Simetri

12 Haziran 2020 Cuma

Fotoğraflarınızda simetriye yer verin.

Geçen hafta denge konusuna yer vermiştim. Bu hafta denge konusun devamı niteliğinde simetri konusunda bir şeyler yazmak istiyorum.
Geçen hafta denge konusuna yer vermiştim. Bu hafta denge konusun devamı niteliğinde simetri konusunda bir şeyler yazmak istiyorum.

Simetri kadrajın tam ortasından ayırdığınızda sağ ve sol ya da yukarı aşağı şekilde her iki yanı birbirine benzer fotoğraflardır. Mükemmel bir simetri fotoğraf kusursuz olması beklenebilir. Ancak ben her zaman kusursuz bir fotoğrafın olmadığını tam tersi fotoğraftaki kusurları güzel göstermek gerektiğini savunuyorum.

O yüzden sağa ve sol tarafları birbirine çok benzemesi ama ufak tefek farkların da olması her mükemmel olabilir. Tabi bu farklılığı yerinde ve etkileyici kullanmak şartıyla. Aksi taktirde simetri deki farklılıklar çok sırıtırsa izleyiciyi rahatsız edebilir.

İnsan yapımı yapay nesnelerde simetriyi bulmak daha kolay ve öznelerin simetrik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ya da kadrajın her iki yönüne aynı objeleri yerleştirerek de simetri fotoğrafları çekebilirsiniz.

Simetri fotoğrafları çekerken aklınızda bulunması gereken bir konu insan gözünün geometrik şekilleri algılamada çok kabiliyetli olduğudur. Bu tür fotoğrafları çekerken bu hususu mutlaka göz önünde buldurun ve fotoğraflarınız dengesini bozmadan simetriyi yakalamaya gayret gösterin. Simetri fotoğraflar belirgin, dinlendirici, düzenli ve basit olmalıdır. Seyredeni rahatlamalıdır.

En iyi simetri fotoğraflarını göller ve su birikintilerinden elde edebilirsiniz. Su birikintileri ve göller üzerinde bulunan nesneleri birebiri yansıtır ve size çok iyi fotoğraflar sunacaktır. Dediğim gibi simetrinin her iki yanı %100 birbirine benzemek zorunda değil. Su birikintisine atacağınız bir taş ile oluşturacağız dalga ile simetriye ayrı bir hava katabilirsiniz.

Simetri fotoğraflı için kusursuz olmalıdır deseler de ben her zaman fotoğraf ki kusurların çok iyi kullanılması halinde çok iyi sonuçlar alınabilecektir.

Su birinkisi ya da göl dışında simetri fotoğrafları çekebileceğiniz birçok alan var. Doğada simetrik objeleri arayın. Doğa size çok güzel simetri fotoğrafları sunacaktır. Simetriyi makro fotoğraflarda arayabilirsiniz. Mimari fotoğraflarda simetri bulabilirsiniz. Bu kimi zaman mimarin yapını kendisi olabileceği gibi mimarinin detaylarında da bulabilirsiniz.

Anıtkabir de çekilen fotoğraf su birikintisinden faydalanarak çekildi. Anıtkabir’in yansıması güzel bir simetri oluşturdu. Sağ taraftaki askerlerinde yansıması mevcut ancak biraz gölgede kalmış duruma. Yine de dengeli bir simetri fotoğrafı sayabiliriz.
Duman elde etmek için kullandığım tütsü fotoğrafını biraz photoshop da renklendirerek simetri oluştururdum. Ortaya güzel bir desen çıktığını da düşünüyorum. Simetri fotoğraflarını bu şekilde yazılım üzerinde de elde edebilirsiniz.
Tuz gölü fotoğrafı. Ufuk çizgisi fotoğrafın tam ortasında. Ufuk çizgisi genelde üçte bir kuralına göre koymamız söylenir ancak burada bir yansıma ve simetri söz konusu olduğu için ufuk çizgisinin tam ortada olmasına izin verdim. Su durgun olduğu için ayna gibi gökyüzünün ve tepenin yansıması ayna gibi çıkmış durumda.
Burada simetri fotoğrafın tamamında değil arabanın kedisinde. İnsan yapımı objelerde simetriyi daha kolay elde edebiliyoruz. Aracın kaput tutamacın bulunduğu yeri orta çizgi olarak kabul edersek fotoğrafın içinde güzel bir simetri olarak durmuş.
Burada birbirinin aynısı bir simetri söz konusu değil. Ancak arka plandan ayrıştırarak iki farklı kedi iki farkı konu itibari ile simetriden bahsedebiliriz.
Kedi portresi tam %100 bir simetri bulamayız ama canlılarda %100 simetriyi bulmak bazen zor olabiliyor. Ancak kulaklar gözler, bıyık simetriyi olarak bize göz kırpıyor.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment