Dijital Fırsatlar

27 Nisan 2021 Salı

Dijital fırsatlar sizin için ne anlama geliyor?

Şimdiye kadar dijital dünyada bir varlık göstermediniz. Ancak artık işletmenizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsunuz. Dijital varlığınız; online olmanız işletmenizin başarılı olmasına nasıl yardımcı olacak?
Sayıları her hecen gün artan dijital fırsatlar sizin için ne anlama geliyor? Sizlere biraz dijital dünyanın temel bileşenlerinden, bunların işletmenizle ilişkisinden ve nasıl bir başlangıç yapacağınızdan bahsetmemek istiyorum.

Bir işletmenizin olduğunu ve işlerinizin tavsiyelerle yani kulaktan kulağa pazarlama ile büyüdüğünü varsayalım. Şimdiye kadar dijital dünyada bir varlık göstermediniz. Ancak artık işletmenizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsunuz. Dijital varlığınız; online olmanız işletmenizin başarılı olmasına nasıl yardımcı olacak?

İnternette var olmanın en büyük yararlarından biri aramanın sunduğu avantajlardan faydalanmaktır. Dijital varlığa sahip olmanız kullanıcıların internete girip, sizinki gibi bir işletmeyi aradığında işletmenizi görebileceği anlamına gelir. Kullanıcının işletmenizin verdiği hizmet için arama yaptığında ve işletmenizin sonuçlarda gösterildiğini varsayalım. Bu işletmenize ne gibi avantajlar sağlayabilir? Sayısız olasılık var. Biri sizin web sitenize yönlendirme yapan bir bağlantıyı tıkladığında, sizin hakkınızda bir sürü bilgi edinebilir, internete yayınladığınız hizmetinizle alakalı içerikler hakkındaki bilgilerinizi sergileyen bir video izleyebilir. Memnun kalan başka bir müşteri yorumlarını okuyabilir, fiyatlarını inceleyebilir, mağazanızı haritada bulabilir. Vermiş olduğunuzu hizmetlerden haberdar olabilir. Soru sormak veya fiyat teklifi istemek için form doldurabilirler. Hatta sosyal medya sayfalarınıza gelerek daha da fazla ipucu fotoğraf ve video bulabilirler. Başlangıçta web sitemizde tüm bu özellikleri sunamayabilirsiniz. Ancak bu örnekler sizi dijital dünyada yapabilecekleriniz hakkında fikir verecektir.

Dijital dünyanın avantajları bunlarla sınırlı değil.  bu kadarla da kalmıyor. Dijital varlığını size potansiyel müşteriler hakkında değerli bilgiler sunabilir. Müşterileriniz ne istiyorlar ve istediklerini onlara nasıl sağlayabilirsiniz? nasıl mı? dijital Reklamcılık kullanıcılara tam olarak sunduğunuz ürün veya hizmeti aradıkları sırada hedefi belirlenmiş reklamlar göstermenizi olanak tanır. Örneğin dijital reklamcılığından yararlanarak potansiyel müşterilere reklam gösterebilirsiniz. Mesela reklamlarınızın otomobil tamiri İstanbul için arama yapan kullanıcıları gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca reklamlarınızı mağazanızı belirli mesafede bulunan yerlerde gösterilecek şekilde sınırlandırabilirsiniz. Reklamınızı tıklama, sitenizi ziyaret etmeye, form doldurma veya video izleme gibi belirli işlemleri gerçekleştirip potansiyel müşterilerinizi bulmak için analiz araçları kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Peki nasıl yapacaksınız? önce korkmayın günümüzde sunulan araçlar ve teknolojiler kolayca öğrenilebilir kullanılabilir. Hatta birçoğu da ücretsiz. Aslında birçok işletme için dijital dünyaya adım atıp online ortama geçmenin en büyük zorluğu teknolojik araçlara alışmak değil bir plan oluşturmaktır. Bu konuda ele almamız gereken ana maddelerin üzerinden geçelim

  1. Kapsam: başta web, mobil platform ve sosyal medya olmak üzere çok sayıda seçenek var. Nereden başlamak ve nereye ulaşmak istiyorsunuz.
  2. Teknoloji ve İçerik: sitenin teknik ve reklam özellikleri ile kendiniz mi ilgileneceksiniz? bu daha fazla zaman gerektirebilir. Yoksa yardım mı alacaksınız? Bu da daha fazla para gerektirebilir. Öncelikle buna karar verin.
  3. Maliyet ve zaman: gerçekçi ve bütçe hazırlayın ve makul aşamalardan oluşan bir zaman planlaması çizin. Her ikisine sıkı bir şekilde uyu.

Her gün binlerce küçük ölçekli işletme sahibi web ‘den yararlanarak istediği sonuçları elde ediyor. Hemen yan mahalledeki ve tüm dünyadaki müşterilere ulaşmak gibi büyük bir fırsat kaçırılmaz. hadi cesur bir adım atın ve dijital dünyaya geçiş yapın

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment