Beni Dinliyor musunuz?

  • 09 Şubat 2022 Çarşamba

Salyangozların antenleri sayesinde kablosuz iletişim yapmaktadır. Canlılar arasında kablosuz iletişimi yapan en iyi canlı olduğunu biliyor muydunuz? Salyangozlar antenleri sayesinde iyi bir dinleyicidir.

İletişim aynı türün üyeleri arasında mesaj değiş tokuşudur. Sadece canlılar kendi aralarında iletişim kurmazlar. Cansız varlıklarda iletişim halindedirler. Network ağında ki; cihazların birbirleriyle iletişimini düşünün. Eğer bu cihazlar kendi aralarında iletişime geçmezler ise, bizler internet üzerinden iletişime geçmemiz mümkün olmayacak. İnternete bağlanmanız için önce bilgisayarınız modemle iletişime geçmesi gerekiyor. Modeminizde servis sağlayıcının serveri ile iletişime geçmesi gerekiyor. Birinin söylediğini diğerinin dinlemesi gerekiyor.

Elimizdeki cihazımızı düşünelim. Bu bir telefon, tablet, bilgisayar ya da akıllı bir başka cihaz olabilir. Cihazımız önce modeme bir sinyal gönderiyor; modemin de bu sinyali alması için dinlemesi gerekiyor. Modem dinleme yaptıktan sonra bu sefer servis sağlayıcının serverina bağlanıp burayla karşılıklı konuşmaya ve dinlemeye ihtiyacı var. Çok teknik detaylara girmeden şunu söyleyebilirim. Siz bu yazıyı okuyabilmeniz için onlarca cihazın birbiri ile konuşup, birbirlerini dinlemeleri gerekiyor. Bu konuşma ve dinleme sonunda sizler bu yazıyı okuyabiliyorsunuz.

Doğaya baktığımızda gök cisimleri de bir birbirleri ile yaydıkları manyetik alan sayesinde iletişime geçiyor. Dünyaya bir büyük bir gök cisminin yaklaştığı haberlerini zaman zaman duyuyoruz. Bunlar hiçbir zaman dünyamıza çarpmıyor. Bunu sebebi dünyamızın manyetik alanı. Bu manyetik alan sayesinde yaklaşan gökcisimlerine, dünyamız “ben buradayım ve yaklaşma mesajı” veriyor. Yaklaşan gök cismi de bu mesajı alıp dinleyip, yörüngesini ona göre belirliyor. Gök cisimlerinde bu iletişim olmazsa evren bir kaos içinde olup; yaşam mümkün olmazdı.

Cansız varlıklarda bile iletişimin bu denli önemli olduğu noktada, biz insanlar bu konuyu es geçmemiz mümkün değil. Zaten es geçmiyoruz. İletişimi sadece kendi aramızda değil, diğer canlı ve cansız varlıklarla sağlamaya çalışıyoruz. Buna hayvan bilimcilerin yunusların birbirleri ile iletişim sırasındaki  çıkardığı sesleri dinleyip anlamlandırmaya çalıştığını biliyoruz. Bunun ötesinde evrende dünya dışı varlık arayışımız ve onlarla iletişime geçme çabamız var. Bunu için 1977 voyager 1 uzay aracına bir ses plağı yerleştirmişlerdi. (Evrene mesaj bloğumu okuyabilirsiniz.)

İletişimin bu denli önemli olduğu bir noktada iletişimden geri durmamız gerekiyor. Özellikle tasarım ve sanatla ilgileniyorsanız. Bildiklerimizin ne kadar az ya da çok olduğunun çok da bir önemi yok. Bu bilgileri diğer insanlarla paylaştığınız sürece bilginiz değerli olacaktır. Bunu içinde diğer insanlarla iletişim halinde olmamız gerekiyor. Kendimizi duyurmamız ve başkalarını dinlememiz gerekiyor.

Canlı varlıkların iletişiminin başında ses geliyor. Canlı varlıklar kendi aralarında çıkardıkları sesler ile birbirleriyle iletişim halindeler. İnsanları ayıran ise konuşabilmemizdir. Konuşmak tek başına yeterli değil. Karşıdan aldığımız mesajları dinlemek gerekiyor.

Teknoloji; iletişim üzerinde büyük yenilikler ve kolaylıklar getirdi. Eskiden mesajlarımızı mektup aracığı ile aylar sonra ulaştırabiliyorduk. Şimdi ise anlık mesajlaşma servisleri ile dünyanın herhangi bir yerinde ki insana mesajımızı anında gönderebiliyoruz. Hem de bunu aynı anda birçok kişiyle yapabiliyoruz. Daha doğrusu yaptığımızı zannediyoruz. Zannediyoruz diyorum; çünkü anlık mesajlar çoğu zaman sağlıklı olmayabiliyor. Söylenmek istenen mesaj karşı tarafa farklı algılanabiliyor. Bu neden ötürü yazının rengi olmadığını söyleyebiliriz.

Konuşmanın ise; rengi ve tonu vardır. İyi bir konuşmacı olmasanız bile istediğiniz mesajı karşı tarafa aktarabilirsiniz… Gerçekten aktarabilir misiniz? Elbette aktaramazsınız; çünkü bunun için karşınızda iyi bir dinleyici olması gerekiyor. Tabi ki sizin de iyi bir dinleyici olmanız gerekiyor. Mesele iyi bir konuşmacı olmak değil, iyi bir dinleyici olabilmek.

Karşımızdakini, dünyayı ve evreni anlamak için bütün bunları iyi dinlemek gerekiyor. İyi birer dinleyici olabilirsek; dünyayı, dünyamızı çok tasarlar ve böylelikle iyi tasarlanmış bir dünyaya sahip olabiliriz…

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusuna bırakabilirsiniz.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment