Geçmişe Yolculuk

01. Temmuz 2021 Perşembe

Geçmişse yolculuk yapmak mümkün mü?

Zamanda yolculuk hem bilim adamlarına hem de bilim kurgu filim ve romanlarına konu olmuştur. Pek çoğumuzda geçmişse dönüp hataları düzeltmek veya geleceğe gidip gelecekte neler olup bittiğini görmeyi ister. Peki gerçekten bu mümkün olabilir mi?
Zamanda yolculuk hem bilim adamlarına hem de bilim kurgu filim ve romanlarına konu olmuştur. Pek çoğumuzda geçmişse dönüp hataları düzeltmek veya geleceğe gidip gelecekte neler olup bittiğini görmeyi ister. Peki gerçekten bu mümkün olabilir mi?

Hali hazırsa hepimiz zaman yolcusuyuz. Zaman içerisinde ilerliyoruz. Ancak bu yolculukta ileri geri hareket edemiyoruz. Zamanda sıkışık bir şekilde ilerlemeye devam ediyoruz. Ancak geçmişte dair bazı izler bırakarak geçmişte neler olup bittiğini görebiliyoruz yani geçmişi görebiliyoruz. Video kayıtları ve fotoğraf geçmişte gezinmemize bize yardımcı oluyor. Ben bir fotoğrafçı olarak sloganımda “gelecekte geçmişe açılan pencere”. Çünkü bugün çekmiş olduğum bir fotoğraf gelecekte bizlere geçmişe bir pencere açıyor. Örnek vermek gerekirse bugün çekmiş olduğum bir fotoğrafa eğer ben bir hafta sonra bakacak olursam; bir hafta sonra benim için gelecek, fotoğraf ise 1 hafta öncesini gösteren bir pencere. Tabi zaman ilerledikçe fotoğrafın pencere süresi de uzuyor. Aynı şey videolar içinde geçerli. Fotoğraf ve video teknolojisi ile geçmişe yolculuk yapabiliyoruz. Tabı bunlar ışık sayesinden bıraktığımız izlerin yansıması. Fotoğraf ve videolar ise yansıyan ışığı sakladığımız teknoloji. Yani her şey yaşanmış ve bitmiş. Artık hiç biri şuan gerçek değil.

Her şey ışığın bir yansıması ve izleri. Sabah oldu ve penceremize güneşin ışıkları geldi. Karşımızda güneşin eşsiz bir manzarası. Bizim gördüğümüz güneşin 8 dakika önceki hali. Çünkü güneşin ışıkları bize 8 dakika sonra ulaşıyor. Gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz milyonlarca yıldız. Onlarda ışığını bizlere çok uzaklarda gönderiyor. Aslında yıldızların kendilerine değil geçmişine bakıyoruz.

Alpha Centauri dünyamıza en yakın yıldız. Bize uzaklığı 4,3 ışık yılı uzaklıktadır. Bu demek oluyor ki Alpha Centauri ışığını bize tam 4,3 yıl sonra gönderiyor. Biz Alpha Centauri yıldızının aslında 4 yıl önceki haline bakıyoruz. Bu durum tam tersi içinde geçerli. Alpha Centauri’dan dünyamıza baktığımızda dünyamızın 4 yıl önceki halini göreceğiz.

Dünyamız ile bazı yıldızlar aramızda ki mesafe şu şekilde. Vega, 25 ışık yılı, Sirius 8,6 ışık yılı, Betelgeuse 500 ışık yılı, Orion Bulutsusu 1300 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

Elimizde öyle bir teknoloji olsun ki bugün istediğimiz yere anında gidebilelim. Bugün 01 Temmuz 2021’deyiz. Vegaya anında gittiğimiz düşünelim. Biz Vegaya gittiğimizde yine dünyada zaman 01 temmuz 2021. Tabi bu durum tamamen varsayım. Çünkü bugün ışık hızıyla bile gitsek yolcuğumuz 25 yıl sürecektir. Ama bizi bunu göz ardı edip anında oraya gittiğimizi düşelim.

Vega’dayız ve dünyamıza doğu bakıyoruz. Dünyamızın tam 25 yıl önceki halini görüyoruz Elimizdeki teleskopla dünyamızın içine baktığımızı hayal edelim. Burada yine teknolojik devasa zoom özelliği olan bir merceğimiz var. Bu mercek ile dünyamızın içini görebiliyoruz. Dünya yaşamını gözlemleyebiliyoruz. Vega’da olduğumuzu unutmayın ve dünyamızın 25 yıl önceki halini görüyoruz. Dolayısı ile teleskopla baktığımızda gördüğümüz yaşamlar da 25 yıl öncesine ait olacak. Yani dünyamızın 1996 yılını görüyoruz. O tarihte olan bütün olayları vegandan izleyebilme şansımız var.

Dünyamızın daha geçmişi görmek için biraz daha uzaklaşmamız gerekiyor. 100 yıl öncesini görmek için dünyamızdan 100 ışık yılı uzağa gitmemiz gerekiyor. Bu kadar uzaklığa gittiğimizde ise dünyamızın 1921 yılını görebiliriz. Bu zamanda ki olayları izleyebiliriz.

Tabi bu izlediklerimiz tamamen ışığın yansımasından oluşan siluetler  olacaktır. Gördüklerimiz bir zamanlar yaşanmış ve bitmiş olaydır. Olayların içine girme ve müdahale etme şansımız olmayacaktır. Çünkü dünyamıza yaklaştığımızda dünyadaki gerçek zamana gelmiş olacağız. Yani 1 Temmuz 2021 de  yolcuğu başlattık ve 5 dakika her yeri gezdik ve geri dönük yine dünyaya yine 1 Temmuz 2021 olacaktır. Bu tamamen bu kadar mesafeyi anında gidip gelebildiğimizi var saydığımızdan dolayı oluyor.

Teorik olarak bu şekilde geçmişe yolculuk yapabiliriz. Buna benzer bir şekilde geleceğe yolculuk yapakta mümkün. Ama bu sefer geleceğin siluetine değil kendisine gideceğiz. Onu bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment