En İyi Makine Hangisi

11 Ocak 2022 Salı

Kısa Cevap: En iyi makine alabildiğin veya elinde ki makinedir.

Sorunun cevabına hemen ulaşmak isteyenler için kısa bir cevap bıraktım. Sorunun açıklaması ve detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Fotoğraf Türü

Önce ne tür fotoğraf çekeceğine karar vermen lazım derler. Bu çok yanlış bir yaklaşımındır. Fotoğrafa yeni başlayan biri ne tür fotoğraf çekeceğine karar vermesi son derece zordur. Bunun için birçok fotoğraf türünü deneyimlemiş olması gerekiyor. Yeni başlayanların büyük çoğunluk kolay göründüğü için manzara fotoğrafıyla başlıyor. Daha sonra kendi alanı keşfediyor. Ne tür fotoğraf çekeceğini bilen birisi zaten uzmandır. Ne tür ekipman alacağını biliyordur. Yeni başlayanların dikkat etmeleri gereken konu çok fazla dallanıp budaklanmadan başlangıç veya orta klas bir fotoğraf makine ile başlayabilirler.

Hangi fotoğraf makinesini almalıyım?

Günümüzde artık kimse kötü makine üretmiyor. Aklınıza gelen markaların hepsi de birbirinden güzel ve kaliteli ürünleri kullanıcılarına sunuyorlar. Kaldı ki bu devirde kalitesiz üretim yapan firmanın ayakta kalma şansı yok.

Fotoğraf markası seçimi biraz evliliğe benzetebiliriz. Tercih ettiğiniz marka ile ömür boyu devem etmeniz gerekiyor. Bunun nedeni makine ekipmanları (lens, flash) sadece kendi markaları ile uyumlu olmasıdır. Yani Canon marka bir makineniz varsa  Canon marka uyumlu lensler kullanmanız gerekiyor. Makine de önemli olan objektif olduğu için zaman içinde lens çeşidiniz artabiliyor. Yeni bir makine ihtiyacınız olduğunuzda ise; elinizde ki lenslerden ötürü yine aynı markanın fotoğraf makinesi almak durumundasınız. Aksi halde objektifleri de yeniden almak zorunda kalırsınız ki bu da sizin bütçenize oldukça zora sokacaktır. Fotoğraf makinesinde marka değiştirmek pahalıya mal olacaktır. Dedim ya fotoğraf makinesinde marka seçimi evliliğe benzer,  boşanmaya kalkarsanız size pahalıya mal olacaktır. 😊

Marka seçiminizi çevrenize göre yapabilirsiniz. Eğer katıldığınız bir fotoğraf grubu var ise onların kullandığını makineyi tercih etmeniz avantajınıza olabilir. Çünkü grup içinde farklı objektif deneyimleme şansınız olacaktır.

İlk Fotoğrafım ve Makinem

Aklımda Nikon D90 almalıyım diye bir düşünce var. Çünkü o zaman Nikon D90 modası vardı. Lakin fiyatlar benim bütçemin çok üzerindeydi. Çanakkale’ye iş ziyaretine gittiğimde fotoğraf makinesine ihtiyacım olduğunu daha çok hissetim. Bir, sıfırdan her zaman daha iyidir mantığı ile Çanakkale’de bir teknoloji mağazasından Nikon Colipx L2 Kompak makine almaya karar verdim.

Kendime ait bir makine ile ilk çekimlerimi Çanakkale’de yaptım. Eceabatta bağlı Kilitbahir tarafında bulunan Dur Yolcu Anıtı benim ilk fotoğrafım olmuştu.

Fotoğraf: https://www.canakkalesehitlik.net/wp-content/uploads/2016/04/dur-yolcu.jpg

Çanakkale ve daha sonra diğer illerde çektiğim beş altı bin kadar fotoğrafı hard diskimin bozulması sonucu kaybettim. Hard diski analiz ettirdiğimde bin dolarlık bir rakam çıkardıkları için kurtaramamıştım. Bu elim hadise bana yedekli çalışmayı öğretmişti. Fotoğraf makine ve ekipmanı seçtikten sonra öğrenmeniz gereken fotoğraf arşivleme ve yedeklemedir. Bu konuyu da bir sonraki bloğumda kaleme alacağım.  O yüzden kendime ait makiyle ilk çektiğim fotoğrafı gösteremeyeceğim.

Neden Canon Tercih Ettim?

Takvimler 2011’i gösterdiğimde askerlik zamanım gelmişti. O senin Ramazan ayını ve bayramını memleketim olan Arhavi’de geçirmeye karar verdim. Hem biraz fotoğraf çekip hem de askerlik zamanı burada beklemeye başladım. Bayrama yakın makinem arıza vermişti. Daha önce de arızalandığı için tamir görmüştü. Ancak elimde ki tek makine buydu. Lakin ikinci kez arıza verince yaptırmak yerine yenisi almaya karar verdim. Çünkü tamir parası ile yeni makine alabiliyordum.

Aklım fikrim Nikon D90 almaktı. Askere gideceğim için bütçe sorunundan ötürü DSLR makine almıyordum. Yine kompak bir makine almaya karar verdim. Amacım Ramazan bayramdan aile fotoğrafı çekmek istiyor olmamdı. Bunun için Ankara’ya geldim. Kardeşimle birlikte teknoloji mağazasına girdik. Zaten daha önce araştırmış olduğum için en ucuz makineyi tespit etmiş ve onu olmaya karar vermiştim. Ucuz olduğu için Canon marka bir makine seçmiştim. Maksat Ramazan Bayramı’nda işimi görsün yeter. Biraz at kullan mantığı ile seçmiştim. Fiyatı sadece 100liraydı.

Kardeşimle birlikte reyondan makine aldık ve kasaya gitmeden önce DSLR makinelere bakalım dedik. Bakmak parayla değil ya. DSLR makinelerin bulunduğu reyona gittiğimizde bir kampanya gözümüze çarptı. “Canon 1000D kredi kartına 36 ay taksitle bin türk lirası”. Gerçekten güzel bir fırsattı. Lakin benim askere gidiyor olmamdan ötürü almam mümkün değildi. Kardeşim Özgür, senin karttan alalım askerden gelene kadar ben öderim dedi. Bu şekilde DSLR makineye sahip olmuştum.

Makinenin içinde ücretsiz 8 saatlik Temel fotoğrafçılık kursuda çıkmıştı. Bu kurs aracılığı ile Melik Özbek hocam ile tanıştım. Melih hocanın kurmuş olduğu Dijital Akademide önce ücretsiz 8 saatlik kursu aldıktan sonra ücretini ödeyerek 16 saatlik kursuna gitmiştim.  12 yıldır Canon makine ve ekipmanlarıma fotoğraf çekiyorum ve o gün vermiş olduğum karardan asla pişman olmadım.

İkinci EL mi Sıfır mı?

O gün tek alabildiğim makine Canon olduğu için Canon markasını tercih ettim ve Canon ile yoluma devam ediyorum. Sizde elinizde imkanlar sonucunda alabileceğiniz ekipmanı almaktan çekinmeyin. Biraz daha iyisi alacağım diye de bütçenizi zorlamanıza gerek yok. Elinizde bin lira kadar bütçeyle bile güzel makine alabilirsiniz. Benim şu an kullandığım Canon 40D ikinci el piyasasında 500-1000₺ arasında değişen fiyatlarla alabilirsiniz. Bu makine ile çok rahat fotoğrafçılığa adım atabilirsiniz. Sıfır makine almak isterseniz de 5000₺’den fiyatlar başlıyor.

Makine alırken dikkat etmeniz gereken en önemli olan bütçe olduğu için alacağınız makinenin objektif fiyatlarına bakın ona göre karar verin. Çünkü bazı markaların objektifleri pahalı olabiliyor.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment