Rolling Shutter

27 Kasım 2021 Cumartesi

Aşağıdaki fotoğrafın nasıl çekildiğini merak ediyor musun?

“Fotoğrafçı elektronik perde kullanarak çok büyük bir tesadüf eseri tam frizbiyi adamın elinden çıktığı anda fotoğrafı çekerse, o zaman Rolling shutter etkisiyle bu fotoğraf son derece mümkün``

Rolling Shutter Nedir?

Fotoğraf makinelerimizin sensör üzerinden bulunan pikseller sayesinde ışığı topluyor ve bize fotoğraf olarak sonuç veriyor. Piksellerin hepsi ışığı aynı anda kayıt etmiyor. Perde açık kaldığı süre içinde yukarıdan aşağı doğru kayıt yapıyor. Tıpkı bir fotokopi makinesi mantığında. Özellikle elektronik sensörlü makinelere (telefonda bu sınıfa giriyor) ve CMOS sensör kullanan makineler (DSLR makineler genelde CMOS kullanır).

Fotokopi makinesi nasıl çalışıyor isterseniz ona bakalım. Fotokopi makinelerinde yukarında aşağı doğru kayan bir ışık vardır. Bu ışık belgeyi yukarıdan aşağı tarar. Bu taramam işlemi sırasında belgeyi kaydırırsanız belgeniz yamuk çıkacaktır. Bu durumu yukarıya bıraktığım videodan gözlemeyebilirsiniz. Tıpkı fotokopi makinesinde olduğu gibi makinelerimizin sensörü de yukarında aşağı doğru ışığı kaydetmektedir. Sadece fotoğraf makinelerde değil video çeken makinelerde aynı durumla karşılaşabilirsiniz.

Hemen alttaki video bu durumu çok iyi açıklamış.

Tarama Hızı Nedir?

Işığın yukarında aşağıya doğru kayıt etme süresi perde hızı ne olursa olsun hep aynıdır. Tabi bu cihazın marka ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Bu bilgi üreticiler tarafından pek fazla paylaşılmıyor. (Araştırdığım sürece içinde hiç denk gelmedim). Bu konuda yine söylentilerden yola çıkacağım.  Bu durum modelden modele değişmekle ile birlikte ortalama olarak 0,01 sn olduğu söyleniyor.

Tarama hızı ile ilgili videomuzda hemen aşağıda. Fotoğrafçımızı bize Canon 7D ile çok iyi açıklamış.

Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi?

Yazının bu kısmına kadar geldiyseniz bu fotoğrafın nasıl çekildiğine dair fikriniz oluşmuş olmadı. Bu fotoğrafı çekmek için Rolling shutter etkisini kullanmak gerekiyor. Yeni soru şu:

Bu fotoğraf Rolling shutter etkisi ile çekilebilir mi?

Bu sorunun cevabını vermek için adamın frizbi ne kadar hızlı attığını bilmemiz gerekiyor. Bu fotoğrafta frizbinin atış hızı 100km olduğu söyleniyor. Matematik hesabı yapalım.

Saatte 100km hızlı gidiyor. Dakika da 27 cm ilerlediğini söyleyebiliriz. Bizim makinenin kayıt süresi ne kadardı 0,01 sn. Ancak bu fotoğrafın en tepesinden en aşağıya kadar ki geçen süre. Frizbi ile gölge arasında ise daha az bir mesafe var. Hemen hemen yarısı kadar. Bizim süresimiz yaklaşık 0,01/2=0,005. Saniyenin 200’de biri kadar bir zamanlama hatamız var. Bu süre içinde frizbi de 14cm ilerleyebilecek.

 

Yani eğer fotoğrafçı elektronik perde kullanarak büyük bir tesadüf eseri tam frizbi adamın elinden çıktığı anda fotoğrafı çekerse, o zaman Rolling shutter etkisiyle bu fotoğraf son derece mümkün.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment