Not Almak

17 Mart 2020 & Salı

Fikirler önce yazıya sonra eyleme geçiyor.

Yazı insanoğlunun geliştirmiş olduğu en iyi icat. Evet en iyi icat. Çünkü hiçbir icat yoktur ki; bulunmadan önce yazıya dökülmüş olmasın.

Söz Uçar Yazı Kalır...

Yazı insanoğlunun geliştirmiş olduğu en iyi icat. Evet en iyi icat. Çünkü hiçbir icat yoktur ki; bulunmadan önce yazıya dökülmüş olmasın. Fikirler önce yazıya sonra eyleme geçiyor. Yazıya geçmeyen ise uçup gidiyor. Çünkü unutuyoruz. Boşuna dememişler söz uçar yazı kalır diye.

Yazı icat edildi, el yazmalı kitaplar yazıldı. Onların birçoğu günümüzde kadar gelebildi. Çevremizde ki teknolojilerin birçoğunun temelleri milattan öncesine kadar gitmektedir. O zaman dan bu zaman kadar ilerlemeler hep yazı ile kaydedilerek geldi geldi geldi, bir noktadan sonra icatlara dönüştü. Önce birileri bir çalışma yapıyor çalışmaların not alıp kendinden sonrasına bırakıyor ve o notların üzerine yeni notlar alınıyor. Sonunda birine icat etmek nasip oluyor. Hatta pek çok icadın aynı zamanda farklı mekanlarda bile icat edildiğini olmuştur. Nedeni ise geçmişten gelen notlar. Eğer o notlar olmazsa her şey baştan yapılmak zorunda kalınırdı ki; o zaman hiçbir şeyi icat edemezdik. Çünkü kimsenin ömrü o kadar yetmez. Fotoğraf makinesinin kullandığı kara kutu yöntemi milattan önce iki bin yılında bulundu.

O yüzden yazı insanoğlunun geliştirmiş olduğu ne iyi icat. Diğer icat ise kalem ve kağıt. En büyük icadı basit bir şekilde kullanmamızı sağlıyor. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile not alma çeşitleri gelişti. Dijital ortamında klavye aracılığı ile yazabildiğimiz gibi ses kaydı yaparak, fotoğraf çekerek bile not olabiliriz. Hatta bunları hızlı bir şekilde başkalarıyla paylaşmak daha da kolay. Not olmak kolaylaştı. Ancak kâğıt ve kalemin yerini asla alamaz.

Kâğıda yazarken duyduklarımızı aynen yazmamız çok zordur. Kalem ve kağıda duyup da anladıklarımızı not ederiz. Daha iyi not edibilmek için de daha iyi dinleriz. Bu şekilde daha iyi öğreniriz. Daha not alırken beynimizde filtreler oluşmaya başlar ve tekrarı daha kolay olur. Bir toplantıda yaptığınız ses kaydınız ne kadar dinlediniz?

Bir konuyu öğrenirken kalem ile not almak daha önemli. Liseye kadar dönemde defterimiz vardı. Yazarak öğreniyorduk. 11-12 yılda hemen hemen herkes deftere yazarak öğrenim görüyordu. Ancak bu yıldan sonra not alma oranı çok düşüyor. Çünkü deftere yazıyorduk not almayı bilmiyorduk. Sanırım eksiklik burada not almayı öğrenmemiz gerekiyor. Not almanın sihrini yıllar sonra fark ettim desem yanlış olmaz.

Not almak duyduklarımızı aynen yazmamız anlamına gelmez. Çünkü duyduklarımızı hepsini yazamayız. Not almak duyduklarımızı anladığımız kadarıyla yazmak demektir. Bu duyduklarımızı özetle ve anlayacağımız cümle ve kelimeler ile yazmamız yeterli olacaktır. Duyarken yazdığımızı zaman beynimizde o konu ile ilgili filtreler ve anahtar kelimeler oluşmaya başlayacaktır.

Neleri Not Alıyorum.

Not almanın değerini yıllar sonra fark ettim. Olabildiğince not olamaya çalışıyorum. Hem de kalem ve kağıtla. Aklıma gelen fikirleri bir yerlere yazıyorum. Mutlaka bir zaman gelip o fikirleri kullandığım oluyor. Aklıma gelip de not etmediğim fikirler ise uçup gidiyor. Masamın üzeri genelde kağıtlardan geçilmez. Her şeyin notlarını alıyorum. İnternet sitemde hangi konulara yer vereceğim, kimlere ne satmışım, harcamalarım, günlük ve haftalık planlarım, kursa gittiğim dönemlerde kurs bilgileri hatta rüyalarımı. Evet sabah kalktığımda hatırladığım rüyalarımı yazarım. O yüzen baş ucumda bir defter bir kâğıt mutlaka bulunur. Eğer rüyalarımı hatırlıyorsam yataktan çıkmadan yazarım. Şunu öğrendim. Bir yıl boyunca gördüğüm rüyaların sadece 30 kadarını hatırlaya biliyor ve yazabiliyorum. Yataktan çıkarsam yazacak bir rüya kalmıyor. Not almak istediğim ve henüz yapamadığım not almak ise günlük yazmak. Gece yatmadan önce günün önemli ayrıntılarını not aldığım bir defter yapsam çok iyi olacak. (Bunu hemen not alayım)

İki ay önce hafta dört gün dört farklı konuda blog yazmaya karar verdim. Şimdiye kadar da gayet başarılı bir şekilde yazmaya devam ediyorum. Konulara karar vermeden önce eskiden almış olduğum notlara baktığımı söylemeliyim. Bazen not aldığım tek bir kelimeden bile blog çıkarabiliyorum. Çok iyi not alma ustası değilim ama aldığım notlar sayesinde bloğuma kolayca konular bulabiliyorum.

Şimdilerde 3D-Max kursuna gidiyorum.  Haftada gün bu kurstayım. Orada da her gün not alıyorum ve aldığım notları eve gelince yine bir blog konusu olarak bloğuma aldığım notları gelişmiş bir şekilde yazıyorum. Böylece notlarımı dijital ortama aktarmış oluyorum. 3D Max çalışma yaparken takıldığımda hangi bloğun neresine bakacağımı beynimde oluşan filtreler sayesinde kolay ve hızlıca bulabiliyorum.

Dijital Ortamda Not Almak.

Notlarımın birçoğunu kalem ve kağıtla alıyorum. Tabi not olmak için teknolojiden de uzak durmuyorum. İnternette bulduğum yazılarında almam gereken notları dijital ortamda tutuyorum. Bunu için bazı araçları kullanıyorum. Google keep kullandığım en güzel araç. Böylelikle notlarım bulut teknolojisinde kalıyor ve istediğim yer ve zamanda kullanabiliyorum. Bilgisayar başında ise windowsun not defteri uygulamasını ve Word ve excel kullanıyorum. Ama hiçbiri bir kâğıt ve bir kalemin yerini tutmuyor.

Dediğim gibi kalemle not almaya başladığımda beynimde filtreler oluşmaya başlıyor. Not alırken bir kelimenin yanına bir üçgen veya herhangi bir şey çiziyorum. Ya da kelimeyi daire içine alıyorum. Daha sonra bu neydi diye kendime sorduğumda aynen şunu diyorum. Notlarında arasında bir üçgen vardı ona bak… Notlarımın arasında ki beyimde oluşan filtre deki şekli aramam yetiyor. Kısa süre içinde erişmek istediğim bilgiye eşiyorum ve öğrendiğim daha kalıcı hale geliyor. Hatta daha sonra tekrar ihtiyacım olduğumda notlara bakmaya bile gerek kalmıyor. Çünkü o şekil benimde geniş bir filtre oluşturmuş hemen hatırlıyorum.

Dijital ortamda aldığım notlarda ise böyle beynim böyle bir filtre oluşmuyor. Çünkü her şeyi bilgisayar benim yerime zaten yapıyor. Her şeyi yavaş yavaş dijitale bırakmaya başlıyorum. Ya da beynim kolayı bulunca kendi görevini yapmıyor 😊 O yüzden kalem her zaman yanımdaki en iyi arkadaşım…

Sonuç Olarak

Baş ucumda, yanımda, sürekli bir kalem bir kağıt buluyor. Not aldığım işlerimde almadığım işlerime göre daha fazla başarı sağladığımı söyleyebilirim. Başarının anahtarı elinizdeki kalemde olabilir. O yüzden; not almıyorsanız bir an önce not almaya başlayın. Not almayı başkalarına bırakarak kendinize kötülük etmeyin…

 

 

 

 

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment