Borçka Barajı

11 Eylül 2016 Pazar

Çoruh üzerinde bulunan 3. büyük elektrik barajı

. Türkiye’nin de 59. büyük santrali konumundadır. Hidroelektrik santralleri içinde de büyüklü olarak 16. sırada yer almaktadır. Baraj yaklaşık 300bin konutun günlük enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

Borçka Barajı Gezi Künyesi

Ziyaret: 09 Eylül 2016

Ulaşım: Şehirler arası minibüs hatları

Ekip: Tek başına geziler.

Mekan: Borçka Barajı

Bazen yolculuklarımı tek başıma yaparım. Ekip halinde (minimum 3-4, maksimum 8-10 ideal sayıdır) gidip fotoğraf çekmek elbette keyifli oluyor. Bazen bir yere gitmek için kimseyi bulamıyorsunuz. O zamanlarda tek başınıza gitmeyi tercih edebilirsiniz. Memleketim olan Arhavi de bulunduğum sırada Borçka Karagöl’e gitmek istedim. 7-8 kişilik bir ekip ile minibüs tutarak çok rahat gidebilirdim. Ancak kimseyi bulmayınca tek başıma gitmeye karar verdim.

Borçka Karagöl’e gitmek için önce Borçka’ya orada minibüslerle Karagöl’e gitmeyi planladım. Sabah ilk minibüslerle Borçka’ya gittim. Yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra Borçka Karagöl yoluna vardım. Orada minibüsler bekliyordu. Onlarla gitmeyi düşünüyordum. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Minibüslerle boş olduğu için yani kimse yukarı çıkmadı için fiyat bir hayli yüksek gelmişti bana. O yüzden oraya çıkmaktan vazgeçtim. Karagöl’le aramda yaklaşık 26 kilometre vardı ve o mesafeyi yürümek için hazırlığım da yoktu.

Orada bulunan bir kamelyaya oturdum ve planlarım suya düşmüşten kendi kendime bir kriz masası kurdum. Ya geri dönecektim ya da başka bir yol bulmalıydım. Ama geri dönmek fikri cazip değildi. Mesafesi de 4 kilometre ilerlerdeydi. Karar verdim ve oraya da doğru yürümeye ve fotoğraf çekmeye başladım.

D010 Karayolu

Borçka ve barajı D010 karayolu üzerinde buluyor ve bu kara yolda yürümek zorundasınız. Şehrin bitimine kadar yürümekte sıkıntı yok. Ancak şehir dışına doğru yayalar için biraz tehlikeli. Yolda arazi şartlarından ötürü bir bölümü kıvrılarak gidiyor ve asıl tehlike burada başlıyor. Şehirler arası karayolu olması nedeni ile tırların ve otobüslerin yoğun olduğu bir yer. O yüzden burada yürürken çok dikkatli olmak gerekiyor. Tırlar, otobüsler ve araçlar güzel enstantaneler de veriyor. Belki Karagöl’e gidemedim ama yol fotoğrafları çekme fırsatım oldu. Hem gelişte hem de gidişte. Kendi emniyetimi alarak güvenli bir şekilde fotoğraflarımı çektim.

Borçka Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Borçka barajı Çoruh nehri üzerine kurulu 3. büyük barajıdır. Türkiye’nin de 59. büyük santrali konumundadır. Hidroelektrik santralleri içinde de büyüklü olarak 16. sırada yer almaktadır. Baraj yaklaşık 300bin konutun günlük enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

Borçka

Borçka; Çoruh nehri üzerine kurulu ve doğanın içinde bulunan bir şehir. Şehir Doğu Karadeniz dağlarının eteklerinde tam ortasında buluyor. Manzaranız nehir, dağ ve yemyeşil orman. Artvin gerek doğası gerekse yaşam tarzıyla bozulmamış ilimiz. Borçka da aynı şekilde doğal ve kültürel yapısını bozmadan günümüzde de dikkati çekiyor. Tabi bunun en önemli sebebi çok fazla göç almamasına bağlayabiliriz.

Borçka kıyıdan uzak dağların arasında kalıyor. Hopa Borçka arası 30 kilometre mesafesi var. Dağlardan ötürü yollar virajlı ve zaman zaman da tehlikeli olabilir. Benim ziyaretim sırasında yapım aşamasında olan cankurtaran tüneli açılan tünel ulaşımı hem kısaltmış hem de büyük ölçüde rahatlatmıştır.

Bu gezideki amacım Karagöl’e gitmekti. Ancak evdeki hesap çarşıya uymayınca Borçka’yı ve barajı gezip buralarda olabildiğince fotoğraf çekmek oldu. Daha sonra Karagöl’e gitme fırsatımda oldu. Onunla ilgili yazılarımı daha sonra kaleme alacağım.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment