Göynük ve Zafer Kulesi

15 Mayıs 2016 Pazar

Zafer Kulesi Göynük ilçesinin simgesi

Göynük; Bolu ilinin tarihi yapılara sahip ilçesidir. Kentin içerisinde 137 adet tarihi konut, 21 cami, türbe çeşme, hamam ve hazire olmak üzere toplam 158 mimari esere sahiptir.

Göynük Gezi Künyesi

Ziyaret: 15 Mayıs 2016

Ulaşım: Karayolu Tur

Ekip: Dijital Akademi

Mekan: Bolu, Göynük.

Göynük

Bolu ilinin tarihi yapılara sahip ilçesidir. Kentin içerisinde 137 adet tarihi konut, 21 cami, türbe çeşme, hamam ve hazire olmak üzere toplam 158 mimari esere sahiptir. Zengin tarihi yapılara sahip olan Göynük kentsel sit alanı ilan edilmiştir.

Tarihi yapılarla dolu olan Göynük'de bulunan bazı eserleri şu şekilde sırayabilirim.

Akşemseddin Hazretleri Türbesi:

Osmanlı İmparatorluğunun padişahı, İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin Hazretlerinin türbesi Göynük ilçesinde bulunmaktadır. Türbe 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır. Türbe ilçenin merkezinde ve ilk ziyaret edebileceğiniz konumda. Türbe kefeli taşından yapılmıştır. Kubbesi kasnaksız ve örtülü altıgen şekilde imal edilmiştir.

Gazi Süleyman Paşa Cami:

Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa tarafından yapıldığı söylenmektedir. Cami kayıtlara göre 1331-1335 yılında yapılmış. Ahşap olan cami yıkıldığı için bugünkü hali II.Abdülhamit’in emri ile yapılmıştır. 1999 çıkan yangın sonucu caminin ahşap kısımları yanmıştır. 2000 yılında orijinaline uygun olarak restore edilmiştir.

Yüksek bir su basman katı bulunmaktadır ve caminin giriş kapısına iki taraflı bir merdivenle çıkılmaktadır. İki katlı son cemaat yeri vardır. Kuzeyinde ahşap kadınlar mahfili bulunmaktadır. Caminin yuvarlak kemerli pencereleri içten vitraylı, dıştan alçı şebekelidir. Kırma çatılı ve marsilya tipi kiremitle örtülüdür. Kesme taştan inşa edilmiş minaresi silindir gövdelidir.

Gazi Süleyman Paşa Hamamı:

Gazi Süleyman Paşa tarafından cami ile birlikte yaptırılmıştır. Erkekler ve kadınlar bölümü olmak üzere çifte hamam olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Her iki bölümde kubbe ile örtülü soğukluk, ılıklık ve sıcaklık kısımlarından oluşmaktadır. Erkekler soyunmalığına batı köşedeki kapıdan girilmektedir. Soğukluk bölümünün kubbesine aralarında nişler bulunan tromplarla geçilmektedir.

Ilıklık kısmı ise doğu ve batıdan iki eyvan arasındaki kare mekandan oluşmaktadır. Batıdaki eyvandan geçilen sıcaklık bölümü, ortada kare mekana açılan üç eyvan ve üç köşe hücresinden oluşmaktadır. Orta mekan ve köşe hücreleri kubbe, eyvanlar beşik tonozla örtülüdür. Kadınlar kısmı birkaç ayrıntı ve ebat farkının dışında erkekler bölümü ile benzer özellikler göstermektedir. 1950 yılından sonra yapılan esaslı bir onarım ile cephe taşlarının çoğu ve kat silmeleri değiştirilmiştir. Üst örtü, oluklu kiremit ile örtülüdür.

Zafer Kulesi

Göynük’ün simgesi haline gelen Zafer Kulesi ilçeye hakim bir tepeye 1923 tarihinde Cumhuriyet döneminin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından yapılmıştır. Altıgen taş temel üzerine, 3 katlı ahşap yalı baskı mimarisiyle yapılan Zafer Kulesi, Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını sonsuza ulaştırmak istercesine halkın en coşkulu duygularını yansıtan anıtsal bir eserdir.

Kuleye göynük merkezden 10 dakika yürüme mesafesindedir. Kuleye iki farklı yoldan çıkabiliyor. Hatta birinden çıktıysanız diğerinden inebilirsiniz. Bizim bu gezimizde bu şekilde yaptık. Her iki taraftan da çıkış epey bir yokuş. Çıkışta hızlı çıkmasını tavsiye etmem. Tavsiye etmememin denedi yokuş olması değil elbette. Manzaranın tadını çıkarmanız adına yavaş yavaş çıkmanızda fayda var.

Zafer kulesi şehrin hakim bir tepede olduğu için Göynük ilçesini 360 derece seyredebilirsiniz. Kulenin 50metre gerisinde de yaşlı bir teyzemizin de çay ikramını içmeden geçmeyelim. Tepede nefis bir manzara eşliğinde çay keyif güzel gider.

Göynükte tarihi eski şehirlerimizden biri. Eski Osmanlı evlerine burada rastlıyorsunuz. Hemde epey bir fazla. Burada dikkati çeken evlerin mimarisinden çok evlerin ağaçların arasında olması. Evet şehir ormanın içinde adeta. Fotoğraflarda da göreceğiniz üzere evler ve ağaçlar birbirine kenetlenmiş durumda. Zafer kulesine çıkarken sağlı sollu çiçekler size eşlik edeceğini göreceksiniz.

Her zaman bana ulaşabilirsiniz...

0.531.612 0579

ercankuru@ercankuru.com.tr

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment