Çekim Modları

21 Şubat 2020 & Cuma

Fotoğraf makinelerinde 4 temel mod bulunmaktadır

Diyafram öncelikli mod, enstantane öncelikle mod, program modu ve manuel mod. Bunlarında dışında otomatik modlar bulunabilir.
Fotoğraf: Ercan KURU
Fotoğraf çekmek için fotoğraf makineniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çekim modları bu özelliklerin başında yer alıyor. Nerede neyi nasıl çekeceğini bu modlar vasıtasıyla belirliyorsunuz.

Fotoğrafın oluşması için ışığa ihtiyacımız var. Işık olmadan fotoğraf olması mümkün değil. Fotoğrafı oluşturmak için ortamda ki bulunan ışığı da kontrol etmemiz gerekiyor. Işığı en iyi şekilde yönettiğiniz sürece kaliteli ve etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Işığı temele olarak fotoğraf makinesinin üzerinde bulunan diyafram ve enstantane ile kontrol ederiz. Makinenin üzerinde bulunan modlar da bunları ne şekilde kontrol etmek istediğimizi seçeriz.

Tüm DSLR fotoğraf makinelerinde 4 temel mod bulunmaktadır. Diyafram öncelikli mod, enstantane öncelikle mod, program modu ve manuel mod. Bunlarında dışında otomatik modlar bulunabilir. Profesyonel makinelerde otomatik modlar bulunmayabilir. Diğer makilerde fotoğraf makinesinin ışık ölçümüne göre tüm değerli otomatik olarak ayarlar ve size sadece deklanşöre basmak kalır. Fotoğraf makinenizde bu modlar olsa bile kullanmamanızı tavsiye ederim. Başta saydığım modları öğrenip yerinde kullanırsanız çok daha etkileyici fotoğraf çekmenin yanı sıra fotoğraf çekmekten büyük keyif alabilirsiniz.

Işık lensin içinde bulunan diyaframdan geçerek enstantane hızı kadar sürede sensör pozlanır ve fotoğraf oluşur. Burada ışığı ölçmeniz gerekiyor. Işık ölçme işlemimi fotoğraf makineleri otomatik olarak yapıyor. (TTL through the lens) Bize düşen ışığın miktarını ve şiddetini belirlemek.

Bahsettiğimiz 4 modu kısaca tanıyalım. Hangisinin ne işe yaradığını birkaç cümle ile bahsedeyim. İlerleyen haftalarda her bir ile ilgili detaylı bloglarım olacak.

Diyafram Modu:

Diyafram ışığın şiddetini belirleyen ve lensin ucunda bulunan küçük bir parçadır. Diyafram değerini kendimiz belirleriz. Belirlediğimiz diyafram değerine göre makinemiz ölçtüğü ışığa göre enstantane değerini kendi belirliyor.

Enstantane Modu:

Enstantane ışığın miktarını belirleyen ve sensörün hemen önünde bulunan ve ışığın miktarını belirleyeme yarayan parçadır. Enstantane modunda ışığın miktarını biz kendimiz belirleriz, diyafram değerini makineye bırakmış oluruz.

Manuel Mod:

Hem diyaframı hem de enstantaneyi kendimizin belirlediği moddur. Bu modu özel durumlar da kullanırız.

Program Mod:

Fotoğraf makinesi ışığın duruma göre enstantane ve diyafram değerlerini kendi belirliyor. Otomdaki moddan ayıran ise bu iki değeri sizde farklı seçeneklerde sunması. Ayarları değiştirdiğiniz hem diyafram hem de enstantane ayarları ikisi birden değişiyor.

Program Mod:

Bu modaların hepsini pratik yaparak tecrübe edin. Hangisini ne zaman kullanmanız gerektiğini ancak bu şekilde zaman içinde anlayabilirsiniz. Genelde insanlar başlarken enstantane modu ile başlarlar. Sonra genelde diyafram moduna geçiş yaparlar. Bu ikisini iyi kavradıktan sonra genelde diyafram mod ile devam ediliyor. Çok az kişi manuel mod kullanılır. Program modunu kullanan profesyonel fotoğrafçılar mevcut ve çok güzel işler çıkardıklarını söyleyebilirim.

Bu modların daha detaylı olarak tek tek ele alacağım bloglarım da ilerleyen haftalarda gelecektir.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment