. Ancak burada kayak imkanı bulunmamaktadır.

Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU

Her zaman bana ulaşabilirsiniz...

0.531.612 0579

ercankuru@ercankuru.com.tr

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment