Davutoğlan Kuş Cenneti

15 Mayıs 2016 Pazar

Davutoğlan Milli Park; Göç yolunda ikmal yeridir.

6 balıkçık türü, 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, 80 tür ötücü kuş, bulunmaktadır.

Fotoğraf: Ercan KURU

Davutoğlan Gezi Künyesi

Ziyaret: 16.05.2016

6 Balıkçıl Türü

35 Su Kuşu Türü

10 Yırtıcı Kuş Türü

5 Baykuş Türü

80 Ötücü Kuş Türü

Soyu tehlike altında bulunan Kara leylek Türkiye’de en çok burada görünmektedir. 6 balıkçık türü, 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gök kuzgun burada en çok rastlanan kuşlardır.

Nesli tehlikede bulunan.; küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan burada görülmektedir. Gökdoğan’ın Türkiye’de 30 üreme yerinden biri buradadır.

Karabatak

Bizim ziyaretimizde ise Karabatakların havadaki muhteşem şovunu fotoğrafladık. Karabatakların sürü halinde havada V şeklinde havayı yararak ilerlemeleri ve gurup liderliğini değişmeli yapmaları ve bu değişimi seyretmek oldukça keyifliydi.

Karabataklar; uçuş sırasında seri kanat çırpar, boynunu uzatır ve sıralı sürüler halinde uçarlar. Sadece balıkla beslenen karabataklar, suya yüzeyden 3 metre derine kadar dalabilirler. Suyun içinde 1 dakika kadar kalabilme özellikleri vardır. Suyun içine dalan Karabatakların kanatları ıslandığı için kanatlarını açarak güneşin altında hem kanatlarını kurutur hem de dinlenirler.

Karabatak özelliklerini en iyi şekilde kullanarak çok iyi balık avcısıdır. Havada ve suda çok sessiz hareket edebilirler. Bu sayede balıkları kolayca avlayabilirler. Eski dönemde Asya’da balıkçılar balık avlamak için Karabatakların avcılığından faydalanmışlardır. Balıkçılar karabatakların kursaklarını tıkayarak avladığı balığı ağzından kolayca almışlardır.

Davutoğlan Nerede

Nallıhan Kuş Cenneti ;Ankara ili, Nallıhan ilçesi, Davutoğlan köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Davutoğlan Milli Parkı Tarihi İpek yolu üzerinde bulunmaktadır. Ankara ve Eskişehir’in tam ortasında bulunmaktır. Davutoğlan bu iki ile uzaklığı yaklaşık 130 kilometredir. İstanbul’a 300 kilometre, Bolu’ya 100 kilometre mesafesindedir. Bağlı bulunduğu Nallıhan ilçesine 30 kilometre uzaklıktadır. Ankara ve Eskişehir’den günü birlik olarak kolayca gidilip gezilebilir.
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf: Ercan KURU

Her zaman bana ulaşabilirsiniz...

0.531.612 0579

ercankuru@ercankuru.com.tr

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment