Koronovirüs

11 Mart 2020 & Çarşamba

Virüsten daha tehlikeli virüsün dedikodusudur.

Öncelikle; devletimiz gerekli önemleri almış durumda. Bizim de kişisel olarak hijyen kurallarına uyarak kendi önlemlerimiz almalıyız.

Çin’de başlayan Avrupa’ya yayılan ve tüm komşularımızı saran ciddi sayıda ölüm vakaları görülen Koronovirüs ülkemizde 1 kişide göründü. Şunu söylemeliyim ki; ülkemizde koronovirüs önlemleri tüm dünyaya örnek oluşacak şekilde önlemler alındı ve alınmaya devam ediyor.

Öncelikle; devletimiz gerekli önemleri almış durumda. Bizim de kişisel olarak hijyen kurallarına uyarak kendi önlemlerimiz almalıyız.

En önemlisi yetkili mercilerin dışında ki söyletenlere dedikodulara kesinlikle itibar etmemeliyiz. Virüsten daha tehlikesi virüsün dedikodusu olduğunu unutmayın. Resmi olmayan bilgiler halkın paniği arttırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Sağlık bakanlığı koronovirüsün yayılmasını önleme konusunda her türlü tedbiri almış durumda. Sağlık bakanlığın uyarılarını dikkate alıp gerekli kişisel önemleri almamız gerekiyor.

Sağlık bakanlığı bu konuda internet sitesinde broşür yayınladı. Broşüre buradan ulaşabilirsiniz. Bloğum bundan sonra ki bu broşüründe yer alan bilgileri okuyabilirsiniz.

YENİ KORONAVİRÜS NEDİR?

Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür.

Yeni Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız,burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere  dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Yeni Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.

Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir

  • Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
  • Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.
  • Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.
  • El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.
  • Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Belirtileri Varsa Neler Yapılmalıdır?

  • Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna baş
  • Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna baş
  • Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.

Sıkça Sorulan Sorular

Tanısı Nasıl Konulur?
Yeni Koronavirüs’ü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

Önlemek veya Tedavi Etmek İçin Bir İlaç Var Mıdır?
Halen hastalığa özel bilinen bir tedavi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulanmaktadır.

Antibiyotiklerle Tedavi Edilebilir Mi?
Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz.

Aşısı Var Mıdır?:
Yeni Koronavirüs için geliştirilmiş bir aşı henüz bulunmamaktadır. Fakat aşı geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Kimler Daha Fazla Etkilenir?
Elde edilen veriler doğrultusunda, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlarda enfeksiyonun ağır seyretme riski yüksektir.

Evde Bakılan Hayvanlar Yeni Koronavirüs Bulaştırabilir Mi?
Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüs ile enfekte olması beklenmemektedir. Evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklara karşı korunma sağlanacaktır.

Burnu Tuzlu Su İle Yıkamak Yeni Koronavirüs Enfeksiyonunu Önlemeye Yardımcı Olur Mu? :
Hayır. Burnu tuzlu su ile yıkamanın insanları Yeni Koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruduğuna dair bir kanıt yoktur.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment