Kahvaltım

01 Nisan 2020 & Çarşamba

Mutluluğun formülü ideal bir kahvaltı

Sabah enerjimizi toplamak ve kan şekerinin dengelemek için sağlıklı bir kahvaltı yapmamız gerekiyor
Gece boyunca biz uyuduğumuzu sürece vücudumuz kendini yenilemek için çalışmaya devam ediyor. O yüzden kaliteli bir uyku sağlığımızın için elzem. Vücudumuz sağlığımızı için gece çalışırken belli bir enerji harcamaktadır. Harcanan enerjiden ötürü sabah vücudumuz aç uyanmaktadır. Sabah enerjimizi toplamak ve kan şekerinin dengelemek için sağlıklı bir kahvaltı yapmamız gerekiyor. Kahvaltı yapmadığımızı zaman gün içinde daha fazla yorgun hissediyoruz. Bu durum metabolizmamızı yavaşlatıyor. Kahvaltı yapmadığımızı zaman diğer öğünlerimizin de düzeni bozulduğu için kilo almaya başlıyoruz. Çok fazla yemiyorum ama yine de kilo alıyorum diyorsanız kahvaltınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Hatalı ve yanlış bir kahvaltı yapmak da kahvaltı yapmamakla eş değer. Gelişi güzel bir kahvaltının bize hiçbir yararı olmadığını gibi zararları da olabilir. Kahvaltıda ne yediğimizi bilmemiz çok önemli. Eğer kahvaltı yapıyorsanız, kahvaltıda aşağıdakilerin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Ben her sabah Herbalife Formül 1 öğün yerine geçen shake ile kahvaltımı yapıyorum. Güne bu şekilde daha zinde ve keyifli başlıyorum. Devamında mutlu bir gün geçirdiğimiz söyleyebilirim. Sağlıklı kahvaltı doğru karar verme, konsantrasyonuma olumlu yönde katkı sağlamaktır.

Bir kahvaltıda neler olması gerektiğine bakacak olursak:

Protein

Vücudumuzun kendini yenilerken ve onarırken proteinlerden faydalanmaktır. Protein metabolizmamızı hızlandıracağı gibi tok kalma süremizi uzatacaktır. Günlük almamız gereken protein miktarı her bir kilomuza 1 gram proteindir. Örneğin 70 kilodaysak günlük almamız gereken protein miktarı 70 gramdır.

Lif

Lif hem bağırsak sistemimizin çalışması hem de daha fazla tok kalmak için kahvaltımızda lif tüketmek durumdayız. Bu yüzden kahvaltımızda lifli yiyecekler tüketmemiz gerekiyor.  Lif içerikli bir kahvaltı bir sonraki öğünde alacağımızı kaloriyi %25’yakın azaltmaktadır.

Günlük gerekli lif tüketimimiz de 26 gramdır. Sindirim sisteminizde sorun var ise günlük lif tüketiminizi kontrol etmenizde fayda vardır. Özellikle kahvaltımızda lifli gıdaların olduğundan emin olun.

Yağ

Yağ deyince hepimizi önce bir duruyoruz. Ancak yağ tüketimi de çok önemlidir. Yağlar yediklerimize lezzet katacaktır. Yağsız bir yemek bir lezzet vermeyecek hem de doyurucu olmayacaktır. Yağların miktarına ve faydalı olup olmadığına dikkat etmemiz gerekiyor. Yağların kontrolsüz tüketimi ileride ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.  Ortalama günlük 70 gramlık faydalı yağlar bizim için yeterli olacaktır.

Karbonhidrat

Karbonhidratlar vücudumuzun birinci öncelikle kullandığı enerji miktarıdır. Ortalama olarak günlük 200 gram protein bizim günlük enerjimizin yeterli olacaktır. Tabi basit karbonhidrattan uzak durup kompleks karbonhidratlara yönelmemiz gerekiyor.

Vitamin ve Mineral

Vücudumuzun sağlıklı çalışabilmesi ve aktivitelerini sağlıklı bir şekilde yerine getire bilmesi için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Özellikle dayanıklı bir bağışıklık sistemi için vitaminler ön planda çıkmaktadır. Her sabah 23 vitamin ve minareli düzenli olarak alıyorum.

Kahvaltım

Herkes kendi ideal kahvaltısını bir şekilde oluşturması gerekiyor ve bunu sürdürülebilir hale getirmesi gerekiyor. Ben kendi ideal kahvaltımı oluşturdum. Uzun yıldan biri bu kahvaltıyı yapıyorum. Benim içtiğim her sabah Herbalife Formül 1 öğün yerine geçen shake. Hazırlaması 1 dakika tüketimi ise 15 dakika. Yolda giderken bile içebileceğim bir kahvaltı.

Herbalife Formü1 öğün yerine geçen kahvaltımın içeriğinde;

  • 18gram protein bulunmaktadır.
  • 20 gram karbonhidrat bulunmaktadır.
  • 6 gram yağ
  • 3 gram yağ
  • 12 vitamin ve 11 mineral.
  • Kalori miktarı süt ile 220 Kcal.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment