Davutoğlan Kuş Cenneti

Davutoğlan Milli parkı Nallıhan ilçesine bağlı kuş cennetidir. Dünyada 50 milyar kuş göç etmektedir. Göç yolu üzerindeki ikmal yerleri göçmen kuşlar için kritik öneme sahiptir. İkmal yerlerde kuşlar beslenme, dinlenme, üreme gibi faaliyetlerini gerçekleştiriyorlar. Bu ikmal yerlerinden bir tanesi de Nallıhan ilçesinde bulunan Davutoğlan milli parkıdır.

Sakarya havzası üzerinde bulunan Davutoğlan 1994 yılında Milli Parklar genel müdürlüğünce koruma altında alınmıştır. Davutoğlan Milli parkı 168 den fazla göçmen kuşa ev sahipliği yapmaktadır.

Soyu tehlike altında bulunan Kara leylek Türkiye’de en çok burada görünmektedir. 6 balıkçık türü, 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gök kuzgun burada en çok rastlanan kuşlardır.

Nesli tehlikede bulunan.; küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan burada görülmektedir. Gökdoğan’ın Türkiye’de 30 üreme yerinden biri buradadır.

Karabatak

Bizim ziyaretimizde ise Karabatakların havadaki muhteşem şovunu fotoğrafladık. Karabatakların sürü halinde havada V şeklinde havayı yararak ilerlemeleri ve gurup liderliğini değişmeli yapmaları ve bu değişimi seyretmek oldukça keyifliydi.

Karabataklar; uçuş sırasında seri kanat çırpar, boynunu uzatır ve sıralı sürüler halinde uçarlar.  Sadece balıkla beslenen karabataklar, suya yüzeyden 3 metre derine kadar dalabilirler. Suyun içinde 1 dakika kadar kalabilme özellikleri vardır. Suyun içine dalan Karabatakların kanatları ıslandığı için kanatlarını açarak güneşin altında hem kanatlarını kurutur hem de dinlenirler.

Karabatak özelliklerini en iyi şekilde kullanarak çok iyi balık avcısıdır. Havada ve suda çok sessiz hareket edebilirler. Bu sayede balıkları kolayca avlayabilirler. Eski dönemde Asya’da balıkçılar balık avlamak için Karabatakların avcılığından faydalanmışlardır. Balıkçılar karabatakların kursaklarını tıkayarak avladığı balığı ağzından kolayca almışlardır.

Panaroma

Kullanılan Ekipmanlar: Canon 40D , Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO & Fotoğraflar: Ercan KURU & Etkinlik: Dijital Akademi Taraklı, Göynük, Çubuk Gölü Gezisi & Mekan: Davutoğlan Kuş Cenneti & Tarih:15.05.2017 & Ulaşım: Karayolu & Konaklama: Günü Birlik.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment