Pomodoro Tekniği

31 Mart 2020 & Salı

Zamanla yarışmayın, zamanla çalışmayı öğrenin

Bu günlerde korona virüs salgını nedeni ile bir çoğumuz evlerimize vaktimizi geçirmeye başladık. Zamanımızı çok iyi değerlendirmek gerekiyor.

Zaman Yönetimi

Bu günlerde korona virüs salgını nedeni ile bir çoğumuz evlerimize vaktimizi geçirmeye başladık. Günlük yaşamımızı planlayıcılarımız mevcut. Okulla gidiyorsak ders ve teneffüs saatleri, işe gidiyorsak mesai saatleri bizim zamanımızı planlayan gereçlerdi. Ancak artık evimizdeyiz ve zamanımızı planlayacak birileri yok. O yüzden evde kalmanın dezavantajlarından biride zamanı planlamak. Evde zamana karşı çok gevşek davranabiliriz. Bu da bize hem işimizin hem de zamanımızın verimsiz geçmesini neden olmaktadır. Zamanı verimli bir halde kullanmak için zamanı çok iyi bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.

Uyanacağımız saati, yemek saatimiz, eğlenceye ayıracağımız saati hep planlamamız gerekiyor. Günlük ve haftalık planlarımızı yaptıktan sonra zamanı daha verimli kullanmak için farklı yöntemler kullanmanız gerekli. Bu yöntemler zamanı verimli hale getirmenin yanı sıra işinize odaklanmanıza da sağlayacaktır. Bu yöntemlerinden biri de pomodoro yöntemi.

Pomodoro

Pomodoro yöntemi 1980’lerde geliştirilmiş bir teknik. Tekniğin amacı zamanı bölerek daha motive bir şekilde çalışmak. Temelde kısa süreli çalışmalar ve ardından mini molalar geliyor. Bir seans çalışma 30 dakika sürüyor. 25 dakika kısa çalışma ve 5 dakika mini moladan oluşuyor. Bu zaman 1 pomodoro zamanı olarak adlandırılıyor. Toplamda 4 pomodoro tamamladığımızda yani 2 saat sonra en az 15 dakikalık uzun bir mola veriyorsunuz. Günde 8-16 tane pomodoro ideal çalışma süresi olarak sayılıyor. Yani 4 ile 8 saat arası çalışmaya denk geliyor. Molalar dahil.

Ders çalışıyorsanız 8 pomodora yeterli olacaktır. 4 saat size uzun gelmiş olabilir. Ancak arda vereceğiz molalar sizin dinlenmeniz için fazlasıyla yeterli olacaktır. İş yerinde ise 12 pomodoro tekniği ile verimli 6 saatlik bir çalışma yapabilirsiniz. Zaman içinde bu tekniği kullandıkça verimliliğinizde arttığı gözlemleyebilirsiniz.

Kurallar

Tabi bu tekniği gelişi güzel kullanmıyoruz. Bir takım basit ama etkili birkaç kural bulunmakta. Öncelikle 25 dakikalık çalışma seanslarında çalışmanızın dışında hiçbir şeyin dikkatini dağıtmanıza izin vermeden tam bir odaklanma ile çalışmalısınız. Telefonunuzu sessize alıp, sosyal medyadan uzak durmanız bu açıdan önemli. Sessizlik en ideal bir ortam olacaktır. Müzik dinleyeceksiniz de sözlü müziklerden uzak kalmalısın ki, şarkı içinde geçen sözler sizin motivasyonunuzu etkilemesin.

25 dakika içinde çalışmanızı bitirseniz dahi seansı bitirmeyin. Kalan zamana işinizi gözden geçirebilir veya bir sonraki seans için hazırlık veya plan yapabilirsiniz.

5 dakikalık molalarda ise işle ilgili hiçbir şey düşünmeyin. Bu kısa molalarda mutlaka bir bardak su için. Böylelikle günlük su içiminizi de sağlamış olursunuz. Çay, kahve, bitkisel içecekleri molalarda içebilirsiniz. Ufak ve sağlıklı atıştırmalıkları da tüketebilirsiniz. 5 dakika dolunca yeni bir pomodoro ya geçiş yapabilirsiniz. Herhangi bir nedenden ötürü seansız bölünürse bunu plan defterinize işaretlemeyi unutmayın.

Pomodoro zamanlarınızda neler yaptığınızı yazan bir günlükte tutabilirsiniz. Hafta sonu ve ay sonlarında günlüğe baktığınızda ne kadar çok iş bitirmiş olduğunuzu görmek size motivasyon katacaktır. Zaman içinde 25 dakikada ve 5 dakikalarda neler yapabileceğinizi de gözlemlemiş olursunuz.

Pomodoroyu nasıl Tutacağız.

Telefonunuzdaki zamanlayıcı bunun için yeterli olabilir. Ama bunun dışında telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar mevcut. Ayrıca bunun için hizmet veren internet siteleri de mevcut. Ben bu teknik için https://www.marinaratimer.com/ sitesini kullanıyorum. 4 pomodoro zamanı zamanlıyor. Zamanlar arasında sizin seçeceğiniz bir ses ile sizi uyarıyor. Bu web sitesinden faydalana bilirsiniz.

Bunun yanı sıra telefon uygulamaları da mevcut.

Forest: 

Bu uygulama ile odaklama süresini belirleyebiliyorsunuz. Belirlediğiniz çalışma süresi bitiminde sanal bir ağaç dikmiş oluyorsunuz. Bu şekilde günlük, haftalık ve yıllık ormanlar dikebiliyorsunuz.

Focus To-Do

Bu uygulama ile de ağaç dikiyorsunuz ama burada orman yerine tek bir ağacınız var. Odaklandığınız süre boyunca ağacınız için gerekli güneş ışığı topluyorsunuz. Bu güneş ışıkları ile de ağacınızı büyütüyorsunuz.

Her iki uygulamada ücretli veya ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz şekilde sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment