Poz Telafisi

27 Mart 2020 Cuma

Fotoğraf için gerekli ışığın ölçülmesi gerekiyor

Fotoğraf makinelerinin en çok zorlandığı alanlar geniş yer kaplayan beyaz ve karanlık alanlardır. Fotoğraf makinelerinin ölçüm sistemleri ortalama tonda yani %18 gri elde etmeye çalışır

Pozometre

Fotoğraf çekmek için gerekli ışığın ölçülmesi gerekiyor. Ölçülen ışığa göre enstantane ve diyafram değerlerini ayarlayabilelim. Bu işlem için pozometre var. Endişelenmenize gerek yok. Pozometre almanıza gerek yok. Makineleriniz içerisinde ışığı ölçümleyen pozometreleri var. Işık ölçümü ile sizin uğraşmanıza gerek yok.  Ancak bazı durumlara pozometre doğru pozlama yapmayabilir veya siz pozometreye müdahale edip daha etkili fotoğraflar elde etmek isteyebilirsiniz. Bunun için makinelerinizde poz telafisi bulunmaktadır.

Fotoğraf makinelerinin en çok zorlandığı alanlar geniş yer kaplayan beyaz ve karanlık alanlardır. Fotoğraf makinelerinin ölçüm sistemleri ortalama tonda yani %18 gri elde etmeye çalışır ve çok aydınlık ve çok karanlık bölgeleri bu ortalama griye göre pozlama ayarı yapacaktır.

Aşırı kontrast; fotoğraf makinesinin zorlanacağı durumlardır. Bu durumda da pozlama da sorunlar çıkacaktır.  Fotoğraf makinesi ışıklı alanlardaki detayları kaybeder, gölgedeki alanları da karanlıkta bırakır. O yüzden ölçüm sistemlerinin her zaman doğru sonucu vereceğini beklememek gerekiyor. Fotoğraf makinesinin zayıf noktasıdır diyebilirsiniz.

Fotoğraf makinelerinin doğru karar veremediği durumlarda dümeni ele alıp kontrolü kendimiz yapmamız gerekiyor. Bunun için fotoğraf makinelerinde bulunan poz telafisi seçeneğini kullanacağız. O yüzden poz telafisi sistemini öğrenip bu özelliği avantajlı bir şekilde kullanmalıyız.

Pozlama telafisi makineden makiye değişmekle beraber-5…0…+5 arasında duraklar mevcuttur. Bir duraktan diğer durağa geçiş sırasında ışığı yarı yarıya düşmesi veya iki katında çıkmasını sağlar. Duraklara arasında ½ veya 1/3 artış veya eksiltmeyle yapılır. Poz telafisini gözlemlemenin en güzel yolu histogramı takip etmektir. Fotoğrafçılıkta en iyi öğrenme yolu bol bol fotoğraf çekmektir. O yüzden aynı kare üzerinde poz telafisi ayaları ile oynayabilirsiniz.

Arkadan Aydınlatma

Fotoğraf çekeceğiniz konun arkasında bir ışık kaynağı varsa konunuz karanlık veya gölgeli çıkacaktır. Ön planın detaylarını öne çıkarmak için artı pozlama yapmanız gerekiyor.  Böylelikle ön taraftaki gölgeli bir nebze olsa da kaldıra bilirsiniz.

Arkadan aydınlatan konularda – pozlama yaparsanız siluet fotoğrafları çekebilirsiniz. Sahilde gün batımında bir model alarak modelin siluet fotoğraflarını eksi pozlama yaparak çekebilirsiniz.

Kar Fotoğrafları

Fotoğraf makinelerinin çok yanıldığı yerlerden biri de kar fotoğrafları. Kar beyazlığı kontrast olduğu fotoğraf makinesi pozlamayı %18 gri ’ye doğru çekecektir. Böyle durumda fotoğrafta çektiğini kar manzaraları gri hatta çamurumsu bir hal görüntü elde edebilirsiniz. Karlı fotoğraflarda karın yoğunluğuna göre artık pozlamanız gerekiyor. Bu durumu histogramdan takip edebilirsiniz. Histogramdan ki grafiğin solda tarafa yakın olmasını sağlamalısınız.

Karanlık Arka Plan

 Aşırı pozlama fotoğrafları da arka planın gölgeli veya karanlık olduğu fotoğraflardır. Ön taraf aydınlık olduğundan pozometre poz değeri artırır. Böylece karanlık alanlar elde etmeye çalışır. Bu durumda eksi pozlama yaparak pozlamayı azaltabilirsiniz.

Auto Exposure Bracting (AEB)

Analog dünyada yani gerçek dünyada renkler ve tonlar aşırı kontrast olabilmekte. Yukarıda saydığım problemlere neden olabilmektedir. Bunu için her ne kadar poz telafisi varsa da poz telafisinin yeteri olmadığı durumlar da olacaktır. Bunun otomatik braketlere aracını Auto Exposure Bracting (AEB)poz telafisi ile birlikte kullanacağız.

AEB aracı aynı konunu peş peşe üç kere ve farklı pozlama telafisi değerleri ile fotoğrafın çekilmesini sağlar. AEB aracını kullanarak pozlama farkını seçebilirsiniz.

Çok aydınlık ve çok karanlık alanların geniş olduğu bir manzara fotoğraf çekerken, eğer aydınlık noktaya odaklanış çekerseniz pozometre aydınlık alana göre pozlayacağı için gölgeli alanlar karanlık çıkacaktır. Eğer karanlık alana doğru netleme yaparsanız aydınlık alanlar aşırı aydınlık çıkacaktır. Fotoğraf makinler gözümüz kadar genişmiş olduğu için bu iki alanı aynı karede net bir şekilde çekemeyecektir. AEB aracı ile eksi ve artı pozlama telafisi seçeneklerini seçerek aynı kareyi 3 kere üste üste çektiğinizde elde edin. Üç fotoğrafı bilgisayarda HDR yöntemi ile birleştirebilirsiniz. HDR yöntemi 3 fotoğrafta ki doğru pozlanmış alanları birleştirerek size doğru pozlanmış bir fotoğraf sunacaktır.

RAW formatında poz telafisi

Fotoğraflarınızı Raw formatı ile çekim yapıyorsanız bilgisayar üzerinde pozlama değerlerini değiştirebilirsiniz. Raw formatı ham fotoğraf olduğu için fotoğrafın üzerinde işlenen bilgiler geniştir ve size bilgisayar üzerinde çok fazla işlem yapmanızı imkân tanımaktadır. Raw formatlı fotorğafları düzenlerken karanlık bölgelerin ışığı açarak, aydınlık bölgelerin ışığı kısarak doğru pozlamayı elde edebilirsiniz.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment