Seçenekler Arasında

16 Haziran 2020 Salı

Günde kaç seçenek arasında seçim yapıyorsunuz?

Bir yetişkin günde 30 Binden fazla seçenek arasında karar vermek durumunda. Bu kadar çok seçenek bizleri kararsızlığa sürüklüyor.

Sabah kalktınız ve güzel bir güne başlayacaksınız. Ama kahvaltıda bugün ne yesem? İşe giderken bugün hangi kıyafeti giysem? Daha sabah sabah karşımıza bir sürü soru ve seçenek. Daha güne başlamadan bile bir sürü seçeneklerle karşı karşıyayız. Akşama kadar yüzlerce ve binlerce seçenek arasında karar vermek durumundayız. Yaklaşık otuz binden fazla seçimden bahsediyorum. Kafanız karışmış olabilir ama çok fazla seçenekli işler karar vermemizi olumsuz etkiliyor.

Seçim yapmak zor bir iştir. Önümüzdeki seçeneklerin sayısı arttıkça karar vermek zorlaşıyor ve en sonunda kararsız duruma düşüyoruz. Bunda bize zaman ve performans kaybı olarak geri dönüyor. Öğlen yemeğinde arkadaşlarınızla bir yemek yemeye gittiğinizi düşünün. Muhtemelen her gün yaptığınız bir rutininizdir. Sadece kuru fasulye yapan bir lokantaya gittiğinizde lokantaya girer arkadaşlarınızla birlikte siparişini verir ve yemeğiniz hızlı bir şekilde gelir ve çok fazla zaman kaybetmeden yemek olayını halledersiniz. Ancak kebapçıya gittiğinizde en az yarım saat karar vermek durumdan kalabilirsiniz hangisinden yesem diye. Unutmayın günde sağlıklı beslenmek için en az üç öğün beslenmek zorundasınız ve buda günde üç öğünde yüzlerce seçim içinde boğulmanız demektir.

Kıyafetlerimiz için de aynı durum geçerli. Alanında çok başarı insanlara göz atın. Hep tek tip kıyafet giydiklerini göreceksiniz. Bunu nedeni seçim listesinin sayısı azaltmak. Bu tür insanların kıyafet konusunda seçim yapmalarına gerek yok. Çünkü belirledikleri bir kıyafetten sayıca fazla alıyor. Hem alışveriş zamanında hem de seçim zamanında bir hayli zaman kazandırıyor. Aynı zamanda kıyafet seçimi için de beyinlerini boş yer meşgul etmemiş oluyor. Bende buna benzer uygulamayı yapıyorum. Kıyafetlerimin hepsi aynı olmasa da 2-3 farkı tipte kıyafetten birkaç tane var. Bu gittiğim yerlerde insanların beni görsel olarak kolayca hafızalarına almalarını da kolaylaştırıyor.

Birçok kişiden bugün giyecek kıyafetim yok dediğini duyarsınız. Dolaplarına baksanız onlarca kıyafetleri mutlaka vardır. Böyle demelerinin temel nedeni çok fazla seçenek arasında boğulmaları ve sonunda kararsız kalmalarından başka bir şey değil.

Fazlaca seçenek karar mekanizmasını yavaşlatır hatta durdurur. Bunun bilimsel olarak adı Hinkin yasası. Bu yasa; seçeneklerimizin sayısı ve seçim yapma zamanı arasındaki ilişkinin adına Hinkin yasası demişler. Bu yasaya göre seçenek sayısı arttıkça karar verme süresi de artıyor. En sonunda kararsızlıkla baş başa kalmak durumdan bile kalabiliyoruz. Bundan sonra kararsız kaldığınız durumlarda seçenekleriniz sayısına bir bakın. Sayısını azaltın ve kararınızı ondan sonra vermeye çalışın. Bakalım enler değişecek gözlemleyin.

Gıda üzerinde yapılan bir deneye göz atalım. Bir süpermarketin iki ayrı köşesine reçel reyonu açmışlar. Birinci reyonda 24 farklı reçel, ikinci reyonda ise 6 farklı reçel çeşidi koymuşlar. Süpermarkete gelen müşterilerin %60’ı birinci reyon önünde uzun süre beklerken İkinci reyonun önünde sadece %40’ı durmuş. Sonuçta ne olmuş dersiniz. Birinci reyon önüne gelen müşterilerin sadece %3’ü reçel alırken ikinci reyona gelen müşterilerin %30’u reçel almışlar. Süpermarket daha az çeşit ile daha çok ürün satışı gerçekleştirmiş.

Bir yetişkin günde 30 binden fazla seçim yaparken bu rakam çocuklarda 3 Bin civarında. Belki de çocukların bizden daha mutlu olmasının sebeplerinden biride bu durum olabilir.

Bu tür basit seçimleri hayatımızın gerçekleri olmakla birlikte zamanımızı çalan angarya işlerdir. Bu işler yüzünden asıl odaklanmamız gereken işlere odaklanmakta zorlanıyoruz. Beynimiz seçimler arasında gidip gelmekten yorulur ve odaklanma güçlüğü çeker. O yüzden angarya olan ama bir o kadarda yapmamız gereken işlerin ve seçeneklerin sayısı azaltmamız gerekiyor. Bu hiç de sanıldığı kadar kolay iş değil. Ama yapmamız gerekiyor. Önce angarya işlerin listesini yapın sonra onları daha basite nasıl indirebilirsiniz yollarını arayın.

Seçeneklerin sayısı azaltmanın birkaç yolu

Seçenekleriniz azaltarak angarya işlerden kurtulmanın ve zaman kazanmanın birkaç yolundan bahsetmek istiyorum. Bu yollar bizzat kendim uyguladığım ve çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim.

Kendini zevkinize uyan en fazla 3 farklı elbise seçin be bunlardan alabildiğiniz kadar alın. En makbulü tek bir elbise olacaktır. Bu şekilde hem alışveriş zamanınızı kısaltırsınız hem de karar verme sürecini iptal etmiş olursunuz. Çünkü seçimi bir kere en baştan yapmış olursunu. Size kalan verdiğini kararı uygulamak kalacaktır.

Sabah kahvaltısı için çok sek zengin ve çeşitli gıdaların sayısı azaltın. Kendinize az seçenekli bir o kadar sağlıklı kahvaltılar seçin. Hatta öğün yerine geçen shakeleri tercih edebilirsiniz. Bu sizin kahvaltı için ayıracağınız vakti de azaltacaktır.

Her sabah işe gitmek zorundaysanız sürekli aynı yolu kullanın. Farklı yollar karar verme süresini arttırırken trafik stresinizi de arttırır. İlk başka bir yol belirleyin ve sonra o yoldan sapmayın.

Öğlen yemeklerini kaliteli ve az çeşit olan lokantaları tercih edin. Hatta tabl

Öğlen yemeklerinizi kalite ama tek bir çeşit olan lokantaları tercih edin. Yemek yeme süresi epey bir azalacağından öğlen tatilinizin büyük kısmını kendinize ayırabilirsiniz.

Herhangi bir teknolojik cihaz mı alacaksınız? Gerçekten ihtiyacınız olan özellikleri not edin. Göreceksiniz ki seçenekleriniz azalacaktır. Bu da size zaman kazandıracaktır.

Market alışverişleriniz aynı yerden ve liste halinde yapın.  Aynı marketten alışveriş yaptığınız için neyin hangi reyonda olduğunu ezberler ve elinizdeki liste sizin market içinde ki haritanız olur. Böylece marketten hızlıca ve sadece ihtiyacınız olan ürünleri alıp çıkabilirsiniz.

Tabi bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Sizde hayatınızdaki seçenekleri göz önüne getirin ve bunların azaltmanın yollarını arayın. Böylece zaman sizin zamanınız olacaktır.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment