Fotoğrafta Denge

05 Haziran 2020 Cuma

Kusursuz fotoğraf yoktur, Dengesiz fotoğraf vardır.

Denge… Bir fotoğrafın dengesi bozulursa ne olur hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz o zaman fotoğrafa biraz denge katmaya ne dersiniz.
Kusursuz fotoğraf yoktur. Her fotoğrafa baktığınızda mutlaka bir kusur bulabiliriz.  O yüzden amacımız kusursuz fotoğraf çekmek yerin dengeli fotoğraflar çekmek daha doğru olacaktır. Dengeli fotoğraf, fotoğraf içindeki kusurları örteceği gibi fotoğraf içindeki karmaşayı önler veya düzenler. Böylece izleyiciye kaliteli fotoğraflar sunabiliriz. Buda bizim fotoğraflar olan ilgimizi de arttıracaktır.

Dengeli fotoğraf nedir ve nasıl olmalıdır?

Fotoğraf içinde koyduğumuz hiçbir öznenin gereksiz olmamalıdır. Gereksiz olarak gördüğünüz nesneler varsa onu ya çekim sırasında veya çekim sonrasında kaldırmayı unutmayın. Buna bir örnek vermek gerekirse şehir içindeki parklarda bulunan çöp kutuları, uyarı levhaları benim gözüme her zaman batmıştır. Fotoğrafın dengesini bozan öznelerdir. Başka bir örnek; bir yemek masasında bulunan pet şişeler fotoğrafın ambiyansına uymadığı için fotoğraftaki görsel dengeyi bozmaktadır. O yüzden fotoğraf içinde bulunan her bir nesnenin orada olmasının bir sebebi olması gerekiyor. Eğer göze batan her özne fotoğrafın dengesini bozacağından bu özleri fotoğraftan çıkarmak daha iyi olacaktır.

Öncelikle fotoğrafın merkezini bulmamız gerekiyor. Bu merkez, bir renk olabileceği gibi, yüksek kontrast bir bölge de olabilir. Fotoğrafın içindeki şekiller, modelin bakış yönü, modelin veya özenin kendisi, bunlar fotoğrafın merkezinde olabilir. Fotoğrafın merkezi karenin tam ortasında olmak zorunda değil. Altın kurala göre merkez belirleyebiliriz. Merkezi belirledikten sonra diğer obje ve nesneleri bu merkez etrafına dizmek olacaktır. Seyirci fotoğraf ilk baktığında gözü fotoğrafın merkezine gitmeli ve merkezden diğer yönlere kaydırmalı. Bu kaydırmayı kişinin kendisi değil daha çok merkez etrafına yerleştirdiğiniz objeler belirlemelidir. Eğer bunu yapmayı başarabilirseniz dengeli bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

Fotoğrafın özenin ve arka fon arasında ki uyumuyla dengeyi kontrol edebilirsiniz. Bu ikiliyi arasında etkileşim yaparsanız fotoğrafta hareket duygusu, odak noktası ve yön algısı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde arka fon ile dengeli bir fotoğraf elde etmiş olursunuz.

Hepimiz arka bulanık portre fotoğraf çekmeyi seviyoruz değil mi? Arkayı bulanıklaştırarak modeli ön plana çıkarmak harika bir fikir olabilir.  Ancak şöyle bir düşünün modeli kadrajın küçük bir yerine yerleştirip arka tarafı da bulanıklaştırdığınızı. O zaman ortaya rahatsız edici derecede dengesiz bir fotoğraf elde etme olasılığınız yükselecektir.

Sert ışıklı fotoğraflarda ışığın dengesi korumak için gölgelere ihtiyacınız olacaktır. Sert ışık altında gölgeler fotoğrafınıza çok güzel bir etki yapacak ve fotoğrafa değer katacaktır. Fotoğraflar ışık ve gölge dengesini bulup bu yönde fotoğraflar etkileyici olacaktır. Özellikle yazın daha sert geldiği güneş ışığı altında dışarı çıkıp, uzun, kısa, dar veya uzun gölgeler aratın ve ışıklar birlikte fotoğrafın çekin.

İzleyiciye izletmek istediğiniz hikayeyi belirleyin. Özneyi uygun bir merkeze alın. Fotoğraf, yön, hareket, zaman, duygularını ekleyin veya eklemeye çalışın. Bu şekilde dengeli ve izleyiciye keyif veren fotoğraflar çıkacaktır

Fotoğraflar

Asfalta vuran ışık, aşırı kontrast oluşturmuş. Normal şartlarda bu fotoğraf gözümüzü rahatsız edici bir fotoğraf olabilirdi. Ancak Çocuğun gölgesi fotoğrafa denge katarak bu rahatsız durum ortadan kalkmış.
Ağaç kabuğunda bulan bu desen biraz göz şeklini almış. Tam orta bulunan çukur fotoğrafın merkezinde. Merkezden dışarıya doğru giden şekillerin uyumu fotoğrafın dengesini kurmuş durumda
Gemi ve arka plan birbirleriyle arasında etkileşime girmiş durumda. Geminin arka planın doğru yönü bize hem yön hissi hem de hareket hissini uyandırıyor.
Fotoğraftaki modelin arka plana doğru hamlesi hareketi hissini uyandırırken arka plan bulanıklığını ilgiyi modele yönlendirmiş. Modelin tavrı hüzünlü bir gidişin öyküsünü anlatıyor.
ilk bakışta çok karmaşık bir fotoğraf. Sağdaki nesne fotoğrafın gizli çekilmiş hissi uyandırıyor. Sol üsteki araç kapsın ve sağ alttaki objede hayali bir diyagonal var. Bu diyagonal adamın yaptığı işi işaret ediyor ve izleyicinin ilgisini oraya toplamayı başarmış. Bu şekilde karmaşık bir fotoğraf iyi sayılabilecek bir dengelemeye fotoğrafı düzenlemiş.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment