Batum

11 Eylül 2016 Pazar

Özerk Cumhuriyet Acara'nın Başkenti

Dış içlerinden Gürcistan’a bağlı Özerk Cumhuriyet yapısına sahip Acara’nın başkentidir. Gürcistan’da subtropikal ilkime sahiptir

Dış içlerinden Gürcistan’a bağlı Özerk Cumhuriyet yapısına sahip Acara’nın başkentidir. Gürcistan’da subtropikal ilkime sahiptir. Batum’a Artvin Kemalpaşa’da buluna sarp sınır kapısından giriş çıkış yapılabilmektedir. Kimlik ile geçiş yapılabilen Batum’da günü birlik gezebileceğiniz gibi uzun süre vizesiz konaklayabilirsiniz.

Batuma’a geçmeden şunları bilmelisiniz. Kimliğinizde en ufak deformasyon olmamalıdır. Gürcistan tarafında sıkıntı çıkabilir. O yüzden bizimkiler yıpranmış kimliklerle çıkış izni verilmiyor. Batum’a girerken size giriş çıkış formu veriyorlar bunu da geri dönünceye kadar kaybetmemiz gerekiyor. Diğer bir uyarımda ilaç konusunda olacak. Batum tarafı eskisi kadar olmasa da ilaç konusunda takıntıları var. Raporlu bir ilacın var ise raporunuzu yanınıza almanız gerekiyor. Aksi taktirde ağrı kesici bile sokmamanızı tavsiye ederim. Diğer bir tavsiyem de para konusunda olacak. Batum’da hiçbir yerde yabancı para kabul etmiyorlar. O yüzden elinizdeki paranızı Batum’da kullanılan para birimi olan Lari’ye çevirmeniz gerekiyor. Bu işlemi sınırda değil içeride yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü sınırdaki bürolar dövizini daha pahalıya bozduruyorlar.

Sınırdan geçtikten sonra eğer aracınız yoksa şehir içi ulaşım ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Aracınız varsa kurallara mutlak harfiyen uymanız gerekiyor. Emniyet kemeri ve otopark en çok ceza yediğiniz noktalar olacaktır. Çünkü Türkiye’deki gibi her yere aracını park edemiyorsunuz. Araçlarınızı mutlaka otoparklar parklara çekmeniz gerekiyor. Özellikle merkezi ve gezeceğiniz yerlerde otoparklar mevcut.

Batum giriş yaptıktan sonra ilk fark ettiğiniz iklimin farklı oluşudur. Sınıra yakın olan Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa ile arasında iklimleri çok farklıdır. Batum bize göre daha sıcak bir yer. Diğer bir özelliği de Batum’un Liman kenti oluşu. Limanda Ticaret gemilerini görebilir ve bunların fotoğrafını çekebilirsiniz. Batum şehir yapısı itibari ile metropol kenti. Yüksek binaların ve değişik modellerde otelleri göze çarpan mimarisidir. Bunlar son dönemlerde yapılan binalar. Eski yapılar daha çok geniş yapıya sahip Rus mimarisinin hakim olduğu binalar mevcut. Batum’un sokakları tam bir fotoğraf resitali durumda. Arnavut kaldırımlı ve çok geniş olmayan ara sokaklara sahip. Ana yollar ise oldukça geniş ve rahat. Batum liman kenti olmasının yanı sıra kumar turizmi de hakim. Kumardan uzak durmak lazım. Burada kumarın saati yok diyebilirim. Sokaklarda fotoğraf çekerken kumarhanelerden gelen sesleri duyabilirsiniz.

Yemek konusunda merkezde bulunan Türk lokantalarından yemek yiyebilirsiniz. Burada birde cami bulunmaktadır. İbadetlerinizde bu camide yapabilirsiniz. Caminin mimarisi bizimkisine biraz benze de kubbesinden farklılık göz çarpıyor. Minare konusunda bir farklılık yok. Burada hakim olan din ise Hristiyanlık. O yüzden bir çok yerde kilise görebilirsiniz.

Batum Meydanı

Sahil boyunca bulvar Batum’un canlılığını gözler önüne sergiliyor. 7 kilometrelik bulvarda palmiyeler, parklar, heykeller, çeşme, cafeler bulunmaktadır. Uzun bir vakit ayırmanız gereken bir yer diyebilirim. Bulvardan sahile de gidebilirsiniz. Sahilde kumsalın yanı sıra yürüyüş ve bisiklet yolları da mevcut

Chacha Kulesi

Bu yapının bir benzerini İzmir Konak da görmüş olabilirsin. Çünkü oradaki saat kulesinin aynısını burada yapmışlar. Meydanın içinde yer alan saat kulesi de görülebilecek yerlerde biri diyebiliriz.

Alfabe Kulesi

130 metre yükseklikte olan kule Batum’un modern mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Yapısı insan DNA’sı şeklinde tasarlınmış.  Çevresine de Gürcü Alfabesini yerleştirmişler. Bu yüzden kulenin adı alfabe kulesi adı verilmiş. Kuleden yukarı çıkmak için bir asansörde bulunuyor. Çıkma fırsatınız olursa Batum’a tepeden bakabileceğiniz yerden biri.

Sea Port (İskele)

Batum limanın tarihi eskilere dayanmaktadır. Liman kentin özelliğini tamamlayacak düzeyde bir limana sahip. O yüzden liman ticareti yönünden gelişmiş bir yer. Fotoğraf olarak da güzel kareler sunuyor.

Dönme dolap

Batum’a tepeden bakarken keyfi alacanız noktalardan biride dönme dolap. Dönme dolaba binerek 15 dakika içinde farklı açılardan Batum’a bakış atabilirsiniz.

Ters Ev

Sınır geçtikten sonra merkeze girmeden sol tarafta kalıyor Eğer günü birlik gideceksiniz burada çok fazla oyalanmanıza gerek yok. Çünkü buradan çok daha güzel yerler olduğunu ve vaktinizi oralara yönlendirmenizi tavsiye ederim.

Oteller

Batum’da çok farklı mimarilere sahip otellere rastlayabilirsiniz. Bilindik otel mimarisinin çok dışında ilginç ve tematik otelleri görebilirsiniz. Bu otellerin fotoğrafını çekmek için ziyaret edebilirsiniz. Vize ve pasaport sorunu olmadığı içinde bir kaç gece konaklayabilirsiniz.

Teleferik

Batum’u seyretmenin en güzel noktası şüphesiz ki teleferikle yukarıya tırmanmak. Teleferik çıktığınız dağın adı Anuria Dağı. Burada bütün Batum’u çok rahat görebilirsiniz. Hem sahip tarafını hem iç taraflarını görmeniz mümkün. Burada benim gördüğüm ilk durum sahil kısmı ve iç kısım arasında ki gelir farkı. İç tarafta insanların kaldığı yerlerin durumu içler acısı diyebilir. Burada insanlar derme çatma barakalarda yaşarken sahil tarafta bunu tam tersi biri zenginlik akıyor. Fakirlik ve zenginlik ayrımı neresi diye sorsalar Batum Teleferik diye cevap verebilirim.

Botanik Bahçesi

Belki de görebileceğiniz en büyük botanik bahçesi burası diyebiliriz. Aslında burayı gezmek için tam bir gün ayırmak gerekiyor. Burada 1880 beri dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen bitki ve ağaçları bulabilirsiniz. Burayı sadece baştan aşağı gezmen 1,5 saat zamanınızı alabilir. Bahçede Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor.

Batum modern mimarinin örneklerini görebileceğiniz bir şehir merkezine sahip. Mimari fotoğrafçılık açısından oldukça keyifli. Doğa ve makro fotoğrafları seviyorsanız Botanik bahçesinde aradığınızı bulabilirsiniz. Teleferik ile Anuria Dağına çıkarak panoramik fotoğraf çekebilirsiniz.

Fotoğraf Ekipmanları

Batum tam bir fotoğraf resitali. O yüzden çeşitli lensleri yanınıza almanızı tavsiye ederim. Geniş açı lens ile mimari fotoğrafları tam kadraja sığdırarak çekebilirsiniz. Teleobejktif ile kuytu bir yer geçip uzaktaki insanların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Teleferikle Anuria Dağına çıkarsanız teleobjektif ile binalara zom yaparak yakın çekim yapabilirsiniz. Makro lensinizde Botanik bahçesinde çiçeklerin fotoğrafını çekmek için kullanabilirsiniz. Akşam karanlığına kalmayacaksanız Tripot götürmenize gerek yok. Ama özellik yazın güneşin dik geldiğini saat dilimlerinde kullanmak için ND filtre alabilirsiniz.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment