Fotoğrafın 4 Atlısı

07 Şubat & Cuma

Enstantane - Diyafram - ISO - Poz Telafisi

Enstantane, Diyafram, ISO, Poz Telafisi Fotoğraf için gerekli dört araç...
Fotoğraf: Ercan KURU

Enstantane:

Hiç ayrıntıya girmeden enstantaneyi, bir fotoğrafın çekim süresi diye özetleyebiliriz. Buna aynı zamanda “pozlama süresi” denir. Kameranız, lensten gelen ışığın yalnızca belirli bir sürede sensöre kaydedilmesine izin verir. Bu süreyi kameranızda sensörün önündeki perdenin açılıp kapanma hızı belirler. Perde hızı arttıkça sensörün ışık görme süresi kısalır. Uzun pozlamalar hariç, fotoğraflarınızın çoğunu deklanşöre bastığınızda saniyenin çok altında küçük bir anda çekersiniz.

Diyafram:

Diyafram açıklığı, pozlamayı oluşturan 3 ana unsurdan biriBu nedenle, diyaframı anlamak, çok daha kolay doğru pozlanmış fotoğraflar çekmenize yarayacak. Diyafram ışığın şiddetini ayarlamak için kullandığımız değerdir. Diyaframı anlamak demek fotoğrafı anlamak ile eş değer desek yanlış olmaz. Bu konu daha detaylı bir şekilde elde alacağım. Şimdilik; diyaframın şiddetini ayarladığını bilmemiz yeterli olacaktır.

ISO:

ISO, sensörümüzün ışığa duyarlılık düzeyini belirler. Dolayısıyla, fotoğrafı oluşturacak toplam ışık miktarının belirlenmesinde ISO önemli rol oynar. SO skalası tipik olarak 100 ile başlar ve sürekli ikiye katlanarak 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 diye kameraların kabiliyetine göre yüksek bir değere kadar çıkar. Kameraların modeline göre ISO durakları 50 ile 12800 arasında olabilmektedir

Poz telafisi:

Pozlama telafisi ile anlatılmak istenen , kameranızın yapacağı pozlamayı manuel olarak önceden azaltma veya artırma işlemidir.. Bunu kameranızın yanıldığı durumlarda da yapabilirsiniz, siz fotoğraflarınızın daha aydınlık veya daha karanlık çıkmasını istediğiniz için de yapabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle, poz telafisi, pozlama konusunda sizin önceden kameranızı yönlendirmenizdir. Kameranıza kendi ölçümlerinden daha karanlık veya daha aydınlık çekim yapması için önceden ayar vermenizdir. Bununla istediğiniz farklı sonuçları alabileceğiniz gibi oluşabilecek yanlış pozlama sorunlarının da önüne geçebilirsiniz.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment