Net Alan Derinliği

03 Nisan 2020 Cuma

Fotoğrafta net alan derinliğini öğrenin

Fotoğrafçılıkta en zor konulardan biri net alan derinliği konusudur. Eğer etkili fotoğraflar çekmek istiyorsanız net alan derinliğini konusunu çok kavramanız gerekiyor.

Net Alan Derinliği

Fotoğrafçılıkta en zor konulardan biri net alan derinliği konusudur. Eğer etkili fotoğraflar çekmek istiyorsanız net alan derinliğini konusunu çok kavramanız gerekiyor. Bunun için her zaman söylediğim gibi bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Fotoğraf çekmenin yanı sıra fotoğraf incelemek de o kadar etkili. Bunun için internette başvurabileceğiniz birçok sosyal medya siteleri bulunmaktadır.

Net alan derinliği fotoğrafın kalitesine büyük ölçüde etki etmektedir. Bu konuyu detaylı bir şekilde ele almaya çalıştım. Net alan derinliğini etkileyen üç önemli faktör bulunmaktadır.

Kullandığımız objektifler bir düzlem üzerine odaklanma yapmaktadır. Bu alanın önünde ve arkasında net görüntülenen bir alan vardır. Bu alan net alan derinliğidir. Net alan derinliği belirleyen ve bu alanı yönetmek için kullandığımı üç temel araç vardır. Bu üç temel aracı çok iyi kullanarak doğru ve etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

Diyafram

Bu temel araçlardan birincisi diyaframdır. Diyafram net alan derinliğine doğrudan etki etmektedir. Diyaframınız ne kadar açıldıkça net alan derinliği azalır ve sığ alan derinliği elde edersiniz. f/1,4 ile f/4 arasındaki diyafram açıklığında genelde sığ alan derinliği elde edersiniz. Sığ alan derinliği ise net alan derinliğinin az olduğu ifade etmektedir. Yani sadece odaklandığınız konu ve çevresi net çıkarken diğer taraflar bulanık çıkacaktır. Yukarıdaki fotoğraflar soldaki f/1.4 sağdaki f/1.8 diyafram değeri ile çekilmiştir. Her iki fotoğraf net çıkan bölgeleri inceleyebilirsiniz.

F/8 ve daha büyük diyafram değerinde ise net alan derinliği artmaktadır. Bu diyafram değerlerinde çektiğini fotoğrafların her yeri net çıkacaktır. Buradan şunu çıkabiliriz diyaframın tamamen kıstığınızda yer net çıkacaktır. Ancak en kısık diyafram kullanmak her zaman doğru olmayabilir.  Bunu Hiperfokal netleme konusunda daha ayrıntılı bahsedeceğim.

Odak Uzaklığı

Diyafram her ne kadar tek başına net alan derinliğine etki ediyor. Objektifinizin odak uzaklığı da diyaframa etki ederek net alan derinliğinin kontrolünde büyük bir önem taşır. F/4 diyafram değeri için sığ alan derinliği elde edebilirsiniz demiştik. Ancak 50mm bir lens F/4 diyafram değerinde fotoğraf çekerseniz net alan derinliğiniz daha fazla olacak ve fotoğrafın büyük bir bölümü net çıkacaktır. Ancak f/4 diyafram değerini 300 mm odak uzaklığında kullanırsanız net alan derinliği azalacak ve sığ net alan derinliği elde edeceksiniz.

Yukarıdaki fotoğrafların her ikisi de f/4 diyafram değerinden çekildi. Kedi fotoğraf 50 mm, kelebek ise 300 mm odak uzaklığı ile çekildi. Bu şekilde odak uzaklığı ile diyaframı etkileyerek net alan derinliğini ayarlayabilirsiniz.

Netleme Mesafesi

Net alan derinliğini kontrol etmenin son aracı ise netleme mesafesidir. Yani çektiğiniz konu ve objektif arasındaki mesafeden bahsediyoruz. 50mm bir lense f/4 diyafram aralığında net alan derinliğinin kontrol edebilmeniz için konuya yaklaşmanız veya uzaklaşmanız gerekiyor. Konuya yaklaşırsanız net alan derinliği sığlaşır, uzaklaştıkça da net alan derinliği derinleşmektedir. Bir metre mesafeden çekeceğiniz fotoğraf ile 10 metreden çekeceğiniz fotoğraf arasında ki net alan derinliği aynı olmayacaktır.

Yukarıdaki her iki fotoğraf da 50 mm odak uzaklığında ve f/2.5 diyafram değerinde çekilmiştir. Arasında ki farkı objektif ile konu arasında ki mesafedir. Köprüye fotoğrafında objektif ile konu arasında yanı köprü ve üzeride ki insan arasında yaklaşık 15 metre mesafe vardır. Çiçek fotoğrafında ise mesafe 15-20 cm mesafededir. Bu iki fotoğraf arasında fark netleme mesafesinin de net alan derinliğine etkisini ortaya koymaktadır.

Net Alan Derinliği Önizleme

Fotoğrafa vizörden baktığınızda net alan derinliğini göremeyeceksiniz. Net alan derinliğini belirlemenin etkili ve en çok başvurulan yöntem, fotoğrafı çektikten sonra ekrandan bakmaktır. Fotoğrafı çekin ve ekranınızdan fotoğrafı yakınlaştırarak fotoğrafı inceleyin. Fotoğrafın net çıkan yerlerini gözlemleyin. Net alan derinliği istediğiniz yerde değil se yukarıdaki saydığımız araçları tekrar gözden geçirin. Diyafram, odak uzaklığı ve netleme mesafesi üçlemesini sürekli deneyerek olağan bir işe haline getirebilirsiniz. Zaman içerisinde bu üçlemeyi saniyeler içinde ayarlaya bileceksiniz.

50mm f/6.3

Fotoğraf 50mm f/6.3 diyafram aralığında çekilmiş bir fotoğraf. Çiçeğe çok takın çekildiği için arka plan fulü çıkıyor. Böylelikle arak planı konudan ayrıştırmış oluyoruz. Eğer bu fotoğrafta çiçeği çıkartırsak makinemiz netlemeyi arka plana yapacağı için ve geniş bir diyafram aralığında olacağından net alan derinliği genişleyecek ve fotoğraf da fulü alan kalmayacaktır.

300mm f/9

f/9 diyafram değerinde arka fulü bir fotoğraf çekemeyeceğiniz düşünebilirsiniz. Elinizde 300 mm odaklığın da bir bir lensiniz yoksa böyle düşünmeniz normal. 300 mm ile f/9 gibi  kısık bir diyaframda bile fulü fotoğraflar elde elde edebilirsiniz. Fotoğraf baktığınızda 200 mm ile de arka planı fulü yapabilirsiniz. 50mm gibi bir lens ile konuya çok yaklaşmanız gerebilir. Ama bu sefer de minimum netleme mesafesine takabilirsiniz.

50mm f/1.8

Sığ alan derinliğini en kolay geniş diyafram aralığı ile elde edebilirsiniz. 50mm F1/8 birazda ekonomik oluşundan ötürü en çok tercih edilen bir objektiftir. 1.8 çok açık bir diyafram aralığı ile etkileyici fotoğraflar elde edebilirsiniz. f/1.8 diyafram fazla sığ alan derinliği verdiğinden ötürü biraz hassasiyet gerektiriyor. Fotoğraf çekimi sırasında netlediğiniz yerin değişmesi muhtemeldir. O yüzden bu aralıkla fotoğraf çekerken makineyi sabitleyerek kumanda ile fotoğraf çekmeniz gereken durumlar olabilir.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment