Pardus’da Proteus

28 Şubat 2009 & Cumartesi

Pardus üzerinde Proteus Nasıl Çalışır?

Mekatronik eğitimimin son dönemine girerken okul projesi için robot yapmaya karar verdim. Robot için gereken programları Pardus altında yapmak istiyordum.

Mekatronik eğitimimin son dönemine girerken okul projesi için robot yapmaya karar verdim. Robot için gereken programları Pardus altında yapmak istiyordum. Öncelikle proteus7.0 wine aracılığı ile kurdum. Program çalıştı. Daha önceki yapılan devreleri açabiliyor ve simile edebiliyordum. Ancak bir sorun vardı. Kütüphanesi çalışmıyordu. Hal böyle olunca yeni bir devre çizemiyordum. Proteus7.0 kullanmak için Windows’u sanal olarak Pardus altında kurmak zorunda kaldım.

Bir hafta böyle kullandım ama sorunlar bitmiyordu. Devreyi çizerken pat diye Proteus 7.0. kapanıyor ve emeklerim boşa gidiyordu. Başka bir boyutu ise Windows kullanmak canımı sıkıyordu. Proteus’u nasıl Pardus altında çalıştırabilirim diye bir araştırma yaptım. Birkaç forumda Pardus altında çalıştığını yazıyordu. Ama nasıl çalıştırdıklarını yazmıyordu. Eee bee kardeşim madem çalıştığını iddia ediyorsun. Nasıl çalıştırdığını yaz da bizde faydalanalım değil mi?

Daha sonra eski sürümü denemek istedim. Wine ile Proteus 6.7 kurdum güzel güzel çalıştı. Sonra 7.0 denedim ve çalıştığını fark ettim. Daha önce vermiş olduğu dll hatasını artık vermiyordu. Ancak problemler bitmedi. 7.0. çalışmasına çalışıyor fakat 6.7 nin kütüphaneleri ile çalışıyor. 6.7. ise bazı simülasyonlar başarılı değil. 7.0 ‘da simülasyonlarda bir sorun yok. Sanırım bu ikili birlikte kullanacağım gibi duruyor. Ama Pardus üzerinde elektronik ve robotik faaliyetlerim ve çalışmalarım son hızıyla devam edecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment