Canon & Nikon

17 Nisan 2020 Cuma

Hangi marka fotoğraf makinesini tercih etmeli

Yeni başlayanların en çok hatta ilk sorduğu soru hangi marka fotoğraf makinesi almalıyım? Özellikle canon ve nikon karşılaştırılması çokça yapılmaktadır.
Yeni başlayanların en çok hatta ilk sorduğu soru hangi marka fotoğraf makinesi almalıyım? Özellikle canon ve nikon karşılaştırılması çokça yapılmaktadır. Teknoloji geliştikçe aynasız makinelerinde piyasaya girmesi ile birlikte farklı markalarda piyasada kendilerine yer buldular. Sadece canon mu nikon mu sorusu da genişlemiş oldu. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; üretilen makinelerin hiç biri kalitesi değil. Hepsini gönül rahatlığıyla alabilir ve kullanabilirsiniz. Yani bütün üretilen makinler çok iyi iş çıkarmaların yanı sıra teknoloji de üretiyorlar.

Amacınız, işiniz veya hobiniz fotoğraf ise sizin için markanın bir önemli yok. Makine sadece bir araç olacaktır. O yüzden iyi fotoğraf çekmek için herhangi bir markaya ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan fotoğraf konusunda bilginizi geliştirmek. Eğer markaya takılırsanız fotoğrafçı değil nikoncu veya canoncu olursunuz. Nikoncu veya Canoncu olmak sizi iyi fotoğrafçı yapmaz. Eğer Canonda kötü fotoğraf çekiyorsanız emin olun nikonda da kötü fotoğraf çekeceksiniz. İyi fotoğrafçı olursanız elinizde makinenin ve lensin modeli ve kapasitesi sizin için sorun olmayacaktır. Çünkü iyi fotoğrafçı elindeki ekipmanı en iyi şekilde kullanarak fotoğraf çeken fotoğrafçıdır.

Marka seçiminiz tamamen tercih meselesidir. Fotoğraf çekmek için gerekli tüm bilgiler tüm makinelerde aynıdır. Sadece tuşların ve menülerin yerleri ve şekli farklı olabilir. Onu da kullanma kılavuzundan rahatça öğrenebilirsiniz. Tüm makineler aynı prensipte çalışır. Şu da bir gerçek hangi makine ile başlarsanız onunla devam ederseniz. Çünkü fotoğraf makinelerinde esas olan lenslerdedir. Bir süre sonra lens sayınız ister istemez artacaktır. Markalar birbirine lens uygunluğu olmadığından marka değiştirmek bir hayli sancılı olabilir. Farklı marka gövdelerde farklı markaların lensleri kullanmak için çeviriciler var ama onlar almak ve kullanmak hiç de mantıklı değil.

Hangi marka gövde kullanıyorsanız ona uyumlu lensleri tercih edin. Farklı marka objektifi farklı gövdeme kullanmak için geliştirilmiş aparatlar var elbette. Ancak bunlara ayıracağınız parayı başka bir ekipmana vermek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca lensin tüm özellik ve performanslarını %100 olarak kullanamayacağınızı da aklınızdan çıkarmayın. O yüzden ilk olarak hangi markaya başladıysanız o markada en iyi fotoğraflarını çekmeye çalışın. Marka değiştirmek sizi daha iyi fotoğrafçı yapmayacağını da aklınızdan çıkarmayınız. Eğer iyi fotoğraf çektiğinizi düşünmüyorsanız bunun nedenleri araştırın. Bu nedenler arasında kullandığınız makinenin markası olmadığını da bilin. Her marka makineden dünyaca ünlü fotoğrafçılar ve fotoğraflar çıkmaktadır.

Fotoğrafı; fotoğraf makinesi değil fotoğrafçı çeker. Fotoğraf makinesi sadece araçtır.

Benim Canon Tercih Etmemin Sebebi

Marka kişisel bir tercihtir. Bu tercihin nedeni kişiden kişiye değişir. Herkesin marka tercihi farklıdır. Kimi maliyeti göz önüne alır, kimi çevre tavsiyesi, kime de rast gele alır. Benimde Canon seçme nedenim biraz tesadüfü biraz da ekonomik nedenlerden.

Ben 2006 Nikon Colpix L2 makine ile başladım. 2011 yılında kadar da yanımdan ayırmadan kullandım. Ancak bu dönemde makinem arızalandı. Yeni bir makine arayışına girmiştim. Askere gideceğim içinde yine kompakt bir makine almayı düşünüyordum. Hem ekonomik hem de kalite bir makine olması benim için önemli idi. Nikon DSLR makine alacak ekonomik durumum yoktu. Nikon’un kompak makinelerde pahalıydı.

Teknoloji marketleri gezerken Canon’un çok uygun bir kompak makinesine karar vermişken reyonun diğer tarafında Canon 1000D fiyatı ve ödeme şartları bana göz kırpmıştı. O zamanın fiyatı ile 1000₺ ve kredi kartına 36 ay vade imkânı veriyordu. Çanta ve hafıza kartlı ile birlikte 1100₺’ye SLR makine sahibi olmuştum. Ayda yaklaşık 35₺ taksitle ilk DSLR makine sahibi olmuştum.

Aslında hep SLR makine için çevremin de etkisi ile aklımda hep Nikon makine vardı. Ancak fiyatlarını bana çok uygun gelmediği için hep erteledim. Sonuçta amatör olarak fotoğraf çekecektim neden daha fazla vereyim diye düşündüm. Ayrıca fazla verecek ekonomik durumunda pek yoktu o zamanlar. Ya nikon ya hiç felsefesi yerine bir tane SLR makinemin olması benim için daha iyi bir seçenekti.

Şimdi ise vermiş olduğum karardan son derece memnunum. Bu demek değildir ki Nikonlara soğuk bakıyorum. Nikonda son derece kalite lensler üreten firma. Zaten piyasanın liderliği Canon ve Nikonda olması kalitelerinden dolayıdır. Makalemin başında dediğim. Sadece bu iki markaya odaklanmanız gerekmiyor. Başka markalar size daha farklı seçenekler sunabilir. Örneğin; Fujifilm aynasız makineleri test etme fırsatı bulmuştum. Gayet başarılı çekimler yapabiliyorsunuz.

Makine Alırken Tavsiyeler

Benim SLR makine geçişim biraz tesadüfi oldu. Ancak siz makine alırken işinizi tesadüflere bırakmayın. Makine seçimi yaparken edindiğim tecrübeleri burada paylaşmak isterim.

    1. İhtiyaçlarınızı iyi belirleyin: İhtiyaçlarınız kesin olarak belirleyin. İhtiyacınız olmayacak özellikler sizin için maliyetli olabilir. Örneğin; Full frame makineler crop faktörlü makinelere göre daha pahalı olacaktır. Eğer sizin işiniz crop faktör bir makine görüyorsa crop faktörlü makine alabilirsiniz.
    2. Lens seçimi: Eğer fotoğraf yeni başlıyorsanız ilk başta makinenin üzerinde gelen lens sizin için yeterli olacaktır. Başka lens almayın. Çünkü bir çok kişi bir hevesle makine ve birden fazla lens alıyor. Sonra hevesleri kaçınca ellindeki makineleri çok düşük fiyatlara satmak zorunda kalabiliyorlar. Dslr fotoğraf makine ile fotoğraf çekmek herkes için uygun olmayabilir. Eğer fotoğraf çekmeye kesin karar verdikten sonra lensleri peyder peyi alabilirsiniz.
    3. Ne tür fotoğraflar çekeceksiniz:Ne tür fotoğraf çekeceğinizi karar vermelisiniz. Fotoğrafa kolay olduğu için birçok kişi manzara fotoğrafçılığı ile başlar sonra farklı alanlara yöneliyorlar. Fotoğraf tarzınızı bulmanız gereksiz lenslere para vermenizi de engelleyecektir. Makro fotoğrafı seviyorsanız geniş lens almanıza gerek yok.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment