Eskişehir

05 Eylül 2017 Pazar

Kültür ve Sanatın Adresi Eskişehir

Son yıllarda Eskişehir’de yapılan güzel işler sonrası popüler hale gelen şehirlerin başında geliyor.

Son yıllarda Eskişehir’de yapılan güzel işler sonrası popüler hale gelen şehirlerin başında geliyor. Birçok görülecek ve gezilecek noktası olduğundan Eskişehir belli bir noktasından çok kendisi popüler bir şehir haline geldi. Gezilecek yerlerinde yürüme mesafesinde olması günü birlik olarak Eskişehir’i gezme fırsatı sunuyor. Hızlı Tren ile Ankara ve İstanbul’dan çok rahatlıkla gidilebilir. Eskişehir denine ilk akla gelen yer elbette Odun pazarı. Devrim arabalarının burada yapılması Eskişehir’e başka bir anlam katıyor. Porsuk çayı ve çevre düzenlemesinden sonra şehre ayrı bir hava katılmış. Porsuk çayı üzerinde gondol ile gezinti de yapabiliyorsunuz. Balmumu müzesi gezilmesi gereken noktalardan bir tanesi. Cam sanatları müzesi yanı sıra çevrede cam işçiliği yapan dükkanları gezip fotoğraf çekmenizde mümkün.

Odun Pazarı

Eskişehir’e geldim nereden başlamayım sorusunun cevabı elbette Odunpazarı olacaktır. Burası Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerinden biri. Adından anlaşılacağı üzere buradaki odun pazarından isimin almış. Burada ki evler Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır. Odunpazarını evleri tarihi güzellik ve dokusuyla ilgi odağı durumdadır. Bu evler arasında güzel fotoğraflar çekilebilir. Ancak park halinde otomobiller bu güzelliğe gölge düşürüyor.

Odun pazarında Eskişehir’in ünlü yiyeceği çiböreğin tahtında bakabilirsiniz. Ünlü balmumu heykel müzesi el sanatları müzesi, Kurşunlu cami, lületaşı, çağdaş cam sanatları müzesi odun pazarı ve çevresinde bulunmaktadır. Odun pazarına ilk olarak gelmenizin bir nedeni gezilecek bir çok yeri içeresinde ve çevresinden barındırmasıdır.

Porsuk Çayı

Porsuk çayı Eskişehir’in ortasından geçen ve Sakarya Nehrinin kollarının biridir. Burası çevre düzenlemesi ile Eskişehir turizme büyük katı sağlamış. Bu bölgede çok saydı kafe ve restoran bulunmaktadır. Porsuk çayı üzerinde ki köprüler de ayrı bir hava katmış. Porsuk çayını sadece çevresini dolaşmanız gerekmez. Gondollara binerek porsuk çayının üzerinden geçebilirsiniz. Porsuk çayı ve çevresi fotoğraf severler için birçok güzellikleri sergiliyor.

Kurşunlu Cami ve Küllüyesi

Gezilmesi gereken noktalardan bir tanesi Kurşunlu Cami ve Külliyesi. Bu cami 1525 yılında Vezir Çoban Mustafa Paşa tarafından Mimar Acem Ali’ye yaptırılan Osmanlı dönemi eseridir. Bazı belgelere göre de cami içeresindeki Kervansarayların Mimar Sinan tarafından yapıldığı belirtilmektedir. Caminin kubbesi kurşunla kaplandığı için bu isim verilmiştir. Camide şadırvan, imaret, iki tane kervansaray bulunmaktadır.

Balmumu Heykel Müzesi

Türkiye’deki ilk bal mumu heykel müzesi Eskişehir’e aittir. Osmanlı padişahlarından, Atatürk’e hatta günümüzde kadar uzanan siyasi ve devlet adamların heykellerini görebiliriz.

Osmanlı İmparatorluğu başta olmak üzere Türk devlerine ait Devlet adamlarını, Mustafa Kemal Atatürk ve ailesini, tiyatro ve sineme dünyasında ki ünlülerin balmumu heykellerinin yanı sıra dünya liderleri ve bilim adamlarının heykellerine kadar 150’den fazla eseri burada görebilirsiniz. Eserlerin bir bölümünün fotoğrafını sadece giriş ücreti ödeyerek çekebilirsiniz. Bazı bölümlerinde ise ekstra ücret ödeme durumundasınız. Bazı bölümlerde ise profesyonel fotoğrafçılar bulunuyor burada ise fotoğraf çektirmeniz yasak.

Atlıhan Çarşısı

Burası ile ilgili yazılacak çok şey var aslında ama bu sefer biraz özet geçmek istiyorum. Burası 1850’ler tüccarların konaklaması için yapılmış bir mekân. O zamanın ulaşım aracı malum atlar olduğu için burada atlar için de dinlenebilecek ve beslenebilecekleri alanlar yapılmış. Bu çarşısını adı da buradan geliyor.

İki katlı olan çarşıda o yıllarda alt ve üst tarafta şimdilik dükkanların olduğu yerde tüccarlar kalıyormuş.  Çarşının avlusunun tam ortasında ki çeşme bilinmeyen bir nedenden ötürü kaldırmışlar. Sonradan aslına uygun olarak yapılan süs havuzu şu an burada durmaktadır.

Başka Eskişehir’in simgelerinden biri olan lületaşından yapılma eşyaların yanı sıra, ahşap, gümüş ve cam ile yapılan süs eşyaları da burada bulabileceğiniz 20-25 kadar dükkân bulunmaktadır. Esnaf sizden alışveriş yapmanızı beklemeden dükkanları gezmenize müsaade ediyor. O yüzden rahatlıkla fotoğraf çekebilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerlerin Listesi

Alaaddin Camii, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Odunpazarı Bölgesi,
Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eti Arkeoloji Müzesi, Odunpazarı Modern Müze (OMM),
Balmumu Heykeller Müzesi, Haller Gençlik Merkezi, Porsuk Çayı & Adalar,
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, İki Eylül Caddesi, Sazova Parkı,
Devrim Otomobili, Kentpark, Şelale Park,
Doktorlar Caddesi, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Taşbaşı Çarşısı,
Eskişehir Havacılık Müzesi, Lületaşı Müzesi,

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment