Sarıyar Barajı

15 Mayıs 2016 Pazar

Türkiye'nin 6. Büyük Baraj Gölü ve İlk HES'i

Sarıyar baraj gölü Sakarya nehri üzerine hidroelektrik üretim amaçlı 1951-1956 yılları arasında inşa edilen barajdır

Sarıyar Barajı Gezi Künyesi

Ziyaret: 15 Mayıs 2016

Ulaşım: Karayolu Tur

Ekip: Dijital Akademi

Mekan: Sarıyar Baraj Gölü

Sarıyar baraj gölü Sakarya nehri üzerine hidroelektrik üretim amaçlı 1951-1956 yılları arasında inşa edilen barajdır.  Türkiye’nin ilk büyük HES baraj olma özelliğine sahip olan Sarıyar barajı Türkiye’de ki tek santral atölyesine sahiptir. Barajın gövde hacmi 568.000 m³’tür. Barajda 4 alternatör ile çalışan santral 160 MW gücündeki hidro-elektrik santralinden ise yılda 378 GWh saat elektrik enerjisi elde edilir. Sarıyar barajı Türkiye’deki 6. büyük baraj gölüdür.

Sarıyar barajı Ankara’ya 170km mesafededir. Ankara üzerinden gidildiğinde Beypazarı’nı 47km geçtikten sonra sol tarafta bulunan Çayırhan ilçesinden geçerek ulaşabilirsiniz. Juliopolis Antik Kenti levhasını sizi Sarıyar Barajına götürecektir.

Sarıyar barajı Gri Balıkçıl kuşuna ev sahipliği yapmaktadır. Burada gir balıkçıl kuşlarını seyredebilir, fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yansıma fotoğrafları içinde Sarıyar Barajı güzel manzaralar sunacaktır. Macro fotoğraf çekmek isterseniz de size bir çok konu sizi bekliyor.

Fotoğraflar

Sarıyar barajı fotoğraf severler için çok çeşitliliğe sahiptir. Kuşlardan, böceklere kadar çeşitli canlıların fotoğrafı yanı sıra barajın sahilinde bulunan kayıklar ile güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yansıma fotoğrafı seviyorsanız baraj gölü size yansıma fotoğrafları için imkan verecektir. Bu seyahatimde kadrajıma yakalananlar; Gri balıkçıl kuşu,İspanyol Kraliçe Kelebeği, çekirge, bal arısı, panorama ve yansıma fotoğrafları çektim.

Gri Balıkçıl Kuşu

Gri balıkçıl (Ardea cinerea), balıkçılgiller (Ardeidae) familyasına ait bir kuş türü.

Büyük bir kuş olup 90–100 cm uzunluğunda, 175–195 cm kanat açıklığı ve 1–2 kg ağırlığındadırlar. Kuş tüyü, yukarısı büyük ölçüde gri ve aşağısı kirli beyazdır.

Dört tane alt türü bilinir:

  • Ardea cinerea cinerea Linnaeus, 1758. Avrupa, Afrika, batı Asya.
  • Ardea cinerea jouyi Clark, 1907. Doğu Asya.
  • Ardea cinerea firasa Hartert, 1917. Madagaskar.
  • Ardea cinerea monicae Jouanin & Roux, 1963.

Yakınca ilgili olduğu Amerikalı büyük mavi balıkçıla benzerdir, ondan biraz daha büyük olması ve kestane rengi-kahverengi böğürler ve uyluklar ile ayrılırlar. Sığ suda beslenirler, uzun gagalarıyla balık veya kurbağaları yakalarlar. Balıkçıllar küçük memelileri ve kuşları da yiyebilirler.

Gri balıkçıl kuşu, derinliği az ve akıntısı az olan bütün suların çevresinde yaşayabilirler. Gölgelik ve yuvalık için ağaçlık alanları tercih ederler. Gri balıkçıl kuşu koloni olarak haline yuva yaparlar. Yuva alanları beslenme alanlarına uçuş mesafesinde olacak şekilde uzak yerlere yaparlar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar görülebilmektedir.

Koloni olarak yuvalanan Gri Balıkçık kuşu beslenme konusunda tam tersi olarak yalnız beslenirler. Ancak beslenme kaynaklarının sınırlı olduğu yerlerde toplu bir şekilde görülebilir. Genelde balıkla beslenseler de yiyeceklerinin arasında kurbağa, yengeç, yüzen böcekler, yılan, küçük kemirgenler, küçük kuşlarda yer alır.

İspanyol Kraliçesi.

Türkiye’nin hemen hemen yerinden rahatça görülebilir. 2700 rakıma kadar yaşayabilirler. Mart-ekim arasında bu türe rastlaya bilirsiniz. 38-46 mm arasında boyutlara sahiptir. Kanatlarının üzerinde büyük yuvalar benekler bulunmaktadır. Kendine özgü yapısı ile diğer türlerden kolayca ayırt edilebilir.

İspanyol kraliçe kelebeği; ormanda, yol kenarlarında, kuru ve nemli çayırlar ve her türlü çiçeğin bulunduğu arazilerde görebilirsiniz.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment