Böyle Bir Köy İstiyorum

12 Ağustos 2021 Perşembe

Hakkını arayan, üretimi yapan çalışan ve işleyen bir köy hayalim var. Tıpkı aşağıdaki hikâye deki gibi.

Aşağıdaki hikâye bir köyde gerçekleşen bir hikâye. Bu köy bizim ülkemizde olmasını çok isterdim ama bizim ülkede değil. Hangi ülkede olduğunu belirtmiyorum

Aşağıdaki hikâye bir köyde gerçekleşen bir hikâye. Bu köy bizim ülkemizde olmasını çok isterdim ama bizim ülkede değil. Hangi ülkede olduğunu belirtmiyorum. Çünkü köyün hangi ülkede olduğunun aslında çok bir önemi yok. Önemli olan hikâyede gerçekleşen olay ve olay karşısında köylünün gösterdiği tepkidir. Köylünün bu hareketine karşı ülkenin gelişmiş olmasına şaşmamak gerekiyor. Fazla meraklandırmadan hikayemize geçelim.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal, pireler berber iken. Ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, az gittim uz gittim. Dere tepe düz gittim. Çayır çimen geçerek, lale sümbül biçerek, soğuk sular içerek ayla ayla bir güz gittim Bir de dönüp ardıma baktım ki ne göreyim. Uzaklarda bir köy gördüm.

Bu köyde 50 hane 260 kişi yaşıyormuş. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık. Kiminin inekleri, kimin kuzuları kiminde tavukları var. Domates, salatalık, patatesi gibi tarım ürünleri yetiştirip hem kendi ekonomilerine hem de ülkenin ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Köyün yeşilliği, dereleri, dağları, ovaları gezmeye değer bir yer. Pınarlarından buz gibi su akar, dağlarında bol bol böğürtlen yetişir. Kısacası, insanı cezbeden bir doğaya sahip.

Günlerden bir gün devlet tarafından bu köye bir ceza verilmiş. Cezanın miktarı ise kişi başına bir paket sigara parası. Köylü için miktarı çok etkileyecek bir durum değil. Köylüler toplanır bu cezanın haksız olduğunu düşünürler. Köylüler bu cezayı kendilerine sindiremezler. Kendi aralarında bir karar alıp bir avukat tutmaya karar verirler. Avukatlara danışırlar ama avukatlar küçük bir dava için bile çok para isterler. Bir paket sigara miktarı kadar cezaya karşı istenen para çok gelir köylüye. Ancak davalarında vazgeçmezler. Her hane aylık gelirini ortaya koyup ülkenin ne iyi avukatını tutmaya karar verirler.

Parayı toplayan köylüler kendi aralarında bir temsil heyeti oluşturup avukatın yanına gideler. Avukat bu kadar cüzi bir cezayı almak istemez. O yüzden fiyat biraz yüksek tutar. Maksat köylüleri bu davadan vaz geçirmektedir. Ancak köylülerin bu durumdan vaz geçemeye niyeti yoktur. Avukatın istediği ücreti köylünün seçtiği heyet kabul eder. Avukat bur duruma çok şaşırır. Ve heyete sorar:

Bir paket sigara cezası için bu kadar masraf yapaya değer mi?

Heyetten tarihi bir cevap gelmiştir.

BİZ CEZANIN MİKARINA DEĞİL, KENDİSİNE KARŞIYIZ…

Bu cevap karşısında avukat davayı üstlenir ve kazanır. Köylülerin harcadıkları para devlet tarafından ödenir.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment