Göynük

Göynük; Bolu ilinin tarihi yapılara sahip ilçesidir. Kentin içerisinde 137 adet tarihi konut, 21 cami, türbe çeşme, hamam ve hazire olmak üzere toplam 158 mimari esere sahiptir. Bu sebepten ilçe Kentsel Sit alanı ilan edilmiştir.

Göynük ilçesinin belli başlı eserleri ise şu şekildedir:

Akşemseddin Hazretleri Türbesi: 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Hocası Akşemseddin için yaptırdığı türbe ilçenin merkezinde ziyaret edilebilir.

Gazi Süleyman Paşa Cami: Osmanlı eserleri içinde sağlamlarından biri olan cami; 1331-1335 tarihleri arasında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami, tek şerefeli, tek minareli ve ahşap kubbeli olarak inşa edilmiştir.

Zafer Kulesi: Göynük ilçesinin simgesi haline gelmiş Zafer kulesi ilçeye hakim bir tepede 1921 tarihinde, Kurtuluş savaşının başarısını ebedileştirmek adına Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı Hurşit bey tarafından yapılmıştır.

Gazi Süleyman Paşa Hamamı: Süleyman Paşa cami ile aynı dönemde yapılmıştır. Bölgenin en büyük ve en eski hamamı olma özelliğini taşımaktadır. Evliya çelebi seyahatnamesinde burayı övgü ile bahsetmektedir.

Zafer Kulesi

Göynük’ün simgesi haline gelen Zafer Kulesi ilçeye hakim bir tepeye 1923 tarihinde Cumhuriyet döneminin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından yapılmıştır. Altıgen taş temel üzerine, 3 katlı ahşap yalı baskı mimarisiyle yapılan Zafer Kulesi, Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını sonsuza ulaştırmak istercesine halkın en coşkulu duygularını yansıtan anıtsal bir eserdir.

Kuleye göynük merkezden 10 dakika yürüme mesafesindedir. Kuleye iki farklı yoldan çıkabiliyor. Hatta birinden çıktıysanız diğerinden inebilirsiniz. Bizim bu gezimizde bu şekilde yaptık. Her iki taraftan da çıkış epey bir yokuş. Çıkışta hızlı çıkmasını tavsiye etmem. Tavsiye etmememin denedi yokuş olması değil elbette. Manzaranın tadını çıkarmanız adına yavaş yavaş çıkmanızda fayda var.

Zafer kulesi şehrin hakim bir tepede olduğu için Göynük ilçesini 360 derece seyredebilirsiniz. Kulenin 50metre gerisinde de yaşlı bir teyzemizin de çay ikramını içmeden geçmeyelim. Tepede nefis bir manzara eşliğinde çay keyif güzel gider.

Göynükte tarihi eski şehirlerimizden biri. Eski Osmanlı evlerine burada rastlıyorsunuz. Hemde epey bir fazla. Burada dikkati çeken evlerin mimarisinden çok evlerin ağaçların arasında olması. Evet şehir ormanın içinde adeta. Fotoğraflarda da göreceğiniz üzere evler ve ağaçlar birbirine kenetlenmiş durumda. Zafer kulesine çıkarken sağlı sollu çiçekler size eşlik edeceğini göreceksiniz.

Panaroma:
Kullanılan Ekipmanlar: 
Canon 40D – Tamron AF17-50mm F/2.8 Di-II LD Aspherical -Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO & Fotoğraflar: Ercan KURU & Etkinlik: Dijital Akademi Taraklı, Göynük, Çubuk Gölü Gezisi & Mekan: Taraklı & Tarih:15.05.2017 & Ulaşım: Ankara’dan Karayolu & Konaklama: Günü birlik

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment