Sorunlarla Başa Çıkma

26 Mayıs 2020 Salı

Sorunlarla baş edemiyor musunuz?

Sorun çözmek ve çözüm için çalışmanız yeteneklerinizi güçlendirir. Daha zorlu sorunlarla mücadele etmek için özgüven kazandırır

Günlük yaşamımızın içerisinde ne kadar çok sorunla uğraştığınızı hiç düşündünüz mü? Sorunlarınız nasıl çözüyorsunuz? Sorun çözmekteki başarınız nedir? Çünkü sorun çözme başarınız aslında sizi başarıya götüren bir unsurdur. Dert etmeyin sorunlar illaki çözülür. Dünyada bir olmuşa birde ölmüşe çare yoktur. Önemli olan sorun çözerken ne kazandığınız ve ne kaybettiğinizdir. Sorun çözümlerinde en çok zaman ve para kaybına uğrarsınız. Sorun çözmedeki beceriniz çok iyi olursa bunları kaybetmek yerine kazanmaya başlarsınız. Sonuçta sorunlar halledilir. Ama kaybederek ama kazanarak. Bu tamamen sizin ellerinizde.

Başarılı sorun çözmenin yollarından bahsedelim.

Tahmin Etmeyi Bırakın

Bir sorun karşısında ilk yaptığımız o sorunun nedeni ve çözümünü tahmin etmekle başlarız. Çünkü tahmin etme beynimiziz doğal bir sürecidir. Hızlı karar vermemiz gereken durumlarda tahmin etme yoluna başvururuz. Ancak kısa sürede tahmin yoluyla çözeceğimiz sorunlar için elimizde çok az bilgi vardır. Bu az bilgi bizi doğru sonuca götürmeyecektir. Götürse de arkasında başka bir problemin gelmesine ön ayak olmuş olabilirsiniz. Basit sorunlarda tahmin yoluyla çözüme gidebilirsiniz. Ama bu sizi sadece basit sorunlarla mücadele etme yeteneği kazandıracak ve komplike bir sorunda başarılı olamayacaksınız.

Sorun çözmek için sorunun meydana geldiği bölgede detaylı bir inceleme yapmanızı tavsiye edilir. Masa başında yaptığınız çözümler tahminden öteye gitmez. Saha incelemesi sorunu daha doğru bir şekilde çözmenize yardımcı olacaktır.

Sorunu Analiz edin.

Sorunla ilgili çözüm ararken bütün duyu organlarınız kullanarak sorunu analiz etmeye çalışın. Sorunu önce dinleyin. Bunlar hakkında notlar tutun. Sorunu yerinde görmenizde fayda olacaktır. Sorun ile ilgili uzman kişilerden bilgi ve tavsiye aldın. Başkalarıyla ortaklaşa çalışın. Bugün bunların sonucun da sorunun çözüme ilişkin bir yol haritası çıkarın. Sorunu ve sorunları çözmek için tahmininizden çok daha fazla veriye ihtiyacınız olacaktır. Bütün bunlar için çok fazla acele etmeyin. Bütün bunları kısa sürede yapmaya çalışırsanız kısa sürede bunalabilirsiniz.

İş yerinizde bir sorun çıktı. Bu sorunun için çözümü için dışarıdan destek almanız ve para harcamaz gerekiyor. Sorunun çözümü buldunuz. Soruna ilişkin bir analizin yok ise patronuz bu bütçeyi size vermek istemeyecektir. Ancak  sorunu iyi analiz edip çözümü de kesin olarak ortaya koyarsanız o zaman bütçe sizindir.

Cehaletinizi kabul edin

Faruk eczaneni nerede. Faruk eczanesi…

Arkadaşım bilmiyorsan bilmiyorum demeyi öğren. İllaki her şeyi bilmek zorunda değilsin. Zaten her şeyi de bilmen mümkün değil. O yüzden sorunlarla mücadele için sorunu ve çözümünü öğrenmeye başla. Bilmek seni yanıltabilir. Eğer gerçekten biliyorsan o zaman bildiklerini öğren. Yani bildiklerini baştan tekrar et. Öğrenmeye başladığın andan itibaren sorun çözmedeki yeteneğin gelişecektir. Çevrendekiler de bildiğini ispatlamak zorunda değilsin. Bırak bilmediğini düşünsünler. Sen öğrenerek bu işin üstesinden zaten geleceksin. Çünkü sorunlarla nasıl mücadele etmenin öğrenmekten geçtiğini biliyorsun.

Öğrenmek için soru sormaktan da çekinme. Bilmiyorsan sor, biliyorsan emin olmak için sor. Sorun çözmek için bilemediğini saklamanın bir faydası olmayacaktır. Çünkü bir kişi her şeyi bilemeyeceğini bilmelisin.

Hangi Sorunu Çözdüğünü Bilin.

Hatalı bir şekilde tanımlanmış bir sorun çözüme giden yolda hata yapmanıza neden olacaktır. Bu da boşa geçen bir zaman ya da para anlamına geliyor. Sorunuz ölçülebilir bir değişkenliğe sahip olup olmadığına bakın. Bu probleme tarafsız bir bakış açısıyla bakmanızı sağlar. Musluğunuz damlatıyorsa; Musluk arızalı çalışmıyor demek yerine, musluğun contası aşınmış demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü musluğun arızalı olduğu söylemek musluğun değişmesine neden olabilir. Halbuki sizin derdiniz musluk ile değil conta ile. Bir conta için musluğu değiştirmek istemiyorsanız hangi sorunun çözmeniz gerektiğine karar verin.

“Sadece fikre dayalı alınan kararlar, sorunlarda yanlış uygulandığında süreci bozar”

Uzmanlara bel bağlamayın

Sorunlarla karşılaştığınızda uzmanlar görüşüp onlardan yardım almanız gerektiğinden bahsetmiştim. Ancak uzmanlar size her zaman yardımcı olamayabileceğini de unutmayın. Ve her durumda onlara bel bağlamaktan kaçının. Çünkü uzmanlar her duruma yeni bir bakış açısıyla bakmazlar. Onların bir süreçleri vardır ve o süreç çerçevesinde size yardımcı olmaya çalışırlar. Bu da sizin sorununuza karşı bir çözüm getirmeyebilir. Kilo vermek için bir diyetisyene gittiğinizde size bir diyet listesi verecektir. Sizin sorununuz beslenme kaynaklı değil başka bir fizyolojik rahatsızlık ötürü ise diyet listesi sizde işe yaramayacaktır.

Uzmanlardan olabildiğince faydalanın ama onlara çok fazla bel bağlamayın. Burada hangi uzaman danışacağınız da aslında başlı başına bir sorun olabilir.

Basit Çözüme İnanın.

Her problemin çözüm sandığınız kadar karmaşık olmayabilir. Sorunuzun çözümü çok basit olabileceğini her zaman göz önüne alın. Günümüzde insanların uyku problemi var. Bunu çözmek için bazıları uyku haplarına yönelebiliyor. İlerleyen zamanlarda o hapa bağımlı hale getirebilir. Bunun yerine akşam yediklerinizi değiştirerek uykunuzu kaçıran nedeni bulmanız daha basit  ve etkili olabilir.

Karmaşık bir sistemde basit çözümü bulmak için, sorunun nedenin kesin olarak bilmelisiniz. Sorunuzu bir uzmana ihtiyaç duymadan tanımlamanız gerekiyor. Sorunun kaynağını gösterebilmelisin. Her zaman basit çözümler bulmaya çalışın.

Hedefe Kilitlenin.

Kompleks sistemlerde sorunlar karmaşık olabilir. Sorunun bir çok nedeni olabilir. Bunlar çok iyi odaklanmanızı gerektirebilir. Sorun karşısında bir çok neden varsa soruna odaklanarak bunları araştırın ve basitleştirin. Büyük bir sorunu çözmek için onu para ile çözmeye çalışmayın. Sorunun temelindeki basit çözümleri bulun.

Sorun çözmek ve çözüm için çalışmanız yeteneklerinizi güçlendirir. Daha zorlu sorunlarla mücadele etmek için özgüven kazandırır

Gerçeğe Dayanan Kararlar Alın

2011’de karın ağrısı şikayeti ile gittiğim iki hastane kesin bir karar vermeden sadece tahmin üzerine beni ameliyat etmek istedi. Ameliyatın adı bile belli değil. İçini açıp bakacağız. Bu tür bir yaklaşım karşında şiddetli karın ağrılarım devam etmesine rağmen kabule etmedim. Çünkü ortada gerçek bir tanı yoktu. Gittiğim üçüncü hastaneye rapor ve tetkiklerle gittiğimde bana bu sonuçlarla ameliyat edilmez dediler. Beni 24 saatlik bir gözlem sonrası apandisit patlamak üzere ameliyat etmeliyiz dediler.

Sorun karşısında tahmin değil gerçeklere dayanan kararlar almak gerekiyor. Sağlık konusunda gerçekçi kararlar hayat kurtardığı gibi diğer alanlarda gerçeğe dayalı bilgiler hayat kurtaracaktır.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment