Borçka Karagöl

02 Temmuz 2017 Pazar

Tabiat Harikası Artvin Borçka Karagöl

Borçka Karagöl Tabiat Parkı toplamdan 368 hektar büyüklüğünde olup içesindeki göl ve çevresi 5 hektar büyüklüğündedir.

Borçka Karagöl Gezi Künyesi

Ziyaret: 02 Temmuz 2017

Ulaşım: Karayolu Tur

Ekip: Aile Gurubu

Mekan: Borçka Karagöl

Daha önce tek başıma Borçka Karagöl’e gitme çabalarım boşa çıkmış rotamı Borçka Barajına çevirmiştim. Bu sefer toplu bir şekilde Arhavi’den bir araç tutarak Karagöle gitmeye muvaffak oldum.

Borçka Karagöl Borçka’ya 25 kilometre mesafedir. Dağlık alan olduğu için yollar virajlı o yüzden giderken dikkatli olmanız gerekiyor. Ama yol zemini temiz ve araç gidişi için uygun. Daha Karagöl’e varmadan müthiş güzellikte manzara size eşlik ediyor. Dağların ve ormanların güzelliği büyüleyici. O yüzden hemen Karagöl’e varmak istemeyebilirsiniz. Bir çok yerde durum manzaranın tadını çıkarıp fotoğraf çekebileceğiz alanlar mevcut. Karagöl kadar Karagöl’e uzanan 26 kilometrelik manzaranın yanında uzana vadi ve içinden akan dere de size eşlik edecek.

Karagöle vardıktan sonra kısa bir yürüyüş yaparak Karagöl’e giriş yapıyorsunuz. Sizi ilk karşılayan küçük bir iskele ve renkli sandallar oluyor. İskele üzerinde gölü seyredebilir, dilerseniz sandallara binip gölün keyfini çıkarabilirsiniz.

Gölün çevresi tahta iskeleden yürüyüş parkuru var. Bu parkurda gölün çevresini kolayca ve güvenle dolaşabilirsiniz. Bir bir buçuk saat gibi zamanda gölün keyfini çıkarak dolaşabilirsiniz. Durmadan yürürseniz 20-25 dakika turlayabilirsiniz.

Borçka Karagöl içinde konaklayacağız bir yer yok. Ancak çadır kurmak isterseniz çadır için ayrılmış bölümde çadır kurabilir geceyi bu güzel alanda geceyi geçirebilirsiniz. Tabi burada kamp hizmeti olmadığı için çadırınız ve gerekli ekipmanını kendiniz getirmeniz gerekiyor.

Piknik yapmak için iskele çevresinde bulunan kamelyaları kullanabilirsiniz. Ancak kamelya yakınında mangal yakmak yasak. Kamelyaların arkasında bulunan alanda mangal yakabilirsiniz. Tabi burada bulunan mangalları kullanabilirsiniz. Kendi getirdiğiniz mangalları kullanmanıza izin verilmiyor. Böylelikle aynı ayna yakılan mangal sayısında bu şekilde sınırlandırmış oluyor.Benim ziyaretim sırasında gölün girişinde bir fırın vardı. Fırında pide yaptırabiliyorsunuz. Ancak yinede buna güvenerek erzaksız yola çıkmayın.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borçka Karagöl Tabiat Parkı toplamdan 368 hektar büyüklüğünde olup içesindeki göl ve çevresi 5 hektar büyüklüğündedir. Borçka Karagöl’e Tabiat Alanı Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıkta olup, ulaşım çoğunlukla asfalt yol ve son 6 kilometresi doğal taş yol olarak ulaşım sağlanmaktadır.

sahada bulunan Karagöl ve yakın çevresinin içerdiği flor, fauna, üstün peyzaj özellikleri ve jeolojik özellikleri ile tabiat parkı özelliğini taşımaktadır. Göl heyelan gölüdür ve 19 yüzyıl başlarında bugünkü Klaskur (Aralık) yaylasının yakınlarında bir tepenin anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevrelenmiştir. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliğine sahip olup, gölde yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunmaktadır. yörenin yırtıcı kuşların göç yolu üzerinde bulunmasından dolayı yırtıcı kuşları rahatça gözlenmektedir.

Ayrıca diğer yaban hayvanlarına rastlamak da mümkün olup göl çevresi ve ormanlarda vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, da ğ tavuğu, yırtıcı kuşlar bulunmaktadır. Alana 3200 milimetrelik yıllık yağış ve sürekli bağıl nemin egemenliği altında bulunan gölün bakir bitki örtüsü ile bir yağmur ormanı ekosistemi özelliğine sahiptir

Borçka Karagöl’de Neler Yapılabilir

  • Belirlenen alanda kamp yapabilrisiniz.
  • Belirlenen alanlarda mangal yakabiir yine belirlenen alanlarda piknik yapabilirsiniz.
  • Sandallar ile göle içinde gezinti yapabilirsiniz.
  • Göl çevresini turlayabilirsiniz.
  • Kesinlikle fotoğraf çekebilirsiniz.

Yanınıza Almanız Gerekenler

  • Kamp yapmayı düşünüyorsanız çadırını yanınıza alın. Kiralama imkanınız yok.
  • Kalacağınız zamana göre yiyecek stoğunu yapın. Su almanıza gerek. En güzel suyu burada içebilrisiniz.
  • Kesinlikle fotoğraf makinenizi yanınıza alın.
  • Karadeniz’in havası belli olmaz yanınıza yağmurluk, şemsiye gibi sizi yağmurdan korucu tedbirlerinizi alın.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment