Fotoğraf yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

  • 30 Ocak 2022 Pazar

Bir alanda uzmanlaşmak ve öğrenmek bir yolculuğa çıkmak gibidir. Her yolcuğun hazırlığı vardır. Yolculuğa çıkmadan önce kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor. Bunun dışında bir yol ve yol haritasına ihtiyacınız var. Aynı şekilde fotoğrafçılığı öğrenmek içinde bir yola haritasına ihtiyacını olacak. Size bu yol haritasından bahsetmek istiyorum.

Işık Her Şeydir.

Pozlama üçgeni hepimizin aşina olduğu ve öğrenmeye çalıştığı bir konu. Ancak öncelikle bunu bir kenara bırakın. Önemi ve öğrenilmesi gereken bir konu. Ancak ondan önce bilmeniz gereken ışığın kendisidir. Nihayetinde fotoğraf makinesi ışığı toplayan bir araç. Pozlama üçgeni ise bu aracın parçalarıdır.

Fotoğraf çekiminde önce düşünmeniz ve bilmeniz gereken konu ışıktır. İlk başka bilmeniz gereken sorular vardır. Bu sorunların cevaplarını arayın.

Dışarıda fotoğraf çekecekseniz hangi saatte fotoğraf çekmeliyiz? Altın saatleri öğrenin. Bu saatlerde ışık ne kadar güçlü ve zayıf geliyor? Güneşin bu yönlerini keşfedin. Günün ortasında dik gelen saatlerde ışığın sertliğini bilin ve öğrenin.

Işığın yönü ve açısını öğrenin. Işık hangi yönden gelirse nasıl fotoğraflar elde edebileceğinizi hayal edin ve uygulayın. Bulutlu günlerde nasıl fotoğraf elde edebilirsiniz?

Fotoğrafı içerde çekecekseniz yapay ışık kaynakları nelerdir ve nerelerde kullanılır? Hangi ışık hangi rengi veriyor?

Bu soruların yanıtı arayın ve bulduğunuz cevaplar ışığı anlamanıza ve öğrenmenize yardımcı olacaktır. Işığı öğrendikten sonra pozlama üçgenin çok daha kolay öğrenecek ve kavrayacaksınız.

Fotoğraf Makine Ayarları

Işığı öğrendikten sonra sıra makinemizi tanımaya geldi. Fotoğraf makinesi ışığı toplayan bir araçtır. Bu aracın sağlıklı çalışması için gerekli parçaları vardır. Öğrenmeniz gerekenler şunlardı

  1. Pozlama üçgeni (Diyafram, enstantane, ISO)
  2. Çekim modlar (Diyafram mod, Enstantane mod, Program mod, Manuel mod)
  3. Ölçüm modları (Genel Ölçüm, Merkez Ağırlıklı Ölçüm, Noktasal (Spot) Ölçüm)
  4. Poz telafisi
  5. Beyaz denge ayarı

İlk başka çok karışık gelebilir. Ancak hepsini birden öğrenmeniz gerek yok. Adım adım ilerlerseniz zaman içinde hepsine çok iyi hakim olacaksınız. Örneğin ilk başta enstantaneyi öğrenin. Bu konu ile ilgili çekimler yapın. Enstantane konusu iyice anladıktan sonra diyafram ile ilgili konulara geçin. Böylelikle yukarıda saydığımız konuların bir çoğuna hakim olmaya başlayacaksınız. İlk başlarda istediğini gibi fotoğraflar elde edemeyebilirsiniz. Hatta zorlanabilirsiniz de. Bunu için yılmayın ve devam edin. Bir süre zorlandığın her türlü ayarı anlık yapmaya başladığınızı göreceksiniz.

Kompozisyon

Fotoğrafın olmazsa olması ışık. Ancak ışıktan sonra fotoğrafı fotoğraf yapan ise kompozisyon. Fotoğrafa yeni başlayan kişiler gördüğünü bir objenin fotoğrafını hemen çekme eğilimindedir. İlginç bulduğumuz bir objenin fotoğrafını çekerken önce objeyi inceleyip, üzerinde düşündükten sonra objenin sanatsal fotoğrafını çekebilirsiniz.

Her zaman söylerim; fotoğraf sizin kendi dünyanız. Onu nasıl istiyorsanız ve nasıl keyif alıyorsanız bu dünyanızı o şekilde biçimlendirin. Yani kendi kurallarınızı kendiniz koyun. Yani kuralsız olun. Ancak bunu yaparken öncelik bilinen kuralları öğrenmelisiniz. Sonra öğrendiğiniz bu kuralları yıkıp kendi kurallarınızı uygulayabilirsiniz.

Birçok tasarım ögesi var bunları yavaş yavaş öğrenin. Fotoğrafta en çok kullanılan; altın oran, simetri, ufuk çizgisi. Daha pek çok tasarım ögesi var.

Tasarım ögelerini öğrendikten sonra bu ögelerin değişkelerini kullanmak için şunları düşünün.

Nerede durmalıyım?
Objeyi nereye yerleştirmeliyim?
Hangi tasarım ögelerini nasıl kullanmalıyım?

Öyle gözünüz hemen korkmasın. Konular artıyor ama öyle bir noktaya geleceksiniz bu konuların hepsini bir an düşünebileceksiniz. Göründüğü kadarda karmaşık bir durum değil. Çoğu zaman sanatsan fotoğrafı çekmek için biraz sağa ve sola kaynamanız yeterli olacaktır.

Çektiğiniz fotoğrafları bu tasarım ögeleri çerçevesi içinde tekrar inceleyin. Daha başka ne olabilirdi? Daha iyi nasıl olabilirdi? Unutmayın kusursuz fotoğraf yoktur. Fotoğraf kusurları olan güzel sanattır. Biz fotoğrafçılar olarak bu kusurları estetik hale getirmek için çabalıyoruz. Bu şekilde kompozisyon bilgi ve becerini zaman için gelişecek ve en iyi fotoğrafları sanatsal bir şekilde çekmeye başlayacaksınız.

Renkler

Fotoğraf ilk çıktığında siyah beyazdı. Siyah beyaz fotoğraflar bizlere daha sanatsal ve güzel görünüyor. Lakin; günümüzde renkli fotoğraflar daha çok tercih ediliyor. O yüzden renkler hakkın da bilgi sahibi olmalıyız.

Renklerin dünyasına giriş yapmak için renk çemberini öğrenin. Renklerin ilişkisi bu çemberde görebilirsiniz. Uyumlu, zıt, harmonik renkler nelerdir? Bu renklerin bir arada kullanıldığında bizlere nasıl bir etki veriyor. Renklerin anlamları nelerdir? Biz onlara nasıl anlamlar yüklüyoruz? Örneğin mavi size veya başkasına neler hissettiriyor?  

Şehrinizin renklerini inceleyin. Binalar hangi renk? İnsanlar genelde hangi renk giyinmeyi seviyor? En basit sizin gardolabınınızda hangi renkler hakim. Bunların üzerine biraz düşünmenizi istiyorum.

Photoshop ve Düzenleme

Aman canım ben photoshop sevmiyor ve karşıyım diyebilirsiniz. O zaman sıkı durun. Siz kötü photoshop yapılmış fotoğrafları sevmiyorsunuz. İyi bir photoshop da edilmenmiş fotoğrafı photoshop üzerinde işlem gördüğünüzü anlayamazsınız. Kısacası iyi editlenmiş fotoğrafları seviyor, kötü editlenmiş fotoğrafı sevmiyorsunuz. O yüzden fotoğraf konusunda uzman olmak istiyorsanız photoshop üzerinde editleme işlerini öğrenmelisiniz. Ayrıca bu işlemin eskiden yapılan karanlık odadan farkı yok. Eski fotoğrafçılar karanlık odada ne işlem yapıyorsa sizde photoshop üzerinde aynı işlemleri yapıyorsunuz.

Farkı şu; eskiden insanlar karanlık odaya girip bir fotoğraf için saatlerini harcarken; şimdiki fotoğrafçılar elinde kahvesi anı işlemleri bilgisayar karşısında dakikalar içinde yapıyor.

Fotoğraf editlemek için photoshop kullanabileceğiniz gibi Lighroom’da kullanabilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme işlemi sürekli öğrenmeniz gereken bir konu olduğunu unutmayın. Temel bilgileri öğrenmek için bol bol pratik yapın.

İşin Sırrı Süreklilik

Benin tanıyanların birçoğu ne kadar zaman da sizin seviyenize gelebiliriz diyor soruyorlar. Aslında bu işin zamanla hiçbir ilgisi yok. Ne kadar fotoğraf çektiğinizle alakalı bir durum. Bazı insanlar sadece belli zamanlarda fotoğraf çekerler. Amaçları o günün anısını yaşatmak. Fotoğrafçılar ise sıradan bir yerde sıra dışı fotoğraf çekmenin peşindedir. O yüzden bir objeye sıradan gözle bakmazlar. Objeye değer biçerler ve değeri fotoğraflarına yansıtırlar. Buna ulaşmak için bol bol fotoğraf çekmek gerekiyor.

Benim sürekli yaptığım bir şeyde şudur; sürekli fotoğraf makinemi yanımda taşırım. Her gün aynı yoldan işten eve gitmek bile olsa yanında taşırım. Çünkü fotoğrafını çekebileceğim ilginç bir karenin ne zaman karşıma çıkacağı belli olmaz. Fotoğraf makinemi almadığım zaman işte o zaman çok ilginç bir kare karşıma çıkabiliyor. 

Şimdi bu konuda biraz daha şanslıyız. Çünkü yanımıza koca koca makineleri taşımamıza gerek yok. Elimiz de kullandığımız cep telefonları bizim için çoğu zaman yeterli olabiliyor.

Kimler Nasıl Fotoğraf Çekiyor?

Başka fotoğrafçıların fotoğraflarını izlemek sizin gelişiminiz açısından son derece önemli. Bunu yaparken “ben böyle fotoğraf asla çekemem” diye düşünmeyin. Fotoğrafların özünü anlamaya çalışın. Biraz önce bahsetmiştim kusursuz fotoğraf olmaz diye. Fotoğrafların eksiklerini ve kusurlarını bulmaya çalışın. Bunlara yorumlar yapın. Ben ilk başladığım yıllarda sosyal medyada fotoğraflara bakar onlara yorum yazmaktan çekinmezdim. Tabi hepsi de yapıcı eleştiri ve yorumlardır.

Sevdiğiniz fotoğrafları taklit etmeye ve o tarza farklı fotoğraflar çekmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmaktan çekinmeyin. Bir yere gidiyorsanız gitmeden önce o bölge ile daha önce çekilmiş fotoğraflara bakın ve onlardan ilham almaya çalışın.

Çektiğiniz objeyi tanımaya çalışın. Bir bina fotoğrafı çekecekseniz o binanın özelliklerini öğrenin. Araştırın ve okuyun. Bu araştırmalar sonucu elde edeceğiz bilgiler fotoğraf konusuyla direk olmasa bile fotoğrafa bakış açınızı eğitecektir.

 Bir Alanda Uzmanlaşmak

Günümüzde bir mesleğin artık birden fazla kolları olmaya başladı. Fotoğrafçılık da bu mesleklerden biri. Fotoğrafçılığa giriş yaptığınızda birçok kollarının olduğunu fark edeceksiniz. Hatta ilk başlarda yolunuzu bile kaybedebilirsiniz.

Öncelikle her işin başı basitlik. Basit olun ve kafanızda gereksiz karmaşalar kurmayın. Karmaşa içinde kalırsanız sonunda hiçbir şey yapmamaya karar verirsiniz. O yüzden ilk başlarda hangi alana yöneleceğim sorusundan çok neyi seviyorum sorunuzu yanıtlayın ve çevrenizi inceleyin. Evininiz içinde, sokağınızda, mahallenizde neler var inceleyin. Bunların tamamı fotoğraflama çalışmayın. Yada çıkıp önünüzde gelen her şeyin fotoğrafı çekmeyin.

Çekeceğiniz konuyu sadeleştirin. Örneğin; şehrinizin tüm sokaklarını çekemezseniz. Ama şehrinizde önemli mimari yapıların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yada kırsal bir alada yaşıyorsanız sırf güzel diye bütün her yerini fotoğraflamaya çalışmayın. Bulunduğunuz yerde farklı faklı dereler varsa suların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hep aynı fotoğraflar olacak diye düşünmeyin buraları farklı saatlerde, hatta mevsimlerde çekmeyi devam edin. Böylelikle hem alanınız hem de koyunu çok iyi öğrenmiş olacaksınız. Bu sayede kendiliğinden bir alanı seçmiş olacaksınız.

Grubun Parçası Olun ve Paylaşın

Çevrenizdeki fotoğraf kulüplerini keşfedin ve onlarla iletişime geçin. Pandemi öncesi bu çok revaçtaydı. Pandemi süreci ile bu işi artık sosyal medya üzerinden yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızı grupla paylaşın ve geri bildirim istemekten çekinmeyin. Yapıcı her türü eleştiriyi kabul edin ve diğer fotoğrafları eleştirin. Bu sizin ilerlemenize büyük katkıda bulunacaktır.

Ben fotoğraf başladığım ilk yıllarda sosyal medya üzerinde ki fotoğraf gruplarına katılıp oralardaki fotoğraflara yorum yapıyordum. O yıllarda bu tür yorumlara çoğu kimse alışık değildi. Herkes fotoğrafının beğenilmesini ister ve bunu bekler. Ben ise tam aksi kendi fotoğraflarım dahil bütün fotoğrafların kusurlarını arayıp onları görmeye çalışıyordum. Bazı grupların bu durum çok hoşuna gitmediği için beni gruptan çıkartıyorlardı

Fotoğraflarını Düzenleyin ve Bir Araya Getirin

Sürekli fotoğraf çekmeniz zamanla fotoğrafların birikmesine neden oluyor. Bunu için en başından işi sıkı tutup iyi bir arşiv düzeni oluşturmak gerekiyor. Bunun için Lighroom tavsiye ederim. Arşiv nasıl tutulur konusunu başka bir yazıda detaylı bir şekilde anlatacağım. Burada bahsetmek istediğim aynı tarz fotoğrafları bir araya getirip koleksiyonlar oluşturmanız. Benzer ve birbiriyle ilişkili fotoğraflarını bir araya getirip proje oluşturabilirsiniz. Örneğin; geçmiş fotoğraflarınıza bakıp “portre” fotoğraflarını bir araya getirebilirsiniz.

Bu tür projeler zaman içinde kendiliğinde ve sizin fark etmediğiniz şekilde çıkabilir. Örneğin; geçmiş fotoğraflarınıza bakın ve “kapı” konulu fotoğraflar arayabilirsiniz. Yada kırmızı ağırlıklı fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon oluşturabilirsiniz. Aklınızda yokken bile kendiliğinden bir çok kategoride fotoğraf çekmiş olabilirsiniz.

Lightroom’un en güzel yönlerinden biri, normal dosya yapınızın dışında resim koleksiyonları oluşturmanıza izin vermesidir. (Diğer programlar da bunu yapmanıza izin verir ve en azından masaüstü dosya yapınızı ayarlayarak görüntüleri gruplayabilirsiniz.)

Son Sözler

İlk kez fotoğraf makinenizi elinize aldığınızda size karmaşık gelebilir. Bunu için endişelenmenize gerek yok. Çünkü çok kısa süre içinde fotoğraf makinenizi ve özelliklerini öğrenebilirsiniz. Bunun için internette çok fazla kaynak var. Fotoğraf makineyi çok iyi öğrenmek sizi çok iyi fotoğrafçı yapmaz. Bunun için sabırlı olmanız ve bol bol fotoğraf çekmeniz gerekiyor. Gelişime ve öğrenmeye açık olun, pratik yapın. Sonra büyük gelişmeleri görün.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment