Evden Çalışmak

28 Nisan 2020 Salı

Covit19 Bizlere Evden Çalışmayı Öğretti.

Korona virüs salgını bizlere evden de çalışılabileceğini gösterdi. Birçok iş yeri ve sektör; çalışanlarını bu süreçte evde çalıştırmaya başladı.

Uzun zamandan beri işlerimin büyük çoğunluğu evden yürütüyorum. Maaşlı çalıştığım dönemlerde bile evde yaptığım işlerim oldu. İnsanlara home ofis kültürünü anlatmaya çalışsam da çok başarılı olmadım. Çünkü insanlar iş yapmak için bir araca binip iş yerine gitmeyi alışkanlık haline getirmiş. Bunun dışına çıkmak istemiyorlar. Ama evden çalışmaya devem ettim ve çalışmalarımı da başarılı bir şekilde yürütüyorum. Geçen senenin istatistiklerine göre benim gibi evden çalışanların oranı %2 civarındaydı. Korona virüs salgını bizlere evden de çalışılabileceğini gösterdi. Birçok iş yeri ve sektör; çalışanlarını bu süreçte evde çalıştırmaya başladı.

Evden Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Evden çalışmanın getirdiği avantajlar mevcut. İşyerine gitmek için herhangi bir araç kullanmanız gerekmiyor. İş yerine gidip gelmek için harcadığınız zaman size kalıyor. Bu arada trafik stresinizden de uzak durduğunuz için sağlığınız için olumlu bir davranış. İşe gitmek için çok erken saatlerde uyanmanıza gerek kalmıyor. Vakit bulamadığınız için yapmadığınız kahvaltı içinde vaktiniz oluyor. Akşam eve gelme telaşı olmağı için akşam stresinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Evden olduğunuz için sabah işe geç kalma, akşamda eve geç gitme durumunuz olmuyor. Yoldan kazanmış olduğunuz vakit size kaldığı için kendinize ve ailenizde daha fazla vakit ayırmış oluyorsunuz. Bu arada yol için harcamış olduğunuz parayı da tasarruf etmiş oluyorsunuz. Evde olduğunuz için öğle yemeklerini ailenize ve daha sağlıklı olan tencere yemekleri ile beslenerek sağlığınıza olumlu bir katkı da bulunabilirsiniz. Evde kendi işiniz yapıyorsanız, iş kirası ve giderlerini de yapamamış ve bunları tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Kısacası evden çalışmak; zaman, sağlık ve para yönünden tasarruf etmiş olacaksınız. Korona virüs nedeni ile sağlığımızın kıymetini daha iyi anladığımız şu günlerde sağlıklı olan her kıymetini öğrenmiş oluyoruz.

Evden Çalışmanın Zorlukları

Evde çalışmanın dezavantajı yok. Ama birtakım zorlukları olabilir. Aslında iş yerinde ne yapıyorsanız evinizde de aynı işleri aynen yapmaya devam edeceksiniz. Burada ekstra yüklenen bir durum söz konusu değil. Sadece alışkın olmadığınız bir çalışma biçimi olduğu için ilk başlarda zorluk çekebilirsiniz. Evde olduğunuz için çevreniz size işsiz muamelesi yapabilir. İş yerinde ki gibi disiplinli çalışmada ilk başlarda zorlanabilirsiniz.  Bunun için evin bir odasına ofis ortamı oluşturup burada çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Burada teknolojiyi ve interneti çok iyi kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor. Whatsapp, instagram, zoom, gibi uygulamalar müşteri ve çalışanların birbiri ile iletişime geçebileceği en basit uygulamaların başında geliyor. O yüzden bu tür teknolojilerle haşır neşir olmak gerekiyor. Tabi evinizde ihtiyacınıza göre bilgisayar ve internet bağlantısı olması gerekiyor. Zaten ülkemizde büyük bir çoğunluğumuz da bu ikisi de mevcut.

Kimler Evden Çalışabilir.

Evden çalışma aslında bize çok yabancı değil. Ev hanımları evlerinde el işi ve terzilik gibi işler yaparak evden çalışarak ev ekonomisine katkı yapıyorlardı. Hem de bunu iletişim bu kadar gelişmemiş ortamdalar da yapıyorlardı. O yüzden evden yapabilecek veya yapabileceğinizi düşündüğünüz bütün işleri evden çalışarak yapabilirsiniz. Yapmanız gereken bu iş evden olmaz demeyin ve diyenlere kulak asmayın. Sadece yaptığınız iş ve işleri planlamanız yeterli.

Evden yapılacak işlerin sayısı sınırlıydı. Ta ki; korona virüs salgınında sonra bu iş sektörlerin sayısının arttığını düşünüyorum. Evde yapılabilecek bazı sektörleri inceleyelim.

Yazılım Sektörü

Yazılım sektörü bu işi en kolay adapte olacak sektörler. Zaten dünyada bunun örnekleri var. Google home ofis çalışan personelleri olduğu biliyoruz. Korona virüs salgınından sonra birçok yazılım firması elemanlarını evde çalışmasına müsaade etti. Daha doğrusu salgını önlemek için biraz da mecbur kaldılar. Korona virüs salgınından sonra da bu geleneği devam ettirebilirler.

Ev Hanımları

Ev hanımları yıllardan beri evden el işi, terzilik gibi işleri evlerinden yaparak çalışıyorlardı. Bunu devam ettirenlerde mevcut. Bugünlerde de amigurumi bebek yapımı oldukça moda. Ev hanımları internet üzerinden trenleri takip ederek işlerine yön verip müşteri bulabilirler.

Bankacılık Sektörü

Ben 2014’den beri şubesiz bankacılık yapan bir banka ile çalışıyorum. Banka hesap açımı için müşteri temsilcilisini iş yeri adresime gönderdi ve gerekli sözleşmeyi imzaladıktan sonra internet bankacılığı üzerinden tüm banka işlerimi şubeye gitmeden halledebiliyorum. Bankanın şubesi olmadığı için masraflarını azalmış oluyor. Müşterilerinden hesap kesip ücreti, havale, eft ücretleri gibi finansal giderleri almıyor. Para yatırma ve çekme işlemleri de anlaşma yaptığı banka ATM’lerinden yine ücretsiz olarak işlem yapabiliyorsunuz. Diğer bankalarda internet bankacılığını arttırarak şubelerini azaltabilir. Bu sayede hem müşterilerin bankacılık işlemleri için zaman kazandırmış olacak hem de şube masraflarından kurtulmuş olacak.

E-Ticaret

E-Ticaret sayesinde satacağınız ürün ve hizmetleri çok pahalı dükkanlar kiralamadan evinizden gerçekleştirebilirsiniz. E-Ticaret hayatımıza birçok sektörde girdi. Gıdada, tekstile, elektronik eşyaya kadar birçok ürünü internetten satın alabiliyorsunuz. Bunu çapı genişleterek evden olmasa bile devasa dükkanlar tutmanıza gerek kalmayacak. Hatta birçok ürünü evinizden bile satabilirsiniz. Gerek stok yaparak gerek de direk tedarikçi ile anlaşarak satış yapabilirsiniz.

Eğitim sistemi

Korona virüs sebebi ile gerek milli eğitim de gerekse üniversitelerde uzaktan eğitim sistemine geçildi. Zaten hali hazırda uzaktan eğitim ve açık öğretim sistemlerine alışkınız. Tabi eğitim sistemin tamamın uzaktan eğitime geçmek mümkün değil tabi. Çünkü eğitim kişiler arası sosyal iletişiminin de önemli olduğu için örgün eğitime devam edilecektir. Ancak bunun yanı sıra uzaktan eğitimlerin kapsamları genişleterek uzaktan eğitime ağırlık verebilir.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment