Çubuk Turşu Festivali & Bisiklet Gönül Birliği

Çubuk İlçesi

Çubuk; ovaya ve içinden geçen çaya adını veren yerleşim merkezidir. Türklerin Anadolu’ya hâkim oldukları dönemde kurulaşan yerleşim yeri, Ankara’nın kuzey doğusunda Karadeniz Bölgesinin geçiş kuşağında yer alır.

Çubuk; Ankara savaşı ile tarihi bir önem kazanmış bir ilçedir. İlk be orta çağdan itibaren Kral be İpek yolu güzergâhı üzerinde bulanan ilçe toprakları, tarihi gelişim sürecinde, ister yerleşme, ister ekonomik faaliyetleri ile bazen hızlanan bazen yavaşlayan dönemlerinden geçerek günümüze gelmiştir.

İlçe merkezinden geçen Çubuk Çayı ilçeyi ikiye bölmektedir. Çubuk Çayı kuzeyden güney doğrultusunda akarak ilçe dışına çıkmakta ve Çubuk I barajını beslemektedir. İlçede Çubuk I ve Çubuk II olmak üzere iki adet baraj ve ilçeye 29 km uzaklıkta bir Karagöl bulunmaktadır. İlçede tarihi eser niteliğinde 5 adet eski ev mevcuttur. Ayrıca pek çok tarihi kalıntı, cami, türbe ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

 

 

Çubuk Turşusu

Çubuk Turşusu ilk olarak Çubuk İlçesine 2 km uzaklıkta olan Aşağı Çavundur Köyünde evlerde üretime başlamış daha sonralarında işletmelerde ticari amaçla yapımına devam edilmiştir. Aşağı Çavundur köyünde başlayan turşucuk ilerleyen zamanlarda diğer köylere yayılmıştır. Zaman içerisine turşu yöre halkının geçim kaynaklarını arasında yerini almıştır.

Çubuk; 2006 tarihinde Türk Patent Entitüsü’ne Coğrafi işaret başvurusunda bulunmuş, 2008 yılında ise bu başvurusu onaylanmıştır. Çubuk turşusunu Coğrafi işareti ile diğer turşulardan ayırt edilmiştir.

Çubuk turşusu doğal ve lezzetli oluşu içerisinde hiçbir katkı maddesi barındırmaması sayesinde pazarda yerini kolayca bulabilmiştir. Çubuk belediyesi ilçeye özgü bu turşunu tanıtmak amacı ile 2005 yılından itibaren yılda bir kez turşu festivali düzenlemektedir. Uluslararası olarak düzenlenen festivalde yurt içi ve yurt dışında gelen konuklara çubuk turşusu tanıtarak, Çubuk Turşusunu daha yukarılara taşımayı hedeflenmektedir.

Çubuk Festivali:

Bu yıl 12.cisi düzenlenen Çubuk Turşu ve Kültür festivalinin son gününe gittim. Bisiklet Gönül Birliği ile Çubukta buluştuktan sonra festival alanına geçtik. Festival alanı çubuğa yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıktaki Çubukabad Parkında gerçekleşti. Festival gündüz ve akşam etkinlikleri ile 4 gün sürdü.

Pazar günü yani son gün festival alanını saat 14:00’e kadar gezme ve görme fırsatım oldu. Festival alanı çubuk merkeze 2,5 km uzaklıkta idi. Erken gidip erken döndüğümden dolayı sadece stant alanı ve yemek alanını gezme fırsatım bulabildim. Önce giriştim itibaren stantları gezdikten sonra başkanın çadırında salatalık turşusunu ve bazlamanın tadına baktım.

Stant bölümünde; Erzurum balından, Artvin zeytinine, yumurtadan, mutfak malzemelerine kadar pek çok ürünle karşılaştık. En ilginci de bir tavuk ve yumurta maskotlarının bizi karşılaması oldu sanırım.  Yemek bölümü stantların dışında ayrı bir mekâna kurulmuştu. Burada pek çok festivallerin aksine uygun fiyattan karnınızı doyurabiliyorsunuz. Genel olarak her zaman yediğimiz klasik yemeklerin dışında sanırım Kurban bayramını geride bıraktığımızdan mıdır bilemiyorum kavurma ağırlıktaydı.

Festivalin gündüz bölümünde genel olarak yarışmalar ile Gaziantep Halk Oyunları Ekibi ve Artvin Arhavi Halk Oyunları Ekibi gösterileri festivalin gündüz bölümünde dikkat çekenlerdi. Gece etkinlikleri de ise çeşitli sanatçıların konserlerine yer verildi.

Panaroma

Kullanılan Ekipmanlar: Canon 40D – Tamron 17-50mm F/2,8 & Fotoğraflar: Ercan KURU & Etkinlik: Çubuk Turşu Festivali & Mekan: Çubuk Çubukabad Parkı & Tarih: 17.09.20177 & Ulaşım Şekli: Karayolu

Nasıl Gidilir

Çubuk Ankara Merkeze 40 km uzaklıktadır. Araba ile Esenboğa Hava Limanı yolu üzerinden varılabilir. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler de Dışkapı SSK hastanesinin önündeki duraktan 487 nolu otobüslere binebilirler. Hem EGO’ait hemde özel otobüsler bulunmaktadır. EGO ile gitmek için otobüs kartına ihtiyacınız olacaktır. Özel otobüslerde ise ücretinizi nakit olarak ödeyebiliyorsunuz. Özel otobüsler EGO’ya göre daha sık gelmektedir. Rahatlık bakımında da özel otobüsleri tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak ikisinin arasında bir fark yok. Her ikisinde de pasonuz varsa öğrenci indiriminde faydalanabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment