Line ile Ahşap Köy Evi

30 Mart 2020 & Pazartesi

Tek katlı ahşap ev modelliyorum.

Korona günlerinde 3D Max çalışmalarım devam ediyor. Pratik yapmak için ev modelleri ile çalışmalarım devam ediyor.
Korona günlerinde 3D-Max alıştırmalarına devam ediyorum. Yazımı okuduktan sonra video izleyebilirsiniz. Köyde küçük bir tek katlı bir ev modelliyorum. Bu modellemeyi LİNE komutu ile başlayıp bitiriyorum. Her aşamasını da video ile kayıt altında aldım. Oradan da takip edebilirsiniz.

Öncelikle autocad dosyasını çalışmamızın içine import ederek işe başlıyorum. İmport ederken dikkat etmem gereken konu ölçü birimini cm olarak ayarlamam gerekiyor. Aksi halde çalışma sırasında gireceğim değerler istemediğim sonuçlara neden olacaktır.

Dosyayı import ettikten sonra işe önce su basmasından başlamaya karar veriyorum. Evin önünde bir basamak var. O basamağı göz önüne alarak su basmasının kalınlığını 30 cm, Basamağı 15 cm çiziyorum. Böylelikle evin girişinin önünde küçük bir merdiven oluşturmuş oluyorum. Çizdiğimi iki objeyi grupluyorum daha sonra kullanmak üzere gizliyorum.

Gizleme komutu: “hide selection”

Sonra Line komutu ile duvarları tek tek çiziyorum. Sonra duvarların boyutunu 280cm olarak belirliyorum. Bunu niçin Exturde komutu kullanıyorum.

Sonra pencere ve kapı kirişlerini oluşturmak için duvarların alttan 90 cm üstten 50 cm kesit oluşturmak için Slice komutu kullanıyorum.

Edit Poly/Polygon komutu ile duvarlardan kirişlerini oluşturuyorum. Böylelikle pencere ve kapı boşluklarını oluşturmuş oldum. Sıra pencere ve kapılara geldi.

Pencerelere Panel Yerleştirme

Create/Geometry/Windows/ komutunu kullanacağım.

Snap Toggle 3 boyutlu olarak ayarlayıp “Vertex” komutunu işaretliyorum.

1.Mause sol tuşuna basarak bir köşeyi tutuyorum. 2.Mause elimizi bırakmadan karşı köşeye götürüp mause bırakıyorum. 3.pencerenin derinliğindeki köşeye tıkıyorum. 4.son olarak pencerenin üst tarafında tıkılıyorum. Pencerenin camını oluşturmuş oluyorum.

Windows komutu altıda 6 farklı pencere paneli bulunmaktadır. Awning, Fixed, Projectd, Casement, Pivoted, Sliding.  Panelleri göstermek için evin her penceresinde farklı panel kullandım.

Kapı Yerleşirme

Create/Geometry/Doors/ komutunu kullanıyorum.

Kapı yerleştirme de pencere yerleştirme ile aynı işlemleri uyguluyorum. Pivot (Klasik kapı modeli), Sliding(Sürgülü kapı modeli), BiFold (akordeon kapı modeli) olmak üzere 3 farklı kapı modeli bulunmaktadır.

Çatı Yapımı

Ahşap evimize güzel bir çatı yapıyorum. Çatıyı için hazır bir plugin kullanacağım.  Plugin’i buradan indirebilirsiniz.

Top görünümüne geçiş yapıyorum(T). Binanın çevresine line ile bir çerçeve çiziyorum. Rahat çalışmak adında çerçeve dışında her şeyi gizliyorum. Plugin dosyasını sürekle bırak yöntemi ile çalışmanın içine atıyorum.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment