Sorgun Yaylası ve Göleti

Sorgun yaylası Ankara’nın 120 km kuzeyinde kalır. Güdül’e bağlı yaylarda insanlar yazın hayvancılık ile uğraşır. Ancak kış mevsiminde halk şehir merkezlerine indiğinden ötürü burada kimseler kalmaz. Adeta terk edilmiş gibidir. Evler ve konaklar kışın karın altında güzel enstantaneler vermektedir.  Burada karın ve kışın keyfini rahatça burada çıkarabilirsiniz. Fotoğraf merakınız var ise güzel pozlar çekebilir, karda yürümeyi seviyorsanız da kar üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Sorgun yaylasının 2km ilerisinde de sorgun gölü bulunmaktadır. Kış mevsiminde sesiz sakin olan Sorgun göleti milli park statüsündedir.  Çevresi çam ağaçları ile çevreli bu alanda mangal yakabilir, fotoğraf çekebilir ve yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz aylarında ise kamp kurabilirsiniz. Kışın göl donmaktadır. Ancak üzerinde yürüyebileceğiniz kadar bir buz kütlesi bulunmamaktadır. En azından benim gittiğimde o kadar dayanıklı değildi.

Kış mevsiminde sesiz ve sakin olduğunda arkadaş gurubu ile buranın keyfini günü birlik olarak çıkarabilirsiniz. Mangal yakmanın yanı sıra kar topu oynayabilir ve kardan adam yapabilirsiniz. Şehirlere yakın olmasından ötürü yaz ayları özellikle hafta sonları bu kadar sakin olmayabilir.

Nasıl Gidilir?

Ankara’dan Ayaş üzerinden giden gidebilirsiniz. Ayaş’ı geçtikten 10km sonra sağ tarafa Güdül ayrımı bulunmaktadır. Bu yol sizi Güdül’e götürecektir. Hemen Sorgun yaylasına çıkmadan önce önce Güdül’ün içini dolaşabilir ve buranın meşhur leblebicilerinden leblebi alabilir, leblebinin tarihini birde buradan dinleyebilirsiniz. Güdül’de biraz mola verdikten sonra Yeşilöz köyüne doğru dola devam ediyoruz. Yeşilöz köyünden 10-12 km sonra sorgun yaylasına varabilirsiniz.

Kış mevsimi ve Sorgun yaylasında kimse olmamasına rağmen yollar asfalt ve açıktır. Kışın gitmeyi planlıyor iseniz yine de yol ve hava durumun kontrol etmekte fayda var.

Panorama

Kullanılan Ekipmanlar: Canon 40D – Tamron AF17-50mm F/2.8 Di-II LD Aspherical & Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO & Fotoğraflar: Ercan KURU % Etkinlik: Dijital Akademi Taraklı, Göynük, Çubuk Gölü Gezisi & Mekan: Sorgun yaylası ve Gölü & Tarih: 31.01.2016 & Ulaşım: Ankara üzeri Karayolu & Konaklama: Günü birlik

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment