Kitap Okumak

10 Mart 2020 & Salı

Kitap okumak beyinde çeşitli filtreler oluşturuyor.

Beynimizde oluşan filtreler sayesinde kısa sürede doğru karar verme yeteneğimiz gelişiyor.

Zenginlerin en büyük keyiflerini kitap okurken aldıklarını söylersem ne düşünürsünüz?

Jeff Bezos Amazon’un kurucusu. Amazon bugünkü haline gelmeden önce internet üzerinden kitap satıcısıydı. Jeff Bezos bu işe kitaptan milyarder olmak için girmedi. Yatırımı sevdiğini kitaplarda yapmak istediği için kitap satış işine girdi ve amazonun bugünkü haline aldı. Bugünkü halinden biraz bahsedeyim. Amazon Hindistan’da yer alan küçük işletmelere yatırım yapma kararı aldı. Ayırdığı bütçe ise 1 milyar dolar$ (1.000.000.000) Amazonun bugünkü değeri ise 1 Trilyon$. (1.000.000.000.000). 12 sıfırdan oluşan bu rakamın kapladığı alanı fotoğraftan görebilirsiniz.

65 yaşında emekli olduğunuzda hayatınızı nasıl olmasını arzu edersiz? Her sabah eskiden olduğu gibi erkenden kalkar mısınız? Yoksa emekliğin tadını çıkarıp 11’e kara uyumayı mı tercih edersiniz. Bugün emeklisiniz ve hatırı sayılır bir servetiniz var. Ne kadar mı? Bugünden itibaren günde 1 milyon para harcıyorsunuz. Para kazanmasanız bile bu size 300 yıl yetiyor. 300 yıl yetecek kadar paranız var. Kötü haber o kadar ömrünüz yok. Yine de her sabah kalkıp, en güzel kıyafetlerinizi giyip, ofisinize gider misiniz? Yada kitap okur musunuz? Tarif ettiğim hayatı yaşayan biri bar aslında. Dünyanın ikinci en zengin adamı Bill Gates.

Bill Gates 65 yaşında kitap okuması emeklilikte edindiği bir alışkanlığı değil. Çocukluğundan gelen bir alışkanlık. Şimdide haftada bir çanta dolusu kitap okuyor. Her hafta bu kitaplar değişiyor. Tabi hepsini baştan aşağı okumuyor. Kitapları gözden geçiriyor, notlar alıyor ve kişisel bloğunda paylaşımlar yapıyor.

Afrikalı çocukların ishal problemlerini ve istatistikleri yer alan bir kitap ilgisi çekmiş. Kitapta yılda 50.000 çocuğun ishalden öldüğünü öğrenmiş ve bu konuda bir vakıf kurmuş. Kurduğu vakıfa da 30milyar$ bağış yapmış. Bir zenginin kitap okuması nelere sebep olabiliyor. Bu konuda Warren Buffett’i de bağış yapmaya ikna etmiş. Warren Buffett dünyanın 3. Zengini. Bill Gates ile ortak noktası kitap okumaları.

Warren Buffett bir yatırımcı. Günün büyü kısmını okumaya ayırıyor. Onu işi gereği okudukları finansal veriler, şirket faaliyet raporları. Kitap okumak deyince aklınıza sadece roman okumak gelmesin. İşiniz gereği okumanız gereken her şey (dergi, gazete, kitap, makale, blog, raporlar vb) kitap okuma kategorisine sokabilirsiniz. Warren Buffett günde 5 gazete, onlarca dergi, yıllık şirket raporları ve biyografi kitaplarını okumayı seviyor. Bir röportajında “Bu kadar okuduğunuz nasıl ediliyorsunuz” sorusuna Warren Buffett “bu kadar çok okuduktan sonra kafamda filtreler okumaya başladı. Birisi benimle bir yatırım fırsatını görüştüğünde bu filtreler sayesinde kısa süre içinde karar verebiliyorum.”

Çok kitap okumak zaman içinde beynimizde çeşitli fitler oluşur ve bu filtreler sayesinde karar anlarında hızlı ve doğru kararlar verebiliriz. Yapmamız gereken sık sık kitap okumak. Sadece kitap okumak. Doğru ve bizim için faydalı kitapları seçmekte önemli tabi.

Marc Quinn; “okuduğum her, herkesin açıktan erişebileceği bilgiler. İsteyen herkes bu kitap ve dergilere erişim sağlayabilir. Anlaşılan kimse bu bilgilere erişmek istemiyor”

Kitap okumak gibi zaman alıcı bir işi, zenginler yardımcılarına veya asistanlarına devretmiyor. Zaman ayırarak bizzat kendileri okuma yapıyorlar. Bill Gates zaman zaman kendini inzivaya çekerek kitaplarla daha çok vakit ayırıyor. Onlara haşır neşir oluyor. Belki onun kadar zengin olamayız ama onu okuduklarına erişim sağlayabiliriz.

Kitap okumak bizi zengin yapmaz. Buradan böyle bir sonuç çıkaramayız elbette. Ancak zenginlerin birçoğu kitap okuyanlardan çıkıyor. Hepsinin sadece servet sahibi değildir. Hepsinin bir vizyonu ve amacı var. Bu amaç ve vizyona ulaşmada kitapların büyük rol oynadığı kesin. Bu saydığımız zenginler ile bir ortak aktivite yapamazsınız belki ama ortak noktanız kitaplar olabilir.

Belki Bill Gates kadar okumuyorum ama okuduğum kitapların kafamda oluşturduğu filtreler sayesinde her Salı ilham köşesine bir şeyler karalaya çalışıyorum.

Bir daha ki bloğuma kadar sevgiyle ve sağlıkla kalın… Ercan KURU

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment