Kurucaşile

Ercan KURU
15 Temmuz 2007 Pazar

Kurucaşile sessiz ve sakinliği ile dikkat çekiyor.

Nüfusu da çok fazla değil. 2007 sayımına göre 7500 civarında insan yaşıyor bu sakin kasabada.

Fotoğraf: Ercan KURU

Kurucaşile Gezi Künyesi

Ziyaret: 12.07.2007

Yüz ölçümü 159 kilo metre kare

Nufüs: 7.593

Fotoğraf : 11 Adet

Kurucaşile’ye yolum 2007 yılının Temmuz ayında yolum düştü.
Tübitak’da görev aldığım yıllarda iş için gittiğim Kurucaşile sessiz ve sakinliği ile dikkat çekiyor. Nüfusu da çok fazla değil. 2007 sayımına göre 7500 civarında insan yaşıyor bu sakin kasabada. Sahilde ilk dikkati çeken ise kayıkhaneler oluyor. Burası kayık, tekne, gemi yapımı önde olan bir sahil kasabası diyebiliriz.

Kurucaşile Hatıraları…

 

Batı Karadeniz’in şirin ilçelerinden biri. Yeşili, mavisi iç içe girmiş küçük bir sahili olan kasabada dikkati çeken ilk şey sahilde bulunan kayıkhaneler. Burada kayık, tekne imalatı yapılıyor. Liman olması sebebi ile de bir adet deniz feneri bulunuyor.
Akşamları kasaba halkı iç içe. Sohbet edip, akşam yemeklerini yiyorlar. Tabi fazla kalabalık olmadığı için sizde kendinize göre fazla çeşit bulamıyorsunuz. Basit bir tostu tost ekmeği olmadığı için başka alternatifleri değerlendirmiştim.

Kasabada bir tane market vardı. Buralarda gezebileceğimiz yerleri sorunca işte burası dediğinde beni bir gülümseme aldı. Gezilecek yer belli, market, sahi, kayıkhane ve deniz feneri çevresi. Hepsi de iç içe zaten.

Kurucaşile’yi biraz yakından tanıyalım.

 

Bartın’ın kuzey doğusunda zeytin ve sandal burunları ile sınırlanan koylar üzerine kurulmuştur. Yüzölçümü 159 km2.’dir. Tarihi adı, “Uç halkı” anlamına gelen Kromna’dır. İlyada’da anılan Paphlagonia bölgesinde Amasra ile aynı kaderi paylaşan antik kentlerimizdendir. Eski yerleşim merkezi Tekkeönü köyü olarak bilinir. Kromna tarihine; Tekkeönü kalesi, kale içindeki Mahzen, Galeri ve Kayakuyuları ile Tekkeönü köyünde bulunup Amasra müzesinde sergilenen ve üzerinde Amazon portreleri taşıyan sikkeler, yazıtlı taş ve sütunlar gibi buluntular tanıklık ederler. Kurucaşile ve birer balıkçı köyleri olan Tekkeönü ve Kapısuyu; Osmanlı Donanmasının Kalyon ihtiyaçlarını karşılayan Tersaneler diyarıdır. Bu gün de babadan oğula öğretilerek günümüze ulaşan ahşap yat ve tekne yapımcılığıyla bu ününü sürdürmektedir. Kurucaşile’de geçmişi günümüze taşıyan tarihi ve folklorik değerler yanında, birbirinden ilginç turizm aktivitelerine olanak sağlayan; Kurucaşile, Tekkeönü, Kapısuyu, Karaman ve Çambu koyları, Gölderesi Şelalesi, Kümes-Akkaya Perikayaları, Kanyon ve Düdeni olağanüstü güzellikler sergiler.

Gelecek ile planlarım…

 

Bahsettiğim gibi buraya iş için yolum düşmüştü. O yüzden burayı detaylı gezme fırsatım olduğu söylemem. Günü birlik görebildiğim, gezebildiğim kadar o da çok yetersiz. Ama bu kısa süre içinde Kurucaşile bana çok güzel etkiler bıraktığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Burayı daha detaylı gezip fotoğraflamak istiyorum. İlk geldiğim tarih Temmuz 2007. Bir daha ne zaman gelirim ne zaman yolum düşer bilmiyorum ama ben buraya geldiğimde hazırlıklı olmak adına planlarımı yaptım. Umarım buraya daha ayrıntılı gezmek adına yolum düşer…

  • Kurucaşile
  • Tekkeönü
  • Kapısuyu
  • Karaman koyu
  • Çambu koyu
  • Gölderesi Şelalesi,
  • Kümes-Akkaya Perikayaları
  • Kanyon
  • Düden.
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU

Her zaman bana ulaşabilirsiniz...

0.531.612 0579

ercankuru@ercankuru.com.tr

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment