DEPREME HAZIR MIYIZ?

25 Ocak 2020 & Cumartesi

2020’ye Türkiye olarak depremlerle başladık

2020’ye Türkiye olarak depremlerle başladık. Manisa, Marmara denizi, Ankara’da depremler oldu

Fotoğraf: Ercan KURU
2020’ye Türkiye olarak depremlerle başladık. Manisa, Marmara denizi, Ankara’da orta şiddette depremler oldu. Her deprem sonrası gözler sürekli İstanbul ve Marmara denize çevrildi. Beklenen Marmara depreminin habercisi miydi?  Göz sürekli buradayken yıkıcı deprem haberi 24 Ocak 2020’de Elazığ’dan geldi. Afad verilerine göre 6,5 şiddetindeki deprem ölümlere ve yaralanmalara neden oldu. Ölenlere Allah’tan Rahmet yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Ne zaman geleceği belli olmayan depremlerle aslında iç içe yaşıyoruz. Bu kadar iç içe yaşadığımız bu doğal olayına ne kadar önlem alıyoruz? Deprem için kaçımızın hazırlığı ve planı var.

Deprem ne zaman geleceği belli olmamakla beraber iç içe yaşadığımız bir doğal afettir. O yüzden sürekli hazır halde bulunmamız gerekiyor. Özellikle deprem öncesinde ki hazırlığımız çok daha öneme sahip.

Mekan Güvenliği

Öncelikle yaşadığımız mekanı güvenli hale getirmeliyiz. Binamızın sağlamlığından emin olduktan sonra, dolap, soba, ısıtıcılar gibi devrimle tehlikesi olan eşyaları duvara veya yere sabitlemeliyiz. Deprem sırasında binanız yıkılmayabilir ama eşyaların devrilmesi sonucu yaralanmalara neden olabilir.

Acil Durum Planı

Evde, okulda ve iş yerinde acil durum planı oluşturmamız gerekiyor. Deprem sonrası 1. İhtiyacımız iletişim olacaktır. İletişim yolları ve toplantı noktaları konusunda bir plan oluşturmamız gerekiyor. Afat’ın belirlediği acil durum toplantı noktalarını bilmemiz ve deprem sonrası ihtiyaç halinde buraya yönelmeliyiz.

Deprem Kiti

Evde, işyerinde ve aracımızda deprem kiti hazırlanmalı. Bu kitin içinde acil ihtiyacımız olan eşyaları bulundurmalıyız. 3 günlük su, yiyeceğin yanı sıra ilaç, telefon şarj aleti, el feneri, radyo, yedek pil, düdük çantanın içinde olması gereken acil ihtiyaçlardır. Hazırlarken kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurup ona göre bir liste yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Finansal Önlemler.

Deprem öncesi alacağımız finansal önlemlerde alınabilir. Kimlik kartları, tapu sigorta belgeleri, banka cüzdanı gibi önemli evrakların kopyaları hazırlanmalı. Binaların deprem sigortası yapılmadı. Finansal önlem olarak deprem kitine içerisinde acil durumlar için kullanılmak üzere ayırdığınız belli bir para veya banka kartını da koymak olabilir.

Çök - Kapan - Tutun

Deprem sırasında panik size zarar verecektir. Depremlerde balkon veya pencereden atlayıp yaralanan kişilerin haberlerini sıklıkla izliyoruz. Deprem sırasında panik yapmıyoruz ve hayat kurtaran şu üç kelimeyi hatırlayınız. Çök, kapan, tutun. Deprem sırasında masa, koridorda, duvarların yanında hayat üçgeni oluşturacak Çök, kapan, tutun, hareketi ile baş ve boyun bölgesi korunmalı.

Kapalı bir alan içinde Güvenli bir yer bul diz üstü ÇÖK, başını       ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, düşmemek için sabit bir yere TUTUN.

Açık bir mekandaysanız, enerji hatlarından, ağaçlardan, binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşın ve daha önce belirlenen toplantı alanına yönelin.

Araçla seyir halindeyseniz güvenli bir şekilde aracınız sağa çekin.

Göçük Altında

Eğer göçük altında kaldıysanız enerjiniz tasarruflu harcayın. Bağırmak size enerji kaybına neden olacağından sesinizi duyurmaya çalışın. Etrafınız demir boru varsa bu buruya vurabilirsiniz. Düdük varsa aralıklarla düdük çalabilirsiniz.

Afet Sonrası

Afet sonrası maddi manevi destek olarak tekrar normal hayata dönüşleri kolaylaştırmalı, hasar gören binalar tamir edilmedi. Yaşlılar, hamileler, bebekler, engelliler gibi özel ilgiye ihtiyacı olan afetzedelere yardımcı olunmalı.

Son olarak

Deprem öncesi, sırasında ve sonrasında alınacak tedbir ve önlemleri her fırsatta tekrar edilmedi ve belli periyotlarda gözden geçirmeliyiz. Depremin ne zaman olacağınız bilemiyoruz ama depreme hazırlanmayı öğrenmeliyiz.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment