Çubuk Karagöl

22 Kasım 2015 Pazar

Ankara'da günü birlik gidilip gezilecek bir yer.

Gölün çevresi yaklaşık 900 metre civarında. Karagöl’de 50 farklı türde bitki bulunuyor.

Çubuk Karagöl Gezi Künyesi

Ziyaret: 22 Nisan 2015

Ulaşım: Karayolu Tur

Ekip: Dijital Akademi

Mekan: Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Çubuk Karagöl parkı, Ankara’da günü birlik gidip kafa dinlemek, fotoğraf çekmek bir nebze olsa da nefes almak, sevdiklerinizle piknik yapmak isteyebileceğiniz güzel bir yer. Çubuk Karagöl Ankara’ya 75 kilometre, Çubuk merkeze 30 kilometre mesafededir. Karagöl; çeşitli ağaçlarla kaplı üç tepenin ortasında konumlanmış. Karagöl içerisinde kafeterya olmasına rağmen ziyaretim sırasında burası kapalıydı. Karagöl girişinde otopark bulunuyor. Aracınızı buraya park ederek bu alanı rahatça gezebilirsiniz. Karagöl her mevsimde ayrı bir güzelliği buluyor. Lakin sonbaharın verdiği güzellikte çok daha güzel. Her yerde sararmış yaprakların vermiş olduğu güzellikler her yeri sarmış durumda.

Karagölü yukarıdan seyretmek için gördüğüm kayalığa çıkmaya karar verdim. Yaklaşık 150 – 200 metre yukarıdaki kayaya ulaşmak için bir patika bulunuyor. Hem bu patikanın keyfini sürmek hem de güzel fotoğraflar çekmek için yolu ağırdan aldım. Kayalıklara ulaşmam yaklaşık 2 saat sürdü. Yaprakların, patikanın ve doğanın güzelliğini fotoğrafladım.

Kayalıklara çıktığımda Karagöl Tabiat Parkı ve çevresinin vermiş olduğu manzaranın üzerinde bulutların üzerinde hissediyorsunuz. Burada biraz vakit geçirip fotoğraf çektikten 2 saate geldiğim yolu 5 dakikada iniyorsunuz.

Bir yanınız göl diğer yanınız ağaçlarla kaplı yamacın arasından gölün çevresini dolabilirsiniz. Gölün çevresi yaklaşık 900 metre civarında. Karagöl’de 50 farklı türde bitki bulunuyor. Sonbaharda dökülen yapraklar gölün üzerinde farklı bir manzara oluşturuyor.

Çubuk Karagöl Tabiat parkı hafta sonu kafa dinlemek ve fotoğraf çekmek için ideal bir yer. Geri dönerken çubukta mola verip, bir kahve içmenizi tavsiye ederim. Buraya gelmişken Meşhur çubuk turşuların da tadına bakmadan geçmeyin. Burada ki turşular ev yapımı olduğunu belirmeliyim. Her sene burada turşu festivali yapılır. Daha önce bir kez festivale katılma şansım olmuştu. Çubuk festivali ile ilgi yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Çubuk Karagöl küçük ama güzel bir mekan. Burayı her mevsim kolayca gidebilir ve gezebilirsiniz.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment