Alışkanlıklar

24 Mart 2020 & Çarşamba

Korona virüs alışkanlıkları değiştiriyor mu?

Hayatımıza gözle görülmeyen bir canlı organizma girdi. Korona virüs. Bu virüs bütün hayatımızı etkilediğini gibi alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Her zaman ki güvenle işlerimize gidemiyoruz.

Korona Virüs

Hayatımıza gözle görülmeyen bir canlı organizma girdi. Korona virüs. Bu virüs bütün hayatımızı etkilediğini gibi alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Her zaman ki güvenle işlerimize gidemiyoruz. İmkânı elverenler evlerinden çalışmaya başladı. Belki de bu süreçten sonra ülkemizde home ofis olgusunda bir artış yaşanabilir. Evden de çalışabileceğini görmüş olduk. İşe gidip gelme alışkanlığımız değişti. Marketler akşam saatinden sonra kapatma kararı aldı. Akşam dışarı çıkma alışkanlığımızda değişti. Akşamları evde çıkmak için bir sebebiz yok gibi. Evlerimizde ailemizle daha fazla vakti geçirme fırsatımız oldu. Korona virüs alışkanlıklarımızı istesek de istemesek de değiştiriyor. Hayatımıza yeni alışkanlıklar getiriyor.

Alışkanlıklarımızı her zaman dış faktörler mi değiştirecek? Hayatımıza edindiğimiz iyi ve kötü alışkanlıklarımız var. Bu alışkanlıkların birçoğu özellikle kötü olanları dış faktörlerin etkisi alında ediniyoruz. Yoksa özünde kimse kötü alışkanlık edinmek istemez. Kötü alışkanlık deyince öyle hemen alkol sigara gibi spesifik şeyler gelmesin. Zamanı kötü kullanma, kitap okumama, boş verme, erteleme, kötü beslenme, düzensiz uyku ve bunun gibi birçok hayatımızda olan ve bize fayda sağlamayan birçok kötü alışkanlık sayabiliriz.

Alışkanlıklar artık rutin olarak yaptığımız hatta bir süre yaptığımızın bile farkında olmadığımız davranışlardır. Zaman zaman bunlardan kurtulmak istediğimiz olabilir. Çabaladığımız ama kurtulamadığımız alışkanlıklarda olabilir. Alışkanlıkları elde ederken bizi tetikleyen etkenler var. Onları bırakmak için de bazı tetiklere ihtiyacımız var. Tüm dünyayı saran korona virüs birtakım alışkanlıklarımızı bırakmamızı veya ertelememizi tetiklemedi mi? Alışkanlıklarımızı terk etmek için o zaman kendi tetiklerimizi kendimiz bulmamız gerekiyor.

Alışkanlıklarımızı gözden geçirelim ve hangi alışkanlığımızı değiştirmek istiyoruz veya hangi alışkanlıkları elde etmek istiyoruz sorusuna öncelikle cevap verelim. Sonra bu alışkanlıkların bir röntgenini çekelim.

Alışkanlığımızın tetikleri

Alışkanlıklarımızı yapmamız için bazı tetikler var. Bu tetikler bizim alışkanlığımızı tetikleyip eyleme geçmemizi sağlıyor.

  1. Saat kaç: Alışkanlıklarınızı hangi zaman diliminde gerçekleştiriyorsunuz. Bazen alışkanlıklarımızı günün belli saatleri tetikliyor olabilir. Saat 15:00’de çay, kahve veya sigara içmek.
  2. Neredeyim? Bazı alışkanlıklar belli mekanlar yapılıyor. Yanı o mekân girdiğinizde alışkanlığınız tetikleniyor.
  3. Yanında Kimse Var mı? Alışkanlıklarınızı yanınızda birileri varken ya da kimse yokken yapıyor olabilirsiniz. Kimse yokken burnunuzu karıştırıyor veya birileri varken yemeği fazla kaçırıyor olabiliriz.
  4. Başka bir olay. Alışkanlıkların bazıları bir önce yapmış olduğunuz eylemden ötürü yapıyorlar olabilirsiniz? Yemekten sonra diş fırçalamak gibi. (Alışkanlık her zaman kötü olmak zorunda değil)
  5. Duygusal Halin Nedir? Duygularınız alışkanlıklarınızı tetikliyor olabilir mi? Mutsuz olduğunuzda yemek yemek gibi.

Alışkanlıklarınızı bu beş maddeden biri tetikler. Bazın üç tanesi birden den tetikleyebilir. Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz tüm alışkanlıklarınıza bu beş soruyu sorgulayın bakalım neler çıkacak?   Unutmayan her alışkanlık kötü olmayabilir. İyi alışkanlıklarda bu tetiklerden etkilenir. Yani yeni bir alışkanlık için bu tetikleri kullanabilirsiniz.

Benim yalnız kaldığım dönemlerde sosyal medyada geçirdiğim vakit daha fazla oluyor. Sosyal medyada daha fazla vakit geçirmemi tetikleyen 3. Soru Yanında Kimse Var mı? Sorusu.

Diş fırçalamak eylemi yemeklerden sonra yapılır. Diş fırçalamayı tetikleyen yemek yeme eylemedir.

Genel olarak sayfamda yayınladığım blogları belli gün ve saatlerde yayınlıyorum. O saatlerde yayınsa girmesi öncesinde çalışma yapmam gerekiyor. Bu çalışmaları odamda masamın başında yapıyor. Bu eylemem, Saat kaç: Neredeyim? Yanında Kimse Var mı? Sorularına cevap bulabiliyorum.

Alışkanlığımızın Ödülleri

Alışkanlıkların tetiklerini bulduğumuza göre şimdi ikinci adıma geçebiliriz. Alışkanlıklarımıza sebep olan sadece tetikleyiciler değil. Alışkanlığımızın sonunda elde ettiğimiz sonuç yani ödüllerdir. Ama elde ettiğimiz gerçek bir ödül. Alışkanlıklarımız bizi ödüllere götüren bir yoldur. Eğer alışkanlığınız esas ödülü bulabilirseniz bu ödüle giden yolları değiştirerek beğenmediğiniz alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve yeni alışkanlıklar elde edebilirsiniz.

Korona virüs nedeni ile bir çoğumuz evdeyiz. Yeni bir alışkanlık edinme zamanı geldi. Bu alışkanlık evden çalışmak. Evimizin bizim konfor alanımızın tam ortasıdır. O yüzden evden çalışmak biraz zor. İş yerinde gurup çalışmasını yaptığımız için tek başımıza çalışma disiplini elde etmek içinde bir fırsat bizim için.

Evden çalışma alışkanlığını kazanma

Korona günlerinde evde tek başına çalışma alışkanlığını elde etmeniz ilerde size büyük faydalar çalışacaktır. Öncelikle çalışmak için tetiklerinizi seçin. Saat olabilir, mekân olabilir, elinizde beş tane tetik var bunlarında en az birini en çok üç tanesini kullanabilirsiniz.

Saat 7:00’de odamdaki masamda her sabah kaldığımda bir saat işlerime odaklanarak çalışacağım.  

Saat kaçta, nerede, başka bir olay sorularına cevap vererek üç adet tetikleyici kullanarak işlerim için tetikleyici kullandım.

Tabi bunun işlerin birde ödülü olmalı. Ödülde; erken kalkıp çalıştığım için güzel ve sağlıklı bir kahvaltı olabilir.

Bunu evde kaldığınız süre içinde her gün yaparsanız bir süre rutine bağlamış olur ve rutine binen davranışlar artık sizin alışkanlığınız olacaktır. Rutin; alışkanlığımızın üçüncü ve son evresi.

Toparlayacak olursak; alışkanlıklarımızın birinci evresi tetikleyiciler, ikinci evresi ödül, üçüncü evresi ise rutine bağlamak. Böylelikle Korona virüs neden ile eve kapanarak virüsün yayılmasını mâni olurken kendinize yeni alışkanlıklar elde etmiş oluyoruz. Yeni alışkanlıklarınız hayırlı olsun.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment