Güdül

31 Ocak 2016 Pazar

Güdül Ankara’nın kuzeyinde yer alıyor.

Güdül’de dikkatimi çeken şey harabe binalar. Kişisel evler imkansızlıktan ötürü birçoğu bakımsız kalmış. Bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş ve yıkılmış yapılar mevcut.

Güdül Gezi Künyesi

Ziyaret: 31 Ocak 2016

Ulaşım: Karayolu Tur

Ekip: Dijital Akademi

Mekan: Güdül

Güdül

Güdül Ankara’nın kuzeyinde yer alan küçük bir ilçesidir. Seyahat sırasında bu küçük ilçeye 2-3 saat kadar uğrama şansım oldu. Küçük ilçe bizi küçük bir meydan karşılıyor. Meydan da cami, bir bakkal, ilçe halkının bir arada çay içtiği kıraathane ve belediye binası bulunmaktadır. Kıraathane de biraz oturup çay içip, halk ile biraz sohbet ediyoruz.

İş imkânı olmadığı için kışın sadece emekli insanların yaşadığı bir yer hale gelmiş. Kendi çabaları ile ayakta kalan yöre insanı kendileri için hayvancılık ve tarım ile uğraşıyorlar. Kışın dükkanların çoğu kapalı. Yollar bozuk ve çamurlu. Yine de yöre halkı kendi memleketlerinde olmaktan mutlu.

Leblebiciler Sokağı

Birkaç bardak çay ve biraz sohbetin ardından Leblebiciler Sokağından dolaşmaya başlıyoruz. Bu sokağın adının Leblebiciler olması tesadüf veya rast gele verilen bir isim değil. Burada eskiden leblebiciler varmış.  Varmış diyorum çünkü eskiden 60 kadar olan leblebi üreticilerinden sadece bir tanesi ayakta kalabilmiş.

Kalan o leblebici üreticisi İsmail ve Cengiz Altındağ kardeşler babalarından kalan imalathaneyi ayakta tutmaya çalışıyorlar. Sohbetimizde eskiden 60’dan fazla üreticinin burada olduğu ve ekonomik sebeple yüzünden azaldığını belirtiyor. Leblebi üretimi buradan Çorum’a kaydığını ve merkezin Çorum olduğunu da ilave ediyor. Altındağ kardeşler Güdül leblebisini ayakta tutan son üreticiler. İmalathane de sohbet sırasında leblebi üretimine de şahit olduk. Leblebinin Güdül hikayesini dinleyip, sıcak sıcak leblebimizi aldıktan sonra Güdül sokaklarını gezmeye devam ettik.

Güdül Sokakları

Güdül’de dikkatimi çeken şey harabe binalar. Kişisel evler imkansızlıktan ötürü birçoğu bakımsız kalmış. Bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş ve yıkılmış yapılar mevcut. Fotoğraf olarak güzel kareler çıksa da binaların bakımsız olması insanı üzüyor. Tabi bu binaların yanında yöresel ve bakımlı binalar da mevcut.

İlçe halkı hayvancılıkla ilgileniyor. En azından kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kümes ve büyük baş hayvanlarıyla karşılamak mümkün. Tabi kış mevsimi olduğu için hepsi ahırlarına çekilmiş durumda. Az sayıda olan yöre halkı dışarıdan gelenlere misafirperver bir şekilde yaklaşıyor. Fotoğrafçılara istedikleri pozlara imkân sunuyorlar. Dar sokakları, eski yapılarıyla, sokakta gezen hayvanlarıyla güdül sokak fotoğrafı için çok uygun bir mekân.

Güdül’ ziyaret etikten sonra Sorgun yaylası ve Sorgu göletine gidebilirsiniz. Bu üç mekânı da Ankara’dan günü birlik gezebilirsiniz.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment