Kopitone Koltuk

11 Mart 2020 & Çarşamba

3D-Max'de Kopitone Koltuk Tasarımı

2. Modify üzerinden ebatlarını Length:100cm With:100cm Height:30cm ve segmentleri Length Segs: 6 With Segs 6 ve Height Segs 2 değerlerinde ayarlıyoruz

 1. Box çiziyoruz.
 2. Modify üzerinden ebatlarını Length:100cm With:100cm Height:30cm ve segmentleri  Length Segs: 6 With Segs 6 ve Height Segs 2 değerlerinde ayarlıyoruz.
 3. Top görünüme geçiş yapıyoruz. Zoom yapıp F3 ile katı görünümü F4 ile ızgara görünümü açıyoruz. Box üzerindeki segmentlerde düzenleme yapabilmek için Sağ tık/Convert To/Convert To/Covert to Editable Poly komutunu çalıştırıyoruz.
 4. Modify sekmesinde Editable Poly ayaları açılacak. Buradan vertex ayarlarını açıyoruz. Resimde kırmızı işaretli yerleri Ctrl tuşu yardımı ile seçim araçları ile seçiyoruz. Sonra
 5. Mause alt tuşu ile görüntü yana çeviriyoruz. Orta segmetteki seçimleri değiştiriyoruz. Seçilmiş noktaları Alt tuşu yardımlı ile seçimden çıkarıyoruz. Seçilmeyen yerleri de Ctrl tuşu yardımı ile seçiyoruz.
 6. Editable Poly/Vertex komutunda sonra Vertex komutunu çalıştırdıktan sonra connect komutunu seçiyoruz. Bu komut bize seçtiğimiz noktalarını boyutlarını ayarlamamızı yardımcı olacak. Extrude komutunun yanında ki küçük kareye tıklayıp -5cm ve 3 cm değerlerini giriyoruz.
 7. Modifier List / Turbosmooth komutu kullanarak seçimleri yumuşatıyoruz.
 8. Editpoly/Edge komutu çalıştır. Exrude komutunu değerini -1cm ve 0,5cm olarak giriyoruz.
 9. Sağ tık / Create Shape Komutunu seçiyoruz. Bu seçimle birlikte gelen küçük pencerede Linear komutunu seçip OK basıyoruz.
 10. Selection Filter’den Shapes seçiyoruz.
 11. Editable Spline parametrelerinden Enable in Rendere ve Enable in Viewport seçiyoruz. Radial / Thickness:1,7cm değerini giriyoruz.
 12. Turbosmooth/İterastion değerini 2 girerek işlemimizi tamamlıyoruz.

Bu şekilde koltuğun minderlerini bu şekilde tamamlamış oluyoruz. Bu minderden bir tane clone alıp daha sonra kullanmak üzere koyuyoruz.

Bir kenarını Bend komutu ile büküyoruz. Diğerini 90 derece çevirip yanına yerleştiriyoruz. Diğer kenarına da klonlayıp şimdilik işlemimiz burada tamamlıyoruz.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment