D Vitamini

05 Şubat 2020 Çarşamba

Kilo Vermede D Vitaminin Önemli Büyük

Mikro besinler içerisinde, vitamin gurubunda yer alan D vitaminin önemi de büyük.

Fotoğraf: Ercan KURU
Vücudumuz mikro besinlerin her birine ayı ayrı ihtiyacı var. Mikro besinler içerisinde, vitamin gurubunda yer alan D vitaminin önemi de büyük. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki D vitamini eksikliği büyük ölçüde yaygın. En büyük D vitamin kaynağı güneştir. O yüzden D vitamini kış mevsiminde ihtiyacımızı gıdalardan almamız gerekiyor. D vitamini içeren besinleri kilo kontrol programlarında mutlaka tercih etmemiz gerekiyor.

D Vitamin Eksikliği

Yorgunluk, kemik ağrıları, değişken ve dengesiz ruh halleri, üşüme ve kilo vermede yaşanan zorluklar D vitamini eksikliğinin belirtilerinden. Bu belirtilerin yanı sıra Kronik yorgunluk, diyabet, hipertansiyon, depresyon, romatizma ve kalp hastalıklarının yanı sıra özellikle osteoporoz (kemik erimesi) ve diğer kemik hastalıklarına neden olabiliyor. Bütün bunlardan korunmak için D vitamine büyük oranda ihtiyacımız var.

Ne Kadar D vitamini alınmalı?

Günlük olarak 600 IU d vitamini alınması tavsiye ediliyor. İleri yaşlarda bu oran 800 IU civarında olması tavsiye edilmektedir.  Kanımızdaki D vitamini belli bir seviyede tutmak için bu orana 1000IU a kadar çıkarılması gerekebilir.

 

Kışın güneş ışığından faydalanamadığımız için bu vitamini gıdalardan almamız gerekiyor. D vitamini yüksek gıdaların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

D Vitamin Kaynakları

Yumurta: D vitamin için yumurta sarısının biçilmiş kaftan. Bir yumurta içinde 41 IU D vitamini içermektedir. İhtiyacımız %7 sini oluşturmaktadır. Haşlanmış yumurta protein açısından da zengin bir gıda olarak da iyi bir ara öğündür.  Günde 1-2 adet yumurta tüketmeye özen göstermeliyiz.

Portakal Suyu: Meyveleri olduğu gibi tüketmek her zaman iyidir. Ancak D vitamini göz önünü aldığımızda hatırı sayılır bir yanı vardır. Tabi içindeki şeker oranına dikkat etmeliyiz. Bir bardak portakal suyu içinde 100IU D vitamini bulunmaktadır. Önerim portakalı meyve suyu olarak değil de meyve olarak tüketmeniz olacaktır.

Portakal Suyu: Meyveleri olduğu gibi tüketmek her zaman iyidir. Ancak D vitamini göz önünü aldığımızda hatırı sayılır bir yanı vardır. Tabi içindeki şeker oranına dikkat etmeliyiz. Bir bardak portakal suyu içinde 100IU D vitamini bulunmaktadır. Önerim portakalı meyve suyu olarak değil de meyve olarak tüketmeniz olacaktır.

Balık: Somon gibi balıklar omega-3 yağ asidi için önemli kaynaklarıdır. Bu balıklar da aynı zamanda iyi birer D vitamini kaynağıdır. 85 gramlık somon balığı 447IU D vitamini içermektedir. O yüzden haftalık balık tüketimine özen göstermeniz gerekiyor.

Bir bardak süt içinde 98 IU , 200 g yoğurt içinde 100 IU D vitamini bulunmaktadır. Haftalık ve günlük beslenmesine süt ve süt ürünlerine yer vermelisiniz. Kahvaltılık tahıllar ile yulaf ezmesi günlük D vitamin ihtiyacımızın %10’unu karşılamaktadır.

Kilo kontrol programlarından bulundurmamız gereken besinler özetle; yağlı balık, ton balığı, mantarlar, süt, portakal suyu, yumurta sarısı, tahıl, sığır karaciğeri, morina yağı.

Herbalife Ürünlerl ve D vitamini

Başta D vitamini olmak üzere pek çok vitamin ve mineralleri besinlerden almamız elzem. Fakat her zaman bu besinleri çeşitli nedenlerden ötürü alamayabiliyoruz. O yüzden gıda takviyelerine ihtiyaç duyuyoruz. Herbalife ürün çeşitleri içinde ki ürünleri çok iyi programlarsanız ihtiyacınız olan besinleri alabilirsiniz. İhtiyacımız olan mikro besinleri alabileceğiniz en iyi program Vitamin Deposu adı verdiğim programdır.

 

Vitamin Programı içinde Formül 1 Besleyici Shake, Formül 2 Vitamin ve mineral tableti, Xtra-Call Kalsiyum ve D vitamini desteği ve 50gr bitkisel çay ile bir aylık kilo kontrol programınızı oluşturmaktadır. Bu program içinde ihtiyacımız olan mikro ve makro besinlerin tamamı bulunmaktadır. Burada konumuz D vitamini olduğu için Bu program içindeki D vitamin değerlerini sizlerle paylaşacağım.

Formül 1 Besleyici Shake

Formül 1 içerisinde 22 det vitamin ve mineral bulunmaktadır.

 

1 öğün shake içinde 64IU D vitamini bulunmaktadır.

Formül 2 Vitamin ve Mineral Tableti


Formül 2 de 24 vitamin ve mineral bulunmaktadır

.Erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı üretilmiştir.

1 tablet Formül 2 içerisinde 400 IU D vitamini bulunmaktadır

Xtra-Cal

Xtra-Cal kemiklerimizi için d vitamini ve kalsiyum tabletidir.

 

1 tablet Xtra-Cal içersinde 30 IU D vitamini bulunmaktadır.

Vitamin Deposu

Herbalife vitamin deposu programı mikro ve makro besinlerin yer aldığı yoğun bir programdır. İçerisinde

  • Formül 1 Besleyici Shake
  • Formül 2 Vitamin ve Mineral Tableti
  • Xtra-Cal D vitamini ve kalsiyum takviyesi.
  • Herbalife Bitkisel çay

Bu program dahiliden günlük D vitamini alımımız 600-800IU aralığında olacaktır. Buda günlük D Vitamini ihtiyacımız karşılamaktadır.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment