Facebook Elveda
01 Haziran 2020 Salı

Facabook hesabımı kapatıyorum, elveda sana

Uzun zamandan beri kapatmayı düşündüğüm ve sürekli ertelediğim facebook hesabımı nihayet kapatma kararı aldım kapatıyorum.

Uzun zamandan beri kapatmayı düşündüğüm ve sürekli ertelediğim facebook hesabımı nihayet kapatma kararı aldım kapatıyorum.

Uzun zamandır facebook hesabımı kapatma konusunda düşüncelerim vardır. Bu kararımı sürekli olarak erteliyordum. Sebebi ise facebook eski misyonun kalmadığını düşünmem. 2007 yılında facebook bir takım online oyunları oynamak ve eski görüşmediğim arkadaşlarımı bulmak adına girmiştim. Zaten o yıllarda hepimizin amacı da buydu. Daha doğrusu facebook bizi bu amaca yönlendirdi.

İstediğim oyunları oynadım. Sonra eski arkadaşlarımı ve hatta ilk okul arkadaşlarımı bile facebook üzerinde buldum. Lise yıllarında sıkı dost olduğun Engin arkadaşımı da bu facebook sayesinde bulduğumu itiraf etmeliyim. Facebookdan bulunduğum eski arkadaşlarımlar halen görüşüyorum. Hatta bunun ötesine geçip Türkiye’nin çeşitli yerlerinde olup ama benim tanımadığım bir sürü akrabalarımla tanışma fırsatımda oldu. Zengin falan olmadım, facebookun o günkü nimetlerinden faydalanarak birbirimiz tanıma fırsatı bulduk.

Bütün bunlar sosyal medya mecrası olan facebookun bize sunduğu nimetler olarak gördük. Facebookun misyon o zaman insanları bir araya getirmek ve kaynaştırmaktı. Yada en azından biz öyle düşündük.

Bir süre sonra guruplar ortaya çıktı ve hobimiz veya ilgi alanlarımıza göre guruplara katılarak etkileşim haline girmeye başladık. Özellikle ben fotoğraf konusunda bir çok guruba girerek bilgi paylaşımında bulunarak bilgilerimi arttırmaya devam ettim.

İnsanlar burada güzel paylaşımlar yaparken birdenbire insanlar kendi düşüncelerini, fikirlerini paylaşmaya ve savunmaya başladı. Buda ilk başlarda güzel gidiyordu. Sonra insanlar bir şekilde aşırı kutuplaşmaya gitti. Eskiden en yakın arkadaşlarımızla tuttuğumuz takımlar karşılaştığında iddiaya girer ve aramızda tatlı bir rekabet olurdu. Amacımız eğlenmekti. Ancak burada insanlar tuttuğu takımın öyle bir savunmaya başladırlar ki, eskiden iddiaya girdiğimiz arkadaşlarıyla ciddi derece facebook üzerinden tartışmaya başladılar. Hatta bu tartışmalar hakarete kadar varmaya başladı.

Siyaset, futbol, din, felsefe daha pek çok konu üzerinde insanlar kutuplaşma başladılar. En sevdiğini, en yakınını, arkadaşını, eşini, dostunu incir çekirdeğini doldurmayan sebeplerde kırmaya başladılar. Dargınlıklar başladı. Sosyal medya üzerinde kin ve nefret gittikçe büyüyordu. Yüz yüze gelseler ve sohbet etseler bu kadar dert etmeyecekleri konular yüzünden kavgalar büyüyor. Acaba yüzlerimizi görmediğimiz için mi bu kadar birbirimizi kırıyoruz. Gerek var mı bütün bunlara diye düşünmeden geçemiyorum.

Facebook üzerinden bu kin ve nefret benim facebook hesabını kapatmam da ki ana gerekçe. Diğer bir gerçekler ise; ben facebook üzerinde fotoğraf, blok yazılarım ve işim dışında pek bir şey paylaşmamaya özen gösteriyorum. Ama buna rağmen facebook zaman tünelinde gelen haberler benim gereksiz yere vaktimi almaya başladı. Sadece bir posta bakayım diyorum. Sonra bir diğerine bir diğerine derken kendimi kaptırıyorum. Hatta bazen postlara cevap da yazıyorum. Bunu bir süre sonra artık çok bilinçli olarak yapmadığımı ve Facebook beni yavaş yavaş içine çekmeye çalıştığını fark ettim.

Facebookun yeni misyonu artık insanları birleştirip kaynaştırmak değil, kutuplaştırarak ayrıştırmak olduk. Belki en baştan beri misyonu buydu ve ben bunun farkına varamadım.

İşte bütün bu sebeplerden ötürü yarın (03 Haziran 2020) facebook hesabımı kapatmaya karar verdim. Bundan sonra facebookda olmak istemiyorum. Facebooka ayıracağım vakti daha faydalı taraflara ayırmak benim için daha faydalı olacaktır.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

1 Yorum

  1. Facebook ile ilgili yazınızı ilgiyle ve zevkle okudum. Gayet yerinde doğru tespitleriniz için sizi tebrik ediyorum. Aynı fikirde oldugumu belirtmek isterim. Aynı kaygıları ben de yaşıyorum. Ne var ki belirttiğiniz sorunları hep beraber biz de yaşamaktayız. Küfür kıyamet, insanlar bir birine kanlı bıçaklı düşman.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment